CMC Markets

Linia A/D – (z angielskiego Advance/Decline Line) powstaje przez zsumowanie dziennej różnicy między liczbą akcji, których kurs rośnie, a liczbą akcji, których kurs spada.

Narzędzie to opiera się na prostym założeniu:

„W czasie hossy akcje większości spółek zyskują, w czasie bessy akcje większości spółek tanieją”

Więcej o linii A/D możecie przeczytać TUTAJ.

Na koniec 2014 roku warto zastanowić się czy linia A/D w ogóle jest przydatnym narzędziem. Śmiem twierdzić, że tak gdyż wskazała kilka istotnych punktów zwrotnych w mijającym roku. Spójrzmy na wykresy:

gfhfjfgjfgjgfjNumery naniesione na linię A/D oznaczają:

1. 20 grudzień 2013
2. 14 marzec 2014
3. 8 maj 2014
4. okres: 10 lipiec – 10 sierpień 2014
5. 16 październik 2014

Teraz WIG w 2014 roku:

wig a linia ad
Te same punkty na WIG:

1. 10 styczeń 2014
2. 14 marzec 2014
3. 7-12 maj 2014
4. 10 lipiec 2014
5. 16 październik 2014

Okazuje się, że dołek na linii A/D oznaczał dołek na WIG w punktach od 2 do 5. Generalnie dość szybki i dość skutecznie narzędzie to wskazuje na możliwy dołek jaki właśnie powstaje na szerokim rynku.

Warto zatem korzystać z tej starej giełdowej metody i jeżeli w przyszłości pojawi się sytuacja, że mamy tzw. dzień odwrotu czyli po okresie spadków, dzień w którym WIG zaczął mocno rosnąć na sporym obrocie i jednocześnie linia A/D będzie pokazywała niskie wartości – warto zastanowić się czy już nie mamy wyznaczonego kolejnego dołka na giełdzie. Teoretycznie z taką sytuacją możemy mieć już teraz do czynienia, gdyż na wykresie W1 powstał pin bar, który pokazuje obronę wsparcia 50 000 punktów, a jednocześnie linia A/D pokazuje stan wyprzedania. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż ostatnie sesje odbywały się na niższych obrotach spowodowanych zbliżającymi się Świętami. Możliwe jednak, że brak tzw. rajdu św. Mikołaja zostanie zastąpiony efektem stycznia i nowy rok zaczniemy od wzrostów.


Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w temacie: Analizy spółek z GPW na zamówienie a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę.

Interesujesz się giełdą lub inwestujesz w akcje spółek z GPW – teraz akcje polskich spółek mają swoje miejsce na forum: CFD na akcje polskie Zachęcamy do dyskusji.

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here