Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) w górę dzięki stabilizacji PEPP i pakietowi fiskalnemu w USA, twierdzi MUFGZdaniem analityków MUFG Bank wprowadzony przez Europejski Bank Centralny (EBC) pandemiczny program zakupów awaryjnych (skrót z ang. PEPP), który był dodatkowym narzędziem walki z koronawirusem zaczyna się normalizować, co może wspierać kurs euro. Z kolei w USA rządzący są coraz bliżej porozumienia dotyczącego pakietu stymulacyjnego o wartości powyżej 900 mld dol., który negatywnie wpływa na wartość dolara. W efekcie para walutowa do końca roku i na początku 2021 r. według zespołu MUFG powinna wyraźniej się umacniać.

  • W tym tygodniu EBC opublikował najnowsze dane dotyczące podziału zakupów dokonanych za pośrednictwem programu PEPP QE
  • Stabilizacja zakupów w ramach PEPP ma być korzystna dla euro, twierdzi MUFG
  • W USA natomiast trwa debata nad planem o wartości 916 mld USD obejmujący pomoc państwową i samorządową oraz ochronę przedsiębiorstw, który może negatywnie odbić się na wartości dolara przez konieczność dalszego drukowania pieniędzy
  • Prognozy dla EUR/USD sugerują odbicie pary walutowej

Pandemiczny skup EBC zaczyna się normalizować. Kurs euro może na tym skorzystać

Detaliczne dane rzucają światło na unikalną cechę PEPP wobec innych programów QE EBC – jego elastyczność w zakupie obligacji skarbowych. Elastyczność ta ma istotny wpływ na obniżenie spreadów rentowności na obligacjach krajów południa. Spread pomiędzy rentownością włoskich, dziesięcioletnich obligacji w porównaniu do niemieckich osiągnął w zeszłym tygodniu 115 punktów bazowych – najmniej od kwietnia 2018 r., podczas gdy spread rentowności pomiędzy greckimi i niemieckimi obligacjami był najniższy od 2009 r., czyli od początku kryzysu zadłużenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Poniższa tabela przedstawia skumulowaną wartość zakupów od marca do listopada. Porównujemy procentowy udział zakupów do klucza kapitałowego każdego z krajów, po czym dostosowujemy klucz kapitałowy, aby wykluczyć kraje spoza strefy euro, a więc niebędące częścią PEPP, w celu ujawnienia skorygowanego klucza kapitałowego – jest to jedynie miernik możliwego rzeczywistego procentowego podziału zakupów w stosunku do całkowitych zakupów. Od pierwszej rundy zakupów Francja jest krajem, w którym odnotowano mniej zakupów, niż wynikałoby to z faktycznego klucza kapitałowego lub ze skorygowanej wersji – wyjaśnia MUFG.

Zakupy obligacji we Francji w ramach PEPP nadal poniżej klucza kapitałowego MUFG

Na koniec maja zakupy wierzytelności we Francji stanowiły zaledwie 12,63% całości zakupów, znacznie poniżej klucza kapitałowego wynoszącego 16,61%. Dużymi beneficjentami były Włochy i Hiszpania. Wraz z publikacją każdej serii danych o zakupach zmniejszyła się rozbieżność w stosunku do klucza kapitałowego – EBC kupuje więcej obligacji z Francji w stosunku do swojego klucza kapitałowego.

W związku z tym odsetek faktycznych zakupów we Francji wzrósł do poziomu powyżej klucza kapitałowego. Pozostaje on jednak o 1,55 punktu procentowego niższy od skorygowanego klucza. Z danych wynika, że relatywnie wyższy odsetek zakupów francuskiego zadłużenia przez EBC może być obecnie wyższy i odwrotnie w przypadku Włoch i Hiszpanii. Zakupy we Włoszech nadal pozostają znacznie powyżej wartości procentowej klucza kapitałowego.

Oczywiście bardziej zrównoważone zakupy miałyby miejsce w okolicznościach bardziej stabilnego rynku finansowego. Idea PEPP polega na tym, że EBC może utrzymać lub ponownie zwiększyć rozbieżności w stosunku do klucza kapitałowego, co samo w sobie uspokoi inwestorów w 2021 r. -fakt ten jest korzystny dla euro, biorąc pod uwagę związane z nim mniejsze ryzyko fragmentacji strefy euro.

Zobacz również: Prognozy EBC: nadchodzi kolejne 500 miliardów euro w postaci QE

Kurs dolara osłabia się w związku z negocjacjami dotyczącymi pakietu stymulacyjnego, na który czeka gospodarka USA

Negocjacje w sprawie stymulacji finansowej posuwają się naprzód, awersja do ryzyka na rynkach finansowych jest dziś po części znikoma ze względu na oznaki postępu w sprawie amerykańskiego pakietu bodźców fiskalnych. Sekretarz Skarbu USA Steve Mnuchin przedstawił nowy plan Nancy Pelosi i Chuckowi Schumerowi. Plan o wartości 916 mld USD obejmuje pomoc państwową i samorządową oraz ochronę przedsiębiorstw przed odpowiedzialnością – dwie przeciwstawne kwestie, które do tej pory blokowały postęp w negocjacjach.

Podczas gdy nowy plan jest pozytywną zmianą, Demokraci nadal wydają się bardziej popierać dwupartyjny plan o wartości 908 mld USD, biorąc pod uwagę, że wierzą oni, że ma on większą szansę na przyjęcie poprzez Kongres. Plan, potwierdzony tuż przed posiedzeniem FOMC zaplanowanym na 16 grudnia, byłby intrygujący i potencjalnie wystawiłby rynki na działanie podwójnej machiny fiskalnych i monetarnych bodźców razem wziętych.

– FOMC będzie pod presją działania, biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się COVID-19 i związane z nim ograniczenia. Potwierdzony plan stymulacyjny i FOMC zapowiadające wzrost zakupów obligacji o dalszym terminie zapadalności byłyby naszym zdaniem receptą na osłabienie dolara amerykańskiego do końca roku – podsumował MUFG.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here