Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrasta trzeci dzień mimo skróconych negocjacji ws. BrexituNegocjacje między Wielką Brytanią, a Unią Europejską w sprawie ich przyszłych stosunków handlowych zakończyły się dość wcześnie w czwartek, sugerując, że nadal istnieją ogromne różnice między obiema stronami. Do końca rozmów zostało niespełna pięć miesięcy, co sugeruje rosnące ryzyko wystąpienia hard Brexitu. Tymczasem funt wzrasta trzecią sesję z rzędu względem dolara, a para GBP/USD zdołała dziś przebić poziom oporu 1,25.

  • Rząd brytyjski twierdzi, że rozmowy były kompleksowe i przydatne
  • Negocjacje zostaną wznowione w Wielkiej Brytanii w przyszłym tygodniu
  • UE oczekuje równoważnego zaangażowania ze strony Wielkiej Brytanii

Brexit: Obie strony negocjują, choć kluczowe kwestie nadal nierozwiązane

rękawice uk-ueZgodnie z oświadczeniami obu stron dyskusje będą kontynuowane w Londynie zgodnie z harmonogramem w przyszłym tygodniu. Urzędnicy uparcie twierdzą, że dzisiejsze wczesne zakończenie nie jest znakiem, że rozmowy zakończyły się negatywnym wydźwiękiem. Obecną rundę rozmów zakończą piątkowe negocjacje, podczas której spotkają się główni negocjatorzy David Frost (UK) i Michel Barnier (UE).

Negocjacje były kompleksowe i pożyteczne. Podkreśliły także znaczące różnice, które nadal istnieją między nami w wielu ważnych kwestiach – napisał w oświadczeniu przedstawiciel Wielkiej Brytanii.

Podziały te obejmują m.in.:

  • Czy Wielka Brytania powinna pozostać związana przepisami europejskimi po Brexicie?
  • Jak kontrolować prawo do połowów na wodach brytyjskich?
  • Jaką rolę powinien odgrywać Europejski Trybunał Sprawiedliwości w egzekwowaniu jakiejkolwiek umowy?

Barnier napisał w oświadczeniu, że chociaż „istnieją poważne rozbieżności”, uważa, że ​​„porozumienie jest możliwe i leży w interesie wszystkich”.

Z kolei UE oczekuje, że „jej stanowiska będą lepiej rozumiane i szanowane w celu osiągnięcia porozumienia”.

Potrzebujemy równoważnego zaangażowania ze strony Wielkiej Brytanii – napisał w oświadczeniu przedstawiciel UE.

Hard Brexit oznacza powrót do taryf i kontyngentów

Barnier podkreślił „czerwoną linię” dla Wielkiej Brytanii w kwestii ETS, rybołówstwa i zerwania z prawem UE. Dodał, że UE będzie nadal nalegać na zapewnienie równych warunków działania w celu utrzymania uczciwej konkurencji między obiema stronami, „zrównoważonego” rozwiązania w zakresie rybołówstwa, a także skutecznego mechanizmu rozwiązywania sporów.

Rozmowy w tym tygodniu były pierwszymi spotkaniami twarzą w twarz od trzech miesięcy i pierwszymi w nieformalnym formacie, w których wzięła udział tylko niewielka grupa negocjatorów. W ostatnich tygodniach zespoły z obu strony zmuszone były korzystać z wideokonferencji z powodu pandemii koronawirusa.

Obie strony próbują zawrzeć umowę handlową przed ostatecznym rozłamem Wielkiej Brytanii z blokiem pod koniec roku. Bez porozumienia Wielka Brytania i UE będą handlować na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu, co oznacza powrót do taryf i kontyngentów.

Funt szterling (GBP) zyskuje trzecią sesję z rzędu

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrastają w czwartek o 0,22 procent do godziny 16:30 przedłużając impuls wzrostowy z wtorku i środy. Tym samym kurs ponownie naruszył poziom 1,25 otwierając drogę do czerwcowego maksimum 1,2816. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi dołek z tego tygodnia, a jego trwałe przebicie umożliwi test majowego dołka 1,2080 i okrągłego poziomu 1,20.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here