Naga Markets

Wstęgi Bollingera są świetnym narzędziem, gdyż dostarczają natychmiastowej informacji na temat zmienności, siły trendu, momentum i potencjalnego odwrócenia. Niewiele narzędzi czy wskaźników daje tak dużo informacji na raz. Artykuł, który właśnie czytasz pokazuje jak handlować tzw. skoki zmienności używając do tego wstęg Bollingera. Ów skoki zmienności występują na rynku dość często i istnieją pewne rzeczy, które mogą przyczynić się do tego, że będą one okazjami do tradingu o naprawdę wysokim prawdopodobieństwie.

Łapanie ekstremów – dostosowanie wstęg Bollingera

Domyślnie, wstęgi Bollingera mają ustawione 2-krotne odchylenie standardowe. Jeśli jednak chcemy efektywnie handlować skoki zmienności, musimy ustawić odchylenie standardowe na wartość 2.5.Z takim odchyleniem kanał utworzony ze wstęg będzie szerszy niż w przypadku wartości standardowych. Cena wykraczając poza wstęgę z odchyleniem standardowym 2.5 sygnalizuje bardziej ekstremalne ruchy cenowe, podczas gdy dość często penetruje wstęgi, które ustawione są na odchyleniu 2.0. Na poniższym wykresie widzimy, że cena wielokrotnie przełamywała wstęgę z odchyleniem 2.0, podczas gdy tylko raz skok wyszedł poza wstęgę o odchyleniu 2.5.

two_bb-768x348
Użyj odchylenia standardowego 2.5 zamiast domyślnego 2.0

Celem reguł w tradingu jest odfiltrowanie tak wielu potencjalnych setupów jak to tylko możliwe i korzystanie z sygnałów wyłącznie gdy setup ma wysokie prawdopodobieństwo realizacji. Zwiększenie standardowego odchylenia we wstęgach Bollingera pomaga w odfiltrowaniu większości nie do końca skrajnych skoków zmienności i pozostawia traderowi tylko absolutnie ekstremalne zachowanie cen.

Skok zmienności vs. toczący się trendy

Istotne jest samo rozpoznawanie prawidłowych skoków zmienności. Poniższy zrzut ekranu pokazuje różnicę pomiędzy skokim zmienności, a toczącym się trendem.

W toczącym się trendzie świece poruszają się w jego kierunku i nie pozostawiają długich cieni w momencie gdy cena narusza zewnętrzną wstęgę Bollingera. Wskazuje to na dużą siłę trendu i nie powinno być mylone z sygnałem odwrócenia.

Z drugiej strony, skok zmienności charakteryzują długie cienie, które penetrują zewnętrzną wstęgę Bollingera i cena natychmiast wraca pod jej wskazania.

spike_vs_grind-768x374
Skok zmienności wykraczający poza górną wstęgę Bollingera o odchyleniu 2.5

Jak się wkrótce przekonamy, jest jeszcze kilka innych rzezy, które zamieniają skok zmienności w wysoce prawdopodobny setup. Teraz jednak istotne jest, by rozumieć różnicę między toczącym się trendem, a skokim zmienności.

Układanie przewagi – tworzenie setupu o wysokim prawdopodobieństwie

Spójrzmy na kilka przykładów i zbadajmy kryteria, które czynią skok zmienności wysoce prawdopodobnym setupem.

Opisywaną metodę możesz przetestować na rachunku w RoboForex, gdzie otrzymasz bonus powitalny w wysokości 50 euro.

Dwa najważniejsze kryteria to lokalizacja i prawidłowość samej formacji świecowej. Poniższy zrzut ekranu przedstawia scenariusz transakcji, gdzie oba kryteria są spełnione. skok zmienności pojawił się na poprzednim poziome wsparcia i oporu (76.363). Wielu traderów wpadło w pułapkę błędnie wierząc, że dochodzi do wybicia. Transakcje, w których amatorzy uwięzieni są w niewłaściwych pozycjach często dają najlepsze okazje do handlu. Ponadto skok zmienności przybrał postać pin bara, a cena natychmiast wróciła pod wstęgę Bollingera; klasyczny, wysoce prawdopodobny setup ze skokim zmienności w roli głównej.

candlestick-768x348
Skok zmienności w formie pin bara na oporze

Następny przykład przedstawia skok zmienności na końcu ruchu trendowego. Przed pojawieniem się skoku zmienności, czerwone świece ukazywały niezwykłą siłę i w ogóle nie pozostawiały knotów. Kiedy jednak cena dotarła do poprzedniego poziomu wsparcia, pojawił się skok zmienności w wyniku fałszywego wybicia tego poziomu, a następnie cena wróciła ponad dolną wstęgę Bollingera.

dip_back_targetmiddle-768x348
Skok zmienności na końcu trendu

Kolejny zrzut ekranu ukazuje skok zmienności napędzany “newsem” rynkowym. Podczas publikacji ważnego wydarzenia, cena bardzo skrajnie skoczyła w górę. Większość amatorów popełniała błąd goniąc cenę i próbując kupować w drodze na północ lub też wchodzić na krótko, gdzieś w środku ruchu, spodziewając się (raczej żywiąc nadzieję) odwrócenia. Profesjonalny trade pozostawał wtedy z boku i czekał na setup o wysokim prawdopodobieństwie realizacji. Kiedy cena osiągnęła poziom oporu, wyskoczyła poza niego. Knot kolejnej świecy dokonał jego fałszywego wybicia pokazując brak wsparcia ze strony byków i świeca zamknęła się na czerwono pod górną wstęgą Bollingera, co było zapowiedzią wyprzedaży. Setup ten pokazuje jak ważne jest oczekiwanie na zamknięcie ceny z powrotem w obrębie kanału tworzonego przez wstęgi Bollingera.

1_wide_onecandle_top-768x374
Skok zmienności napędzany “newsem”

Następny przykład pokazuje dlaczego tak ważne jest oczekiwanie na sygnał w logicznej lokacji. Za pierwszym razem kiedy cena wyszła poza wstęgę Bollingera nie miało to miejsca w lokacji o wysokim prawdopodobieństwie, dlatego też nie był to prawidłowy skok zmienności. Kiedy następnym razem cena wyszła poza wstęgę, stało się to tuż przy poziomie wsparcia i natychmiast doszło do odwrócenia.

always_wait_for_level-768x374
Zawsze czekaj na skok zmienności, na wsparciu lub oporze

Tak jak w przypadku każdej innej strategii, trzeba liczyć się z tym, że nie każdy setup zadziała. Należy zatem być gotowym na niepowodzenie. Ostatni zrzut ekranu pokazuje skok zmienności, który niestety nie wypalił. Mimo, że setup uformował się na wsparciu i posiadał dwa knoty wskazujące na odrzucenie; cena nie zawróciła. Takie rzeczy się dzieją i trader musi zaakceptować to, że nie każdy setup zakończy się zyskiem. Jest to naturalna rzecz w tradingu i właśnie dlatego korzystamy ze zleceń stop loss.

close_if_this_happens-1-768x348

Skoki zmienności i wstęgi Bollingera w 6 krokach

Powyższy artykuł wyjaśnił istotę tradingu przy użyciu skoków zmienności wraz ze wstęgami Bollingera. Poniżej znajdziesz z kolei 6 najważniejszych rzeczy, których należy szukać jeśli chodzi o tę technikę:

  1. Ustaw odchylenie standardowe wstęgi Bollingera na wartość 2.5, by identyfikować wyłącznie ekstrema cenowe.
  2. Ucz się jak odróżniać skoki zmienności od toczącego się trendu.
  3. Zawsze czekaj na skoki zmienności przy wsparciu lub oporze.
  4. Przed podjęciem decyzji o zajęciu pozycji, poczekaj aż cena zamknie się z powrotem wewnątrz wstęgi Bollingera.
  5. Konserwatywnym celem dla skoków zmienności jest wewnętrzna wstęga (średnia krocząca).
  6. Zaakceptuj to, że niektóre setupy zawiodą. Nie jest to Święty Graal z zyskownymi transakcjami na poziomie 100% – żadna metoda taka nie jest.

Pozostałe artykuły znajdziesz pod tagiem Tradeciety:

logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach. Na łamach portalu comparic.pl prezentujemy tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Tym razem skupimy się na skokach zmienności, które w połączeniu ze wstęgami Bollingera oraz poziomami wsparć i oporów, mogą dać naprawdę dobre okazje handlowe.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here