Naga MarketsskarbówkaUS Internal Revenue Service (IRS) – czyli amerykańska skarbówka – opublikowało swoje pierwsze wytyczne od pięciu lat dotyczące obliczania podatku należnego od zysków uzyskanych dzięki kryptowalutom.

Branża z niecierpliwością czekała na aktualizację przepisów, od kiedy komisarz IRS Charles Rettig powiedział, że agencja pracuje nad dostarczeniem nowych wskazówek. Wytyczne agencji z 2014 r. pozostawiły wiele pytań bez odpowiedzi, a rynek kryptograficzny stał się bardziej złożony przez te lata.

Skarbówka a kryptowaluty

Zgodnie z oczekiwaniami, komunikat został wydany w środę.

Pojawiły się wskazówki dot. hard forków i uzyskanych w ten sposób “darmowych” coinów. Wskazują one na to, że nowe kryptowaluty utworzone z hard forka należy traktować jako „zwykły dochód równy uczciwej wartości rynkowej nowej kryptowaluty po jej otrzymaniu”.

Drew Hinkes, prawnik z Carlton Fields i główny radca prawny Atheny Blockchain, powiedział CoinDesk, że „z punktu widzenia poborcy podatkowego jest to właściwa odpowiedź”, chociaż certyfikowany księgowy Kirk Phillips dodał, że był zaskoczony, że wytyczne zasadniczo dotyczyły tylko forków.

Innymi słowy, zobowiązania podatkowe będą obowiązywać, gdy nowe kryptowaluty zostaną zarejestrowane na blockchainie i jeśli podatnik faktycznie sprawuje kontrolę nad tymi monetami i może je wydać.

Dokument opisuje to dokładniej:

Jeśli twoja kryptowaluta przeszła hard fork, ale nie otrzymałeś żadnej nowej kryptowaluty, czy to przez zrzut (dystrybucję kryptowaluty w ramach rozproszonej księgi), czy w inny sposób, nie masz dochodu podlegającego opodatkowaniu.”

James Mastracchio, partner w Eversheds Sutherland, powiedział CoinDesk, że dotyczy to sytuacji, gdy kryptowaluta jest wyraźnie inna w wyniku hard forka.

Jerry Brito, dyrektor wykonawczy Coin Center, dodaje:

„Podczas gdy nowe wytyczne zapewniają pewną bardzo potrzebną jasność w niektórych kwestiach związanych z obliczaniem podstawy, zysków i strat, wydaje się, że są niejasne w kwestii forków i zrzutów”.

„Jedną niefortunną konsekwencją tych wskazówek jest to, że osoby trzecie mogą teraz tworzyć dla ciebie obowiązki w zakresie sprawozdawczości podatkowej, po prostu rozwidlając sieć, w której posiadasz monety, lub narzucając ci niechciane zrzuty”

– dodał.

 

Inni eksperci wskazują na to, że możliwe jest, że osoba z portfelem etherowym może na przykład otrzymać token ERC-20 z zrzutu, nie zdając sobie z tego sprawy. W zależności od tego, jak zmienia się wartość tokena, może to powodować, że będą musieli płacić podatek dochodowy od składnika aktywów, który był warty więcej, gdy go otrzymali, niż kiedy sprzedają ten składnik.

Jak określić podstawę kosztów?

Nowy dokument IRS zawiera również długo oczekiwane wyjaśnienie, w jaki sposób podatnicy mogą określić podstawę kosztów lub uczciwą wartość rynkową monet otrzymanych jako dochód przez wydobycie lub sprzedaż towarów i usług.

Podstawę kosztu należy obliczyć, sumując wszystkie pieniądze wydane na krypto, „w tym opłaty, prowizje i inne koszty akwizycji w dolarach amerykańskich”.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here