Naga Marketskurs franka szwajcarskiegoJak można przeczytać w Gazecie Wyborczej, w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich postuluje się o zmianę prawa, wciąż nieuporządkowana jest bowiem relacja niektórych frankowiczów wobec urzędu skarbowego. 


Problemy ze skarbówką przy ugodzie z bankiem

Radość z ewentualnej ugody z bankiem może być przedwczesna. Od umorzenia nawet części zobowiązania będzie trzeba zapłacić podatek.“Urzędy skarbowe traktują bowiem umorzenia, np. w wyniku oddania niespłaconego mieszkania bankowi, za przychód”. Jak pisze „Gazeta Wyborcza, taka sytuacja może dotyczyć kredytobiorców:

  • którzy uzyskali umorzenie kredytu bądź jego części
  • którym bank podarował chociaż część odsetek
  • bądź których bank zwolnił z długu

Jak do tej pory sprawy były załatwiane przez rozporządzenia, na których podstawie zaniechano poboru podatku od przychodów związanych z kredytami hipotecznymi udzielonymi na cele mieszkaniowe. Jednak pierwsze obowiązywało do 31 grudnia 2016 r., a drugie do 31 grudnia 2018 r.

Jak stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście do ministra finansów: “Z powyższego wynika więc, że w aktualnym porządku prawnym podatkowa sytuacja kredytobiorców, którzy dokonali lub dokonają restrukturyzacji zadłużenia, pozostaje poza zakresem ww. rozporządzeń w sprawie zaniechania poboru podatku. A taki stan rzeczy skutkuje zróżnicowanym traktowaniem kredytobiorców w sferze podatkowej”

Według RPO restrukturyzacja kredytu, która skutkuje dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi wobec państwa, jest niezgodna z zasadami demokratycznego państwa prawa. Mechanizm ten prowadzi bowiem do powstania spirali zadłużenia. „Gazeta Wyborcza” podaje, że Adam Bodnar zwrócił się do ministra z prośbą o udzielenie informacji, czy sprawa zostanie rozwiązana na gruncie prawnym, czy też planowane jest np. wydanie kolejnego rozporządzenia.

Kurs franka szwajcarskiego w poniedziałek 9 grudnia

Jeśli chodzi natomiast o kurs franka szwajcarskiego do złotego, utknął on poniżej poziomu 3,93 zł, który pozostaje kluczowym oporem. Dopóki nie zostanie on wybity, istnieje szansa na ruch w kierunku wsparcia przy 3,86 zł. Istnieje więc szansa, że frank będzie tańszy.

Wykres CHFPLN
CHFPLN interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here