Naga Markets

Skarbiec TFI: Obroty na GPW w XII będą wspierane przez IPO Grupy Pracuj i STSWarszawa, 08.12.2021 (ISBnews) – Grudniowe obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) będą zapewne wspierać, poza tradycyjnymi dla tego okresu roszadami w portfelach, pierwsze oferty publiczne (IPO) Grupy Pracuj oraz STS, uważa zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Michał Stalmach.

“Aktywność inwestorów z warszawskiego parkietu była w listopadzie nieco słabsza niż w roku ubiegłym. Obroty spadły rok do roku o 2,6% oraz o 5,8% miesiąc do miesiąca. Warto jest jednak podkreślić, że łączne obroty na poziomie 29,7 mld zł to naprawdę solidny wynik biorąc pod uwagę dłuższą historię niż tylko ostatnie miesiące. W grudniu obroty będą zapewne wspierać, poza tradycyjnymi dla tego okresu roszadami w portfelach, IPO Grupy Pracuj oraz STS” – napisał Stalmach w comiesięcznej analizie Towarzystwa.Jak wskazał, sezon wyników za III kwartał, można określić ponownie jako bardzo udany. Bazując na danych z serwisu Bloomberg skumulowane zyski spółek, na poziomie operacyjnym czy zysku netto wzrosły ponad dwukrotnie.

“Bardziej miarodajne jest naszym zdaniem bazowanie na danych oczyszczonych o zdarzenia jednorazowe. I tak nasza obserwacja, na grupie 120 najpłynniejszych podmiotów, wskazuje na około 50% wzrost na poziomie wyniku finansowego” – napisał zarządzający.

2/3 spółek poprawiało wyniki r/r, choć jest to nieco mniej niż w dwóch pierwszych kwartałach. Z kolei, analizując powyższe, w podgrupach WIG20 i “misie” to Ci pierwsi wykazywali się znacznie wyższą dynamiką poprawy. Wynika to w szczególności z efektu bazy tych drugich. W III kwartale 2020 skumulowane, oczyszczone zyski blue chip spadły rok do roku o blisko 1/4, podczas gdy małe i średnie spółki notowały ich minimalną poprawę, zaznaczył.

“Przechodząc do ostatniej kwestii analizy raportów kwartalnych, statystyka wskazuje na nieznaczną przewagę pozytywnych zaskoczeń (na 1 negatywne zaskoczenie przypadało ok. 1,25 pozytywnego), co jest wynikiem zbliżonym do poprzedniego kwartału (zdecydowanie najlepszy był pod tym względem I kwartał br.). Z kolei dane Bloomberga wskazują, że przeciętnie pozytywne zaskoczenie wyniosło 5,3% na poziomie sprzedaży i 10,3% – zysku. Powyższe dane potwierdzają również w dalszym ciągu podnoszone oczekiwania zysków – bieżące prognozy dla spółek z WIG na 2021 rok są aż o 52%! (wobec 48% miesiąc temu) wyższe niż oczekiwania formułowane na początku roku” – wskazał także.

Jak podkreślił Stalmach, WIG jest notowany obecnie z 46-proc. dyskontem do MSCI World (na bazie prognoz na kolejne 12 miesięcy), co jest najwyższym wynikiem od 10 lat.

Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here