Naga MarketsEryk Łon, RPP

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrażanie gospodarek mające na celu powstrzymanie fali zachorowań jakie obserwowaliśmy w marcu br. przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, który to z kolei zmusił banki centralne na całym świecie do luzowania swojej polityki pieniężnej.

  • Skala spadku PKB będzie w Polsce stosunkowo niska
  • Działania w zakresie polityki gospodarczej były adekwatne i są skuteczne
  • Stopa bezrobocia prawdopodobnie jeszcze trochę wzrośnie
  • Drugiego lockdownu nie będzie
  • Podwyższenie deficytu w okresie spowolnienia gospodarczego  jest czymś normalnym
  • Relacja deficytu budżetowego do PKB już w przyszłym roku ulegnie zmniejszeniu

Zdecydowane działania NBP i rządu poprawiają stan polskiej gospodarki

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że dokonane w tym roku 3 obniżki stóp procentowych powinny być wystarczające. Jego zdaniem skala redukcji stóp procentowych była adekwatna do wyzwań makroekonomicznych, przed którymi stoi Polska.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja wskazał on, że skala spadku PKB będzie w Polsce stosunkowo niska dodając, iż już zresztą widać, że w drugim kwartale tego roku wprawdzie w ujęciu realnym PKB spadło, ale też skala tego spadku była wyraźnie mniejsza niż w wielu innych krajach. To pokazuje, że działania w zakresie polityki gospodarczej były adekwatne i są skuteczne, bo przynoszą pozytywne rezultaty w polskiej gospodarce.

W jego ocenie stopa bezrobocia prawdopodobnie jeszcze trochę wzrośnie, ale chodzi o to aby skala tego wzrostu była jak najniższa.

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa, że powrót recesji były możliwy wówczas gdyby znów doszło do zamrożenia gospodarki, czyli do pojawienia się drastycznych ograniczeń w życiu gospodarczym naszego kraju. Sądzi jednak, że do tego nie dojdzie, gdyż w Polsce mamy stosunkowo niską liczbę zgonów przypadających na 100 tys. mieszkańców na tle innych krajów.

Wzrost deficytu jest czymś normalnym

Odnosząc się do kwestii skokowego wzrostu zadłużenia, przyznał on, iż uważa, że w okresie spowolnienia wzrostu gospodarczego podwyższenie deficytu jest czymś normalnym a zwłaszcza, jeśli skala ewentualnego realnego spadku PKB jest stosunkowo znaczna.

– Myślę, że bardzo dobrze, że mamy do czynienia z impulsem budżetowym, którego konsekwencją jest deficyt budżetowy. Ze swej strony NBP stara się czynić bardzo wiele, aby koszty obsługi długu publicznego były jak najniższe. Stąd wynika polityka bardzo niskich stóp procentowych – wskazał prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W jego ocenie, relacja deficytu budżetowego do PKB w przyszłym roku ulegnie już zmniejszeniu. Uważa także, że polska polityka gospodarcza jest prowadzona w sposób odważny i rozsądny.

Podwyższeniu dynamiki wzrostu konsumpcji sprzyjać ma stopniowa poprawa i podwyższenie płacy minimalnej.

– Doświadczenie ostatnich lat pokazało, że podwyższeniu płacy minimalnej towarzyszył spadek bezrobocia i wzrost zatrudnienia (…) Poza tym chcąc szybko się rozwijać i doganiać kraje zachodniej Europy a potem je przeganiać z natury rzeczy będziemy mieli do czynienia z sytuacją podwyżek płacy minimalnej – wskazał Łon.

Jego zdaniem niedawne obniżki stóp procentowych NBP powinny także zwiększać skłonność do inwestowania na rynku akcji, co z kolei mogłoby doprowadzić do wzrostów notowań akcji na warszawskim parkiecie.

Jednocześnie uważa on, że polityka pieniężna może hamować proces umacniania złotego. W ostatnim czasie rzeczywiście złoty nieco się umocnił. Gdyby jednak tych obniżek stóp procentowych w Polsce nie było być może proces umocnienia złotego byłby szybszy. Złoty byłby jeszcze mocniejszy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFamur chce docelowo zmniejszyć ekspozycję na węgiel energetyczny do maks. 30%
Następny artykułBitcoin lepszy od altcoinów: japońscy inwestorzy przerzucają się na główną kryptowalutą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here