Naga MarketsKomisja nadzoru rynków finansowych z Singapuru (z ang. MAS) poinformowała dzisiaj o zakończeniu dwuletniego procesu oceny działalności dużych banków inwestycyjnych w zakresie prowadzonych transakcji, co doprowadziło do przyznania milionowych kar grzywny aż 10 z nich.


Pokłosie skandalu dookoła państwowego funduszu 1MDB

Powodem kontroli przeprowadzonych przez regulatora w dużych instytucjach finansowych było podejrzenie prania brudnych pieniędzy w połączeniu ze skandalem dotyczącym malezyjskiego funduszu 1MDB należącego do władz państwowych. Powstały w 2009 roku fundusz miał zmienić Kuala Lumpur w regionalną stolicę finansów, stał się jednak powodem ostrej krytyki kiedy na początku 2015 roku pojawiły się informacje o długu w wysokości $11 miliardów. Środki gromadzone w ramach funduszu miały jednocześnie zasilać prywatne konta polityków (szczególnie premiera Najiba Razaka, który zasiadał w radzie nadzorczej funduszu), a zdaniem amerykańskiego departamentu sprawiedliwości instytucja sprzeniewierzyła $3,5 miliarda.

Wracając jednak do kar nałożonych przez MAS, dwie najnowsze decyzje dotyczą Credit Suisse oraz UOB – przedsiębiorstwa muszą zapłacić kolejno $500 tysięcy oraz $650 tysięcy w związku z naruszeniami przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Wcześniej regulator nałożył grzywny na 8 innych instytucji, a łączna pula kar wyniosła ponad $20 milionów.

W oficjalnym oświadczeniu Credit Suisse czytamy: „CS podchodzi bardzo poważnie do wszelkich zobowiązań odnośnie uniemożliwiania procedury prania brudnych pieniędzy i angażuje się w utrzymanie wysokich standardów w singapurskich centrach finansowych”. UOB natomiast informował o zaakceptowaniu ustaleń MAS: „Zainicjowaliśmy działania mające na celu zwiększenie świadomości pracowników, podniesienie standardów programów szkoleniowych dotyczących kontroli oraz ryzyka”.

Sprawdź również: $6,5 miliona kary dla brokera opcji binarnych od CFTC

Banki muszą zamknąć lokalne oddziały

Oprócz milionowych kar, część z kontrolowanych instytucji finansowych otrzymała nakaz zamknięcia swoich lokalnych oddziałów – mowa tutaj o BSI Bank oraz Flacon Bank. Decyzja była wywołana bardzo słabymi zabezpieczeniami w zakresie kontroli nad praniem brudnych pieniędzy oraz niewłaściwym zachowaniem kierownictwa wyższego szczebla. Jak na razie miliony dolarów znajdujące się na kontach klientów zostały zamrożone.

O ile MAS nie doszukał się bezpośredniego zaangażowania banków w proceder prania brudnych pieniędzy to wytyka im „brak należytej staranności w prowadzeniu operacji wobec klientów oraz niedostateczną kontrolę transakcji” – w związku z tym nałożone kary są relatywnie niskie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here