Naga MarketsByły pracownik trading desku w singapurskim oddziale DBS Group Holdings został skazany na 16 tygodni pozbawienia wolności w związku z pierwszym przypadkiem spoofingu na lokalnym rynku. Nieuczciwy trader miał zarobić na swoich działaniach ponad 20 tysięcy dolarów.


Yang odpowie za grzechy sprzed 4 lat

Działania organów ścigania na rynku finansowym wyraźnie pokazują, że nawet dawne grzechy potrafią prędzej czy później ujrzeć światło dzienne. Tak samo było w przypadku Dennisa Tey Theana Yanga, któremu udowodniono 8 z 23 stawianych zarzutów dotyczących między innymi sztucznego wpływania na ceny poprzez realizowanie mylnych transakcji na papierach wartościowych oraz wykorzystywanie rachunków handlowych klientów bez ich wiedzy. W okresie od października 2012 do stycznia 2013, Yang miał zarobić na tym około $21,5 tysiąca dolarów.

Sędzia Jasvender Kraud stwierdził, że „identyfikacja oraz blokowanie wszelakich praktyk spoofingu leży w dobrym interesie całej społeczności, pozwalając zapewnić, że rynki finansowe funkcjonują na jasnych i niezaburzonych zasadach. W innym przypadku oszuści będą mogli nadal wzbogacać się kosztem innych traderów, których prawo powinno chronić”

Czy wiesz że…
Spoofing to grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegająca na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Efekt ten osiągany jest poprzez umieszczanie w sieci preparowanych pakietów danych lub niepoprawne używanie protokołów.

Niechlubny debiutant w singapurskim sądzie

Yang jest pierwszą osobą, która stanęła przed sądem w Singapurze w związku ze spoofingiem, który dotyczył realizacji fałszywych zleceń mających na celu zmylenie innych uczestników rynku. Prawnik skazanego na kilkanaście tygodni więzienia stwierdził, że jego klient odwoła się od wyroku.

W trakcie dochodzenia udało się ustalić, że nieuczciwy, były już pracownik DBS próbował manipulować cenami kontraktów różnic kursowych (CFD) gdzie inwestorzy zarabiają na wahaniach cen aktywów bazowych, nie zostając jednak w rzeczywistości ich właścicielem.

Transakcje nie miały bezpośredniego wpływu na rynek, zyski oskarżonego były relatywnie niskie oraz miał on przerwać praktykę kiedy zorientował się, że może być niezgodna z prawem. W efekcie otrzymał zdecydowane niższy wymiar kary niż wnioskowane początkowo przez prokuratora 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Od czasu zwolnienia z DBS w 2014 roku, Yang współpracował jeszcze z dwoma innymi domami maklerskimi, z których również odszedł w związku z pewnymi nieprawidłowościami. Jego czyste intencje stoją więc mimo wszystko pod sporym znakiem zapytania.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here