Naga MarketsChoć oczy większości zwrócone są w stronę USA i tamtejszego raportu non-farming payrolls, to jednak o godzinie 14:30 poznaliśmy również najnowsze dane z kanadyjskiego rynku pracy. A te okazują się znacząco lepsze od prognoz. Jak na wrześniowy wzrost liczby zatrudnionych reaguje CAD?


Aż 63,3 tysiące Kanadyjczyków znalazło pracę we wrześniu tego roku. To zdecydowanie powyżej konsensusu analityków ankietowanych przez Bloomberg, którzy spodziewali się wzrostu poziomu zatrudnienia u północnego sąsiada USA o zaledwie 25 tys.

Najsilniejszy wzrost od stycznia

Dzisiejsze dane są, jak do tej pory, najsilniejszym odczytem z kanadyjskiego rynku pracy w tym roku. Jedynie w styczniu zmiana zatrudnienia wyniosła 64,8 tys. lecz należy pamiętać, że tamte dane odnosiły się do grudnia zeszłego roku.

Głównym czynnikiem tak silnego wzrostu zatrudnienia był wzrost liczby pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Wzrost zauważono w sektorach: budowlanym, finansów, ubezpieczeń, nieruchomości, administracji publicznej oraz rolnictwa.

We wrześniu spada jednocześnie kanadyjska stopa bezrobocia. Obecnie wskaźnik wynosi 5,9% i jest o 0,1 pp. niższy niż przed miesiącem. Zatrudnienie tymczasem rośnie o 0,3% m/m.

Reakcja rynku

Ze względu na publikacje zarówno z USA jak i Kanady, na wykresie USDCAD dostrzegamy sporą zmienność. Para w pierwszych trzydziestu minutach od publikacji raportów z godziny 14:30 utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tych sprzed godziny. Wsparcie w rejonie 1,2915 nadal wytrzymuje, pomimo dynamicznego testu okolic 1,2890:USDCAD zyskuje po publikacji payrolls

CAD traci jednak również w stosunku do euro. EURCAD testuje opór w rejonie 1,4890 i wygląda na to, że zostanie on przełamany:CAD traci do EUR pomimo lepszych informacji z rynku pracytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here