Naga MarketseuroPo raz kolejny punktualnie o godzinie 11:00 inwestorzy oczekiwali publikacji jednego z najważniejszych wskaźników obrazujących sentyment na niemieckim rynku. ZEW skupia się i odwołuje do regularnych badań sytuacji na rynkach finansowych i sytuacji gospodarczej Niemiec, gospodarki informacyjnej, jak również do dużego rocznego badania działalności innowacyjnej w gospodarce niemieckiej. Podczas obecnego odczytu Indeks ZEW okazał się druzgocąco słaby – przejawiając poważną utratę zaufania do obecnej sytuacji gospodarczej Niemiec. Wykres spada poniżej poziomu 21 punktów!


Dane dotyczące wskaźnika nastrojów gospodarczych Niemiec w ramach ZEW (The ZEW Indicator of Economic Sentiment for Germany) okazują się mocno poza granicami szacunków. Co prawda poprzednie odczyty również nie były pozytywne – ponieważ wynosił -2,1 punktu, jednak szacunku co do kolejnego odczytu wynosiły niewiele ponad -5 punktów. Tymczasem inwestorzy ujrzeli wynik graniczący ze znacznym pogorszeniem obecnego sentymentu, wynoszący -21,1 punktów.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres ZEW DAX 18.06.2019
ZEW DAX 18.06.2019

Jak podaje oficjalny raport: “Perspektywy gospodarcze dla Niemiec są zatem podobnie negatywne jak w ostatnim kwartale 2018 roku. “Gwałtowny spadek wskaźnika nastrojów gospodarczych ZEW zbiega się z rosnącą niepewnością co do przyszłego rozwoju gospodarki światowej i znacznie pogorszonymi na początku danymi liczbowymi dotyczącymi gospodarki niemieckiej“.

Według autorów raportu – wpływały na to głównie: nasilenie konfliktu między USA i Chinami, zwiększone ryzyko konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie i większe prawdopodobieństwo braku porozumienia ws. Brexitu w Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo, jak dodaje prezes ZEW prof. Achim Wambach: “Niemiecki przemysł raportował, że są znacznie gorsze niż oczekiwano dane liczbowe dotyczące produkcji, eksportu i eksportu oraz sprzedaż detaliczna w kwietniu“.

Jak reaguje euro?

Podczas dzisiejszej sesji para EUR/USD, czyli euro w stosunku do dolara amerykańskiego reaguje bardzo newralgicznie. Podczas przemówienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego kurs euro pikował – zejście odbyło się na ponad 40 pipsowej świecy, która przykryła znacznie wzrosty z dwóch dni. W tym momencie po publikacji indeksu ZEW para EUR/USD obniżyła się jeszcze bardziej atakując przy tym wsparcie na poziomie 1,11865 USD. Zdaje się, że w tym momencie wybicie tych poziomów powinno być formalnością.

WYKRES EURUSD H1 18.06.2019
EURUSD H1 18.06.2019

Jak reaguje DAX?

Dzisiejsza poranna analiza PSV określała strefę 12.000 – 11.966 jako poziom docelowy dla pozycji typu short, skąd następnie oczekiwane było dobicie. Podczas publikacji danych niemiecki indeks DAX odbił ze stref 11.980 punktów, co oznacza wypełnienie planu struktury spadkowej oraz przejście w rynek kontynuacji tendencji wzrostowej. Na chwilę obecną podejście rzędu 130 punktów odbyło się bez żadnej korekty – a dane ZEW nie miały w chwili obecnej większego wpływu na indeks. Zdaje się, że strzelenie poziomu 12.220 punktów powinno nastąpić – biorąc pod uwagę to, że tak słabe dane nie są w stanie odwrócić euforii danych z Europejskiego Banku Centralnego.

wykres DAX H4 18.06.2019
DAX H4 18.06.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here