Naga MarketsSilny kurs euro byczą zapowiedzią dla rynku akcji w EuropieSilne euro, które bywa dopalaczem dla rynku akcji w Europie, teraz wysyła zachęcający sygnał dla inwestorów z całego świata: Europa to gospodarka, w której zamieszanie wygląda na znacznie mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych.

  • Strefa euro zanotowała w II kw. 2020 r. stopę wzrostu PKB na poziomie -12%.
  • Jednak sytuacja i tak jest lepsza niż w USA, gdzie załamanie PKB w II kw. wyniosło niebotyczne 34,3%.
  • Kurs EUR/USD traci w poniedziałek 0,48% i jest na poziomie 1,17256.

Silne euro złe dla eksportu ze strefy euro

Kurs euro do dolara przez lipiec wzrósł aż o 4,81%, co jest największym miesięcznym wzrostem od września 2010 roku, i obecnie jest na poziomie, który ostatni raz był notowany dwa lata temu w 2018 roku.

Niestety, drogie euro i słabnący dolar to gorsza sytuacja dla eksporterów ze strefy euro, których zarobione dolary tracą na wartości, w rezultacie obniżając międzynarodowy popyt na dobra wyprodukowane w strefie euro.

– Z prostego punktu widzenia, silniejsze euro jest złe dla zysków korporacyjnych w branżach nastawionych na eksport, szczególnie w Niemczech. Ale ta sama sytuacja generuje na rynkach akcyjnych zwiększone zaufanie do strefy euro i pozytywny efekt niweluje poprzedni. – stwierdził Berndt Maisch, menedżer portfela w Tresides Asset Mangement GmbH.

Strefa euro zanotowała spore gospodarcze załamanie, osiągając stopę zwrotu gospodarczego w II kw. 2020 r. na poziomie -12%. Jednak Stany Zjednoczone są w gorszej sytuacji przez co dolar osłabia się. Ma to odzwierciedlenie w indeksie dolara, który obecnie ma wartość 93,6 pkt., czyli najniższą od niemal 3 lat.

Zobacz również: Rozłam w Banku Anglii? Kurs funta (GBP/USD) najwyżej od marca

Kurs euro w silnym trendzie wzrostowym

Kurs euro do dolara zyskał w ostatnim miesiącu niemal 5% i w poniedziałek 3 sierpnia jest na poziomie 1,1728.

Silny kurs euro byczą zapowiedzią dla rynku akcji w Europie
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Wraz ze zbliżającymi się wyborami oraz złą sytuacją wewnętrzną w Stanach Zjednoczonych ciężko jest znaleźć jakąkolwiek przyczynę, dla której miałby zostać przerwany trend wzrostowy kursu EUR/USD, jednak załamanie tak silnej zwyżki powinno prędzej czy później mieć swoje miejsce. Możliwe jest, że kurs sprawdzi nawet 1,2300, czyli poziomy ostatni raz notowane w kwietniu 2018 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here