Naga Markets



Dolar amerykański odnotowuje silną aprecjację w ostatnim czasie. Inwestorzy na całym świecie kupują amerykańskie akcje i obligacje obawiając się, że europejska gospodarka może popaść w głębsze spowolnienie. Słabsza kondycja gospodarki strefy euro wzmacnia apetyt na względne bezpiecznego dolara.


Zobacz również: Pozycje walutowe dużych graczy (IMM) – dolar, euro, funt i jen

Te artykuły również Cię zainteresują




Silna gospodarka USA i neutralny FED będą wspierać aprecjację dolara?

Indeks Bloomberg Dollar Spot wzrósł aż o 0,5 proc. do najwyższego poziomu od 8 marca, ponieważ dolar zyskał najwięcej na wartości wśród wszystkich swoich odpowiedników z grupy G8, z wyjątkiem japońskiego jena, który jest często postrzegany jako bezpieczna przystań.

Silny dolar sugeruje dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki
Względna siła walut interwał tygodniowy. źródło: finviz.com

Z kolei w ciągu ostatnich trzech miesięcy dolar amerykański znacznie się umocnił względem wszystkich walut koszyka G8. Co ciekawe najmocniej wzrósł w stosunku do tzw. bezpiecznych przystani tj. franka szwajcarskiego oraz jena japońskiego. Najwyraźniej wyższe stopy procentowe oraz stabilna gospodarka sprawiły, iż dolar pozostawał głównym wyborem przy dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych.

Silny dolar sugeruje dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki
Względna siła walut interwał kwartalny. źródło: finviz.com

Część kapitału przeniosła się na dolara amerykańskiego, ponieważ lepsze niż oczekiwano zyski amerykańskich przedsiębiorstw pomogły wyciągnąć indeks S&P 500 w okolice historycznego szczytu, podczas gdy akcje w Europie i większości krajów azjatyckich wzrosły znacznie słabiej.

Silny dolar sugeruje dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki
Indeks SP500 odrobił cały zeszłoroczny spadek

Aprecjacja dolara wynika również z rozczarowujących danych na temat zaufania konsumentów europejskich i oczekiwań względem piątkowych danych dot. wzrostu gospodarczego w USA, które zgodnie z prognozami pokażą wzrost o 2,2 procenta. Rosnąca rozbieżność między prognozami dla USA i resztą świata wzmocniła dolara mimo, że rynek nadal wycenia obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Podczas gdy Fed zasygnalizował, że nie zamierza podnosić stóp w tym roku, jest postrzegany jako mniej gołębi niż wiele innych globalnych banków centralnych.

Zobacz również: Dolar znów rządzi. Kurs USD wobec AUD i NOK

Wycena rynkowa na obniżkę stóp jest trochę pesymistyczna. Jeśli dane będą lepsze od oczekiwań, mogą spowodować przeszacowanie na rynku i skłonić Fed do bardziej neutralnego stanowiska niż do obniżki stóp – powiedział Brendan McKenna, strateg z Wells Fargo & Co. w Nowym Jorku.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here