Naga MarketsCzwartek przynosi dalsze umocnienie dolara. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Odczyt inflacji CPI w USA znacząco przewyższył prognozy, zwłaszcza w ujęciu miesięcznym
  • W kolejnych miesiącach FED będzie uważnie przyglądać się sytuacji i ewentualnie informować rynki z wyprzedzeniem o potencjalnych zmianach
  • Rynek zaczął już budować oczekiwania, co do potencjalnego taperingu (ograniczenia skali QE) w II połowie tego roku

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – pierwsze wsparcie osiągnięte

Czwartek przynosi dalsze umocnienie dolara, co jest bardziej technicznym odreagowaniem wczorajszego gwałtownego umocnienia po opublikowanych danych nt. inflacji CPI w USA za kwiecień. Jej odczyt znacząco przewyższył prognozy (4,2 proc. r/r i 3,0 proc. r/r dla bazowej CPI), zwłaszcza w ujęciu miesięcznym (0,8 proc. m/m i 0,9 proc. m/m dla CPI core), co powoduje, że rynki przestają ufać we wcześniejsze zapewnienia FED o tym, że wzrost cen jest przejściowy i nie wymaga interwencyjnych działań banku centralnego.

Przemawiający wczoraj chwilę po publikacji danych wiceprezes Richard Clarida wydawał się być nimi zaskoczony, dodając, że być może wkroczyliśmy w okres większej zmienności inflacji (podobnie wypowiadał się później Raphael Bostic). Niemniej Clarida dodał, że w kolejnych miesiącach FED będzie uważnie przyglądać się sytuacji i ewentualnie informować rynki z wyprzedzeniem o potencjalnych zmianach w polityce monetarnej. Wcześniej jego przekaz był oparty o założenie, że “jeszcze nie czas na dyskusje” – powiedział analityk BOŚ.

Na tej bazie rynek zaczął już budować oczekiwania, co do potencjalnego taperingu (ograniczenia skali QE) w II połowie tego roku, a pierwsza podwyżka stóp jest wyceniana na 100 proc. do końca 2022 r. Niemniej to dopiero początek budowania w/w oczekiwań, a sam Clarida zwrócił słuszną uwagę, że o ile inflacja zaskoczyła na plus, to o tyle sytuacja na rynku pracy pozostaje daleka od oczekiwań.

Niemniej dla rynków finansowych to co się wydarzyło wczoraj, może być diametralną zmianą dotychczasowych uwarunkowań. Wkraczamy w szarpany okres dla rynków (wysokiej zmienności), co dobrze będzie za chwilę widać po rynkach akcji, a dla rynku walut liczyć się będzie “licytacja” w temacie tego na jakie ruchy w najbliższych miesiącach zdecyduje się dany bank centralny. W tym względzie lepiej mogą sobie radzić dolar kanadyjski, brytyjski funt, korona norweska, czy korona czeska, chociaż prostej reguły nie ma – dodał.

Dzisiaj rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich oscylują wokół 1,70 proc. Wczoraj miała miejsce aukcja na rynku pierwotnym, ale sprzedała się dobrze (41 mld USD w 10-letnich obligacjach), co może sugerować, że poziomy są względnie atrakcyjne dla kupujących. Dzisiaj czeka nas przetarg dla papierów 30-letnich o wartości 27 mld USD, który może ustawić dalszy sentyment. Jeżeli jego wyniki będą dobre, to rentowności mogą na jakiś czas ustabilizować się przy obecnych poziomach przed dalszymi zwyżkami. To może dać też pretekst do podtrzymania prób krótkoterminowej korekty dolara, zwłaszcza gdyby jednocześnie zatrzymała się wyprzedaż na rynkach akcji.

Notowania EUR/USD cofnęły się w okolice wsparć przy 1,2050-60 w wyniku umocnienia się dolara po wczorajszym odczycie inflacji z USA. Chwilowo jest to poziom równowagi, który może powstrzymać rynek przed dalszymi spadkami.

invest

Jest to też teoretycznie rejon z którego mogłaby zostać wyprowadzona kolejna fala wzrostowa na EURUSD, chociaż wskaźniki sugerują, że byłaby ona krótka i zaznaczona wyraźnymi negatywnymi dywergencjami. Stąd też prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest szczególnie duże. Potencjalny popyt może napotkać spore problemy już przy 1,2090-1,2100 – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie dolara | prognozy dla dolara | sp500 notowania | notowania dow jones |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here