Naga MarketsDolar amerykański USD pod lupąDolar kontynuuje aprecjację w 2019 roku, podczas gdy rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA. Jeśli siła dolara utrzyma się, a gospodarka USA wpadnie w poważniejsze spowolnienie to takie połączenie w ocenie wielu ekspertów utrudni jej powrót do normalności przez długie lata. Prognozy nabierają tym bardziej znaczenia w obliczu ponownej eskalacji wojny handlowej, która ciąży na światowej gospodarce.


Silny dolar zwiększa ryzyko recesji w USA

Wskaźnik Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku pokazuje ponad 30% szans na pogorszenie koniunktury w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Eksport i inwestycje są głównymi składowymi produktu krajowego brutto USA, więc dolar, który zyskuje na wartości wraz ze spadkiem stóp (inwestorzy oczekują, że Fed będzie je dalej obniżał) pozostawiłby konsumentów i politykę fiskalną w bardzo trudnej sytuacji znacznie zmniejszając konkurencyjność amerykańskich firm.

Aprecjacja amerykańskiej waluty nie tylko ma tendencję do zmniejszania zysków amerykańskich korporacji międzynarodowych, ale także podnosi koszty zagranicznych korporacji z bilionami długów denominowanych w dolarach. Presja zielonej waluty na inne gospodarki może nawet zachęcić inne kraje do przyłączenia się do amerykańskiej próby jej osłabienia, do czego wielokrotnie wzywał Donald Trump.

Jeśli amerykańska gospodarka naprawdę zaczyna zwalniać, a dolar nadal będzie się umacniać, sugerowałoby to zmianę sytuacji fundamentalnej, co w konsekwencji przyciągnie uwagę decydentów. Stany Zjednoczone mogą potencjalnie uzyskać wsparcie od innych państw dla skoordynowanej interwencji, która stłumi siłę dolara – powiedział Ben Randol, starszy strateg ds. walutowych w Bank of America.

Randol uważa, że muszą minąć jeszcze co najmniej dwa miesiące, aby sprawdzić, który z dwóch historycznych wzorców się spełni. Z jednej strony dolar może osłabnąć, podobnie jak przed recesjami w latach 1990–91 i 2007–2009 lub odnotuje ruch w górę, jak miało to miejsce przede wszystkim przed, podczas i po kryzysie w 2001 r.

USA dominuje inne duże rozwinięte gospodarki na dwa kluczowe sposoby – większy wzrost gospodarczy i wyższe dochody z obligacji, dlatego też międzynarodowe pieniądze napływają do dolara, nawet pomimo eskalacji wojny handlowej USA-Chiny i obniżki stóp procentowych przez Fed z 31 lipca. Dolar, który zyskał w tym roku w porównaniu do walut z grupy G10, odnotowuje najlepszą dekadę w historii.

Siła dolara w ciągu ostatniego roku podkreśla słabość w innych częściach świata i z pewnością komplikuje sytuację na świecie. Jeśli Fed obniży stopy, dolar osłabnie, ale nie zrekompensuje to problemów światowej gospodarki. Problem silnego dolara nie ustępuje – powiedział Andy Sierociński, analityk walutowy w Klarity FX, firmie konsultingowej, która doradza korporacjom w zakresie ryzyka walutowego.

Według Christophera J. Wolfe, dyrektora inwestycyjnego First Republic Private Wealth Management, różnica stóp procentowych w stosunku do innych krajów jest kluczem do tego, dlaczego dolar pozostaje silny. Dolar amerykański jest łatwym i jasnym wyborem jako bezpieczna przystań depozytów.

Chociaż narracja rynkowa na temat dolara koncentrowała się dotychczas na perspektywach wojny walutowej, fabuła może skończyć się na skoordynowanej interwencji podobnej do 2000 r., kiedy banki centralne połączyły siły, aby wesprzeć euro.

Aby interwencja była skuteczna, działania muszą być koordynowane przez globalne banki centralne i ministerstwa finansów. Stany Zjednoczone nie mogą oczekiwać, że zdołają osłabić dolara samodzielnie – podsumował Randol.

Kurs dolara będzie kontynuował aprecjację?

Notowania indeksu dolara (DXY) oscylują przy poziomi 98,00, a sytuacja geopolityczna sugeruje, iż w niedalekim czasie dojdzie do testu psychologicznego poziomu 100,00. Jego przebicie otwarłoby drogę do szczytu z 2018 roku 103,82, co mogłoby zmusić USA do przeprowadzenia interwencji wraz z innymi bankami centralnymi.

Indeks dolara
Indeks dolara na interwale miesięcznym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here