Naga Marketschiny juanJuan chiński jest jednym z niekwestionowanych zwycięzców w świecie ogarniętym negatywnymi skutkami pandemii. Od maja para walutowa USD/CNY spadła aż o 7%. Umocnienie CNY jest spowodowane lepszymi wynikami chińskiej gospodarki i zwiększonym prawdopodobieństwem wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA. Ekonomiści z Danske Banku prognozują, że USD/CNY znajdzie się na poziomie 6,60 w perspektywie dwunastu miesięcy. We wtorek para oscyluje w okolicach 6,70.

  • Silniejszy renminbi usuwa krytykę ze strony USA
  • Aprecjacja juana chińskiego przyspiesza wzrost eksportu w Niemczech, Azji i Ameryce Łacińskiej
  • Mocny CNY wzmacnia również globalną inflację, wspierając problem strefy euro i Japonii

Wyraźna wygrana Bidena ześle parę USD/CNY poniżej 6,60 – Danske Bank

W ocenie ekspertów za ich prognozą stoją przede wszystkim dwa czynniki:

  • Lepsze wyniki chińskiej gospodarki w porównaniu do reszty świata i wyższe stopy procentowe niż w USA;
  • Zwiększone prawdopodobieństwo wygranej Bidena, zmniejszające ryzyko niekontrolowanej, niszczącej wojny handlowej, która mogłaby nastąpić podczas drugiej kadencji prezydentury Trumpa.

Tak, Biden będzie również twardy dla Chin, ale w inny, bardziej wielostronny i przewidywalny sposób, co daje większą pewność inwestorom i chińskiej gospodarce – napisano w raporcie.

Analitycy dostrzegają możliwość głębszych spadków USD/CNY poniżej 6,60, jeśli okaże się, że wybory w USA wykażą wyraźną wygraną Bidena. Z drugiej strony ryzykiem wzrostów dla pary walutowej są:

  • Niespodziewana wygrana Trumpa i/lub mętny wynik wyborów;
  • Ponowne rosnące napięcia między USA, a Chinami;
  • Konflikt między Chinami, a Tajwanem, który ostatnio wyraźnie się nasila.

Silniejszy juan chiński jest generalnie dobry dla gospodarki światowej. To sprawia, że ​​zagranicznym firmom taniej jest sprzedawać swoje towary na rynku chińskim, przyspieszając wzrost eksportu w gospodarkach takich jak Niemcy i Azja oraz w pewnym stopniu w Ameryce Łacińskiej, która dostarcza dużo surowca do Chin – podkreślono.

Aprecjacja CNY wzmacnia również globalną inflację, ponieważ ceny importu rosną w pozostałej części świata z powodu droższego importu z Chin, które nadal są bardzo ważnym ośrodkiem produkcyjnym. To dobra wiadomość dla gospodarek takich jak strefa euro czy Japonia, które borykają się z problemem podwyższenia inflacji. Silniejszy CNY usuwa również krytykę ze strony USA, że Państwo Środka próbuje zdobyć przewagę poprzez tanią walutę, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko niekorzystnych ograniczeń w handlu z Chinami – podsumowano.

Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview

Tekst powstał przy współpracy z Purple Trading.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here