Naga MarketsDolar odnotował udany początek nowego roku umacniając się do głównych konkurentów. Co z euro, złotym, funtem i frankiem? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Ludowy Bank Chin wstrzyknął w system finansowy ponad 100 mld juanów
  • W amerykańskich mediach w nagłówkach dominuje nadal sprawa “armii Reddita”
  • W piątek jen był najsłabszą walutą w gronie G-10 tracąc ponad 0,3 proc. wobec dolara. Amerykańska waluta znów dominuje

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – dane makro wspierają wspólną walutę

Huśtawka nastrojów trwa nadal. Czwartkowe odbicie na Wall Street było wyraźne, ale pod koniec handlu połowa z tego ruchu została wymazana. Dzieła dopełniły pesymistyczne nastroje inwestorów azjatyckich i w efekcie S&P500 dzisiaj rano był tam gdzie wczoraj o tej porze. Uwagę zwracają doniesienia o problemach z płynnością w Chinach – stawki stopy overnight repo są najwyższe od 6 lat mimo, że Ludowy Bank Chin wstrzyknął w system ponad 100 mld CNY.  Te turbulencje dotykają bardziej giełdę w Szanghaju, gdyż juan pozostaje stabilny.

W amerykańskich mediach w nagłówkach dominuje nadal sprawa “armii Reddita”. Szum, jaki się wytworzył, oraz podejmowane działania (temat trafił nawet do Senatu, a zajmuje się nim już organ nadzorczy, czyli SEC), pozwala sądzić, że wątek będzie pomału wyciszany i rynki powrócą do starych schematów – oświadczył ekspert BOŚ.

Z informacji makro w czwartek po południu ekspert zwracał uwagę na zaskakująco wysoką inflację HICP w styczniu w Niemczech, co może mieć średnioterminowy wpływ na notowania euro. W piątek uwagę powinny przykuć informacje związane z możliwymi zmianami w polityce Banku Japonii. W dokumencie prezentującym opinie po styczniowym posiedzeniu tego gremium znalazły się zalecenia, co do rozważenia zmian w polityce kontroli krzywej rentowności pozwalające na większą tolerancję dla wahań rentowności 10-letnich obligacji rządowych, a także zmian w nabywaniu ETF-ów w ramach programu skupu aktywów.

Efekt? W piątek jen był najsłabszą walutą w gronie G-10 tracąc ponad 0,3 proc. wobec dolara. Amerykańska waluta znów dominuje, choć zmiany nie są wielkie. W statystykach jest coraz więcej przypadkowości będącej wypadkową huśtawki na rynkach w ostatnich dniach – dodał.

W czwartek mieliśmy publikację szacunków styczniowej inflacji w Niemczech, która zaskoczyła mocno na plus wzrostem o 1,6 proc. r/r (HICP). W piątek z kolei optymistycznie wypadł odczyt PKB za IV kwartał – gospodarka wzrosła o 0,1 proc. k/k.

To wszystko sprawia, że rynek coraz bardziej dostrzega to, że EBC będzie miał ograniczone możliwości do przeciwdziałania aprecjacji euro wbrew temu, co próbują twierdzić niektórzy przedstawiciele tej instytucji. Wpływ wspomnianych danych na rynek EUR/USD jest taki, że mniej poddaje się on huśtawce nastrojów inspirowanej zmianami indeksów na Wall Street. Niemniej trudno będzie o wzrosty na tej parze bez poprawy globalnego sentymentu. Oporami nadal pozostają okolice 1,2135 i 1,2176. Wsparcia to rejon 1,2090 i dalej 1,2052 – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here