Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoKurs euro wzrósł w ostatnim czasie o niemal 6 groszy a dolara o ponad 10 groszy. Stratedzy walutowi Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego wskazują, iż do osłabienia polskiego złotego przyczynił się komunikat Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wskazujący na złotego jako jedno z narzędzi Narodowego Banku Polskiego (NBP) do wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę.

  • NBO uważa, że polski złoty jest zbyt silny
  • EBC obawia się, że nadmiernie silny kurs euro będzie ograniczał wzrost inflacji i jej powrót do celu

NBP rozważa kolejną obniżkę stóp proc.

Eksperci wskazują, iż istotny na rynku walutowego może okazać się zapis konferencji z prezesem NBP, z którego poznamy prawdopodobnie kwestie związane z dalszą polityką pieniężna w Polsce.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W ostatnim wywiadzie prezes A. Glapiński sugerował, że ewentualna obniżka stóp procentowych może być uzależniona od marcowych projekcji danych makroekonomicznych. Zakładamy, że potwierdzenia gołębiej retoryki będzie sprzyjało utrzymaniu notowań obligacji 2-letnich poniżej 0,10 proc. – wskazali stratedzy PKO Banku Polskiego w dzienniku rynkowym dodając, że na dłuższym końcu krzywej dochodowości dalszy ruch w dół rentowności powinien być ograniczony, a w perspektywie najbliższych tygodni oczekują oni wzrostu w sektorze 10-letnim w stornie 1,35 proc.

Silne euro niewygodne dla EBC

Joanna Bachert i Arkadiusz Trzciołek, stratedzy Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego wskazują także, że również euro pozostaje pod presją na rynku walutowym. Kurs euro osunął się bowiem w ostatnim czasie o ponad 2 centy, co stanowi dokładnie 1,90 proc.

Zobacz także: Kurs euro spadnie do 4,50 zł a dolar do 3,66 zł – prognozuje PKO BP

Spadek notowań wspólnej waluty odzwierciedla m.in. negatywne przyjęcie przez inwestorów doniesień z Włoch, gdzie po tym jak były premier Matteo Renzi wycofał swoją partię z koalicji rządowej pozbawiając ją większości w parlamencie, wzrosło prawdopodobieństwo przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Nastrojów inwestycyjnych nie wspierały też doniesienia z Niemiec, gdzie mimo ogromnego wsparcia państwa, które w znacznym stopniu ograniczało negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, PKB spadł w 2020 roku o 5 proc.

– Minister gospodarki Niemiec wyraził wręcz niepokój, że istnieje ryzyko, że w tym roku PKB kraju wzrośnie mniej niż oczekiwano, gdyż obecna sytuacja pandemiczną jest o wiele gorsza niż zakładano – przyznają eksperci PKO BP dodając, iż EBC wyrażało również zaniepokojenie wpływem kursu walutowego i negatywnymi konsekwencjami jego nadmiernego umocnienia dla perspektyw inflacyjnych, gdyż mogłoby to oddalać dojście do celu. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolenergia Dystrybucja planuje 105 mln zł nakładów inwestycyjnych w l. 2021-2026
Następny artykułKurs dolara wraca do oporu. Funt (GBP/USD) i euro (EUR/USD) od strony technicznej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here