Naga Markets

Depozyty oraz wszystkie pożyczki klientów banku Silicon Valley (SVB) zostały w dniu 26 marca przejęte przez Citizens Bank. Upadek SVB jest określany mianem największego bankructwa bankowego od 2008 roku. Od dzisiaj (tj. poniedziałku) jego deponenci podlegają w całości pod Citizens.

Silicon Valley Bank sprzedany

W niedzielę wieczorem Federalna Korporacja Depozytów i Ubezpieczeń (FDIC) poinformowała, że od dzisiaj 17 oddziałów Silicon Valley Bank będzie ponownie otwartych po ponad dwóch tygodniach przerwy w działaniu. Od dnia 10 marca wszystkie placówki banku pozostawały w stanie uśpienia po tym, jak wkroczyły organy regulacyjne. W dniu 26 marca wszystkie depozyty oraz zadłużenia klientów upadłego banku przeszły w ręce nowego nabywcy, jakim jest Citizens Bank z siedzibą w Karolinie Północnej.







Papiery wartościowe o wartości około 90 mld dolarów oraz pozostałe aktywa banku pozostaną jednak pod kontrolą FDIC. Jak oszacowano, łączny koszt awarii, jakiej doznał SVB w wyniku zaburzenia swojej płynności oraz paniki bankowej, wynosi około 20 miliardów dolarów. Dokładny zakres kosztów zostanie ustalony jednak dopiero po tym, jak dojdzie do rozwiązania zarządu komisarzy.

Dzisiejsza transakcja obejmowała zakup około 72 miliardów dolarów Silicon Valley Bridge Bank, aktywów National Association z dyskontem w wysokości 16,5 miliarda dolarów – przekazało FDIC w oficjalnym komunikacie.

Citizens Bank jest obecnie 30. największym bankiem komercyjnym w Stanach Zjednoczonych. Na dzień 10 marca instytucja była w posiadaniu aktywów o wartości 167 miliardów dolarów oraz 119 miliardów dolarów w depozytach.

To była niezwykła transakcja we współpracy z FDIC, która powinna wzbudzić zaufanie do systemu bankowego – skomentował przejęcie Frank Holding Jr., dyrektor generalny First Citizens.

Proces przejęcia depozytów klientów SVB składał się z dwóch oddzielnych aukcji. Jedna dotyczyła jego tradycyjnych jednostek depozytowych, a druga prywatnego banku. Ten również obejmuje zakresem swojego działania wszystkie operacje detaliczne oraz świadczył usługi dla klientów banku o wysokich dochodach.

Czy Citizens sobie poradzi?

Zainteresowanie przejęciem banku było dosyć spore i do rywalizacji na tym polu przystąpiło wiele podmiotów. Jak przekazał serwis Reuters, zarząd First Citizens kilka dni po zamknięciu SVB podjął decyzję o złożeniu oferty przejęcia upadłego banku. W dniu 21 marca ponoć przedstawiciele banku wyszli z propozycją przejęcia wszystkich posiadanych aktywów przez SVB. Jednak wtedy ponoć nie chciano jeszcze oficjalnie ogłaszać tego ruchu, a rzecznik prasowych Citizens odmówił komentowania ”plotek” dot. całej sytuacji.

Przejęcie SVB przez First Citizens było szeroko kwestionowane przez środowisko bankowe. Negowano bowiem to, że instytucja posiada wystarczającą ilość środków, by wziąć na swoje barki sprawę drugiego największego bankructwa bankowego w historii USA.

Jednakże tutaj trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ten podmiot ma spore doświadczenie w przeprowadzaniu przejęć upadłych konkurentów. Od 2009 roku ”wchłonięto” ponad 20 instytucji. W zeszłym roku First Citizens przejęło CIT Group Inc.. Ta transakcja wyniosła wtedy bank 2 miliardy dolarów.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMFW twierdzi, że średnioterminowa perspektywa dla światowej gospodarki jest słaba
Następny artykułJastrzębia postawa EBC wspiera notowania EUR/USD. Kluczowy pozostaje poziom 1,10
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.