Naga MarketsPolski złoty (PLN) i węgierski forint odnotują w przyszłym roku silne zyski w stosunku do euro, ponieważ większość walut środkowoeuropejskich powróci na ścieżkę aprecjacji, co będzie wspomagane przez rosnące oczekiwania dot. podwyżek stóp, pokazał w środę sondaż Reutersa. Inflacja osiąga nowe maksima w Europie Środkowej, więc oczekuje się, że dalsze zacieśnianie polityki umocni regionalne waluty, które straciły około 1% w ostatnim miesiącu z powodu silniejszego dolara. Kurs pary EUR/PLN silnie spada w środę poniżej poziomu 4,60 zł.

  • Inflacja osiąga nowe maksima w Europie Środkowej, więc oczekuje się, że dalsze zacieśnianie polityki umocni regionalne waluty
  • W ciągu najbliższych 12 miesięcy złoty powinien być wspierany przez zaostrzenie krajowej polityki pieniężnej
  • Dane inflacyjne w piątek dodatkowo podsyciły oczekiwania dot. podwyżek stóp w Polsce
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Kurs PLN: Złoty umocni się w przyszłym roku do 4,46 wobec euro

Generalnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy złoty powinien być wspierany przez zaostrzenie krajowej polityki pieniężnej. Również perspektywy wzrostu powinny być całkiem dobre po zakończeniu fali obostrzeń  – napisał Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole w Warszawie.Oczekuje się, że złoty umocni się w przyszłym roku do 4,46 wobec euro. Dane inflacyjne w piątek dodatkowo podsyciły oczekiwania dot. podwyżek stóp w Polsce, gdy CPI wzrósł do rocznej stopy 6,8%, a urzędnicy i analitycy uważają, że może osiągnąć nawet 8%.

Złoty w 2021 r. pozostawał w tyle za swoimi regionalnymi konkurentami, a polski bank centralny jako ostatni w regionie zaczął podnosić stopy procentowe, zachowując ostrożność aż do niespodziewanej podwyżki w październiku. Oczekuje się dalszego zacieśnienia na środowym posiedzeniu.

Węgierski forint ma umocnić się o 3% do 350 za euro w przyszłym roku, również wspierany przez podwyżki stóp, które Narodowy Bank Węgier rozpoczął w czerwcu. Tymczasem czeska korona, która odnotowała najlepsze wyniki w regionie w tym roku, umocniła się w ciągu najbliższych 12 miesięcy o 2,3%, ponieważ rynki wyceniają 125 punktów bazowych podwyżek do końca roku.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Kurs euro (EUR) ponownie spada poniżej 4,60 zł

Notowania pary walutowej EUR/PLN próbowały na początku miesiąca przeforsować lokalny szczyt na poziomie 4,6560 jednak bezskutecznie. W efekcie kurs ponownie zmierza na południe przebijając w środę okrągły poziom wsparcia 4,60. Dopóki cena utrzymuje się w zakresie 4,50 – 4,60 trend boczny powinien dominować.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro akcje notowania | selvita akcje wykres | kernel giełda | akcje pge | kruk notowania | cena bitcoina | kurs korony czeskiej złoty |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here