Naga Markets

Ten tydzień będzie obfituje w publikacje danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki, wśród których wymienić można PKB w 1Q br, produkcję przemysłową i indeks PPI w kwietniu. Doniesienia z krajowej gospodarki wskazujące na utrzymanie się dobrej koniunktury stanowić będą potencjalny czynnik wspierający notowania złotego, jednak to nastroje na rynkach globalnych będą ich głównym wyznacznikiem, wskazują eksperci z Millenium Banku. Te natomiast determinowane są z jednej strony przez oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w USA, a z drugiej przez nasilające się obawy o spowolnienie koniunktury gospodarczej. Zyskujący w takich uwarunkowaniach dolar negatywnie wpływa na wycenę złotego. Z tego też powodu według ekspertów utrzymywać się będzie presja na osłabienie polskiej waluty, choć nie widzą dużej przestrzeni do osłabienia złotego w tym tygodniu.

Kurs euro (EUR/PLN) powinien systematycznie zmierzać na południe – Millenium Bank

W minionym tygodniu kurs EUR/PLN poruszał się w rozszerzonym w stosunku do kwietnia przedziale wahań (4,6330 – 4,7240 za EUR), za co odpowiadały między innymi lokalne ryzyka (głosowanie nad reelekcją prezesa Narodowego Banku Polskiego, przełożenie prac komisji sejmowej nad zmianami przepisów dotyczących Sądu Najwyższego warunkujących zgodę Komisji Europejskiej dla Krajowego Planu Obudowy, czy dane makro – CPI i rachunek obrotów bieżących – wskazujące na dalsze narastanie nierównowag makroekonomicznych).Co ciekawe złoty w swojej względnej stabilizacji pozytywnie wyróżniał się na tle pozostałych walut tej części Europy. Podwyższoną zmiennością wykazywała się przede wszystkim czeska korona, która nerwowością i solidną przeceną zareagowała na wybór nowego prezesa banku centralnego Czech, który jest przeciwnikiem dalszych podwyżek stóp procentowych (jednego z podstawowym argumentów dotychczasowej siły korony) – napisano w raporcie.

W reakcji na wzrost kursu EUR/CZK bank centralny Czech zdecydował o przeprowadzeniu interwencji walutowych, które umocniły koronę o blisko 3% i zanegowały niemal całość początkowej przeceny wynikającej ze zmian na stanowisku prezesa CNB.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Na globalnym rynku walutowym dolar po niemal trzech tygodniach stabilizacji wybił się dołem z kanału bocznego i po złamaniu bariery 1,0490 dotarł do kolejnego ograniczenia technicznego 1,0365 (minimum z przełomu 2016 i 2017 r) – dodano.

W raporcie stwierdzono, że bieżący tydzień ma szanse przynieść nieznaczne umocnienie złotego względem euro. Publikowany w tym tygodniu zestaw danych makroekonomicznych z krajowej gospodarki powinien potwierdzić obraz dobrej koniunktury i stanowić będzie argument za kontynuacją zacieśnienia polityki pieniężnej.

NED

Ten tydzień może też przynieść informacje o zbliżającym się momencie akceptacji przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy, po tym jak pod koniec ubiegłego tygodnia minister Buda powiedział, iż negocjacje pomiędzy stroną polską a KE zostały zakończone. Zakres i skala ewentualnego umocnienia uzależnione będą jednak od nastrojów globalnych, które pozostają głównym wyznacznikiem notowań na krajowym rynku – podkreślono.

W ocenie strategów presja na dolara, który zyskuje na fali oczekiwań kontynuacji zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed oraz nasilających się obaw o spowolnienie globalnej gospodarki stanowi czynnik ryzyka dla notowań polskiej waluty. Przestrzeń do dalszego umocnienia dolara w ich ocenie wyczerpuje się dlatego też uważają, że w tym tygodniu złoty ma szanse na tylko nieznaczne umocnienie.

Kurs dolara (USD/PLN) oddali się w dół od poziomu 4,50 zł

Źródło: Millenium Bank

Możliwe w tym tygodniu umocnienie złotego względem euro, przy stabilizacji notowań eurodolara powinno sprzyjać także niewielkiej zniżce notowań pary USD/PLN. W rezultacie kurs USD/PLN powinien oddalić się nieznacznie w dół od poziomu 4,50 – podsumowano.

 

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułGrupa Pracuj rekomenduje 2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2021 rok
Następny artykułRobinhood umożliwi handel kryptowalutami bez opłat sieciowych 
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here