Naga Markets

Rosnące stopy procentowe i szybko aprecjacja dolara amerykańskiego (USD) eksportują problem inflacji w USA i grożą pogrążeniem reszty światowej gospodarki w recesji, ponieważ inne banki centralne są zmuszone do podnoszenia własnych stóp procentowych. Zdaniem ekspertów silnie rośnie ryzyko szoku dolarowego, które zagraża światowej gospodarce. Jego indeks (DXY) osiągnął w minionym tygodniu 20-letni szczyt, choć lekko skorygował pod koniec tygodnia.

  • Szybko rosnące stopy w rdzeniu systemu finansowego (w tym przypadku w USA) odbijają się na zewnątrz i zwiększają niestabilność na peryferiach
  • Podwyżki stóp w USA były jednym z głównych czynników wyzwalających międzynarodową niestabilność finansową w ciągu ostatnich 40 lat
  • Dolar pozostaje wysoce atrakcyjną walutą, a dodatkowo postrzegany jest jako bezpieczna przystań
  • Partnerem artykułu jest Purple Trading, wiodący broker pod względem ilości zyskownych traderów. Odkryj sekret stojący za zyskownym handlem
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: USD dominuje na świecie wspierany przez działania Fed

Inflacja, zatrudnienie i aktywność biznesowa w USA są silniejsze niż w innych głównych gospodarkach Europy i Azji, co zachęca amerykański bank centralny do szybszego podnoszenia stóp procentowych w celu opanowania wzrostu cen w kraju.

Jednak szybko rosnące stopy w rdzeniu systemu finansowego (w tym przypadku w Stanach Zjednoczonych) odbijają się na zewnątrz i zwiększają niestabilność na peryferiach (Wielka Brytania, Unia Europejska, Chiny i rynki wschodzące).

Banki centralne w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Indiach i innych rynkach wschodzących silnie podnoszą stopy procentowe lub nawet interweniują, aby wspierać swoje waluty, mimo że warunki lokalne są znacznie słabsze.

Szybko rosnące stopy procentowe w USA były jednym z głównych czynników wyzwalających międzynarodową niestabilność finansową w ciągu ostatnich 40 lat.

CO TRZECI KLIENT PURPLE TRADING JEST RENTOWNY. SPRAWDŹ DLACZEGO

Kryzys zadłużenia Ameryki Łacińskiej w 1982 r., kryzys przewartościowania dolara w latach 1984/85, niewypłacalność i dewaluacja Meksyku w 1994 r., kryzys finansowy w Azji rozpoczynający się w 1997 r. i niewypłacalność Rosji w 1998 r. – wszystko to wywołały rosnące stopy procentowe w USA.

Mandat kongresowy amerykańskiego banku centralnego wymaga, aby skupił się on na kontrolowaniu inflacji i promowaniu zatrudnienia w gospodarce krajowej. Ale jako podmiot ustalający stopy procentowe dla światowej waluty rezerwowej, Rezerwa Federalna znajduje się również w centrum systemu banków centralnych, które są pod presją i niemal muszą podążać za jej decyzjami, niezależnie od tego, czy są one właściwe lokalnie, czy nie.

XTB

Z drugiej strony jeśli Rezerwa Federalna obniża stopy procentowe, inne banki centralne również muszą to zrobić, albo zaryzykować aprecjację waluty i utratę konkurencyjności, produkcji i miejsc pracy.

Politycy i komentatorzy często mówią o polityce monetarnej tak, jakby każdy kraj podejmował własne decyzje z całkowitą suwerennością. W praktyce jednak banki centralne są połączone w system z Fed w centrum jako głównym decydentem, przy znacznie mniejszym stopniu swobody polityki.

Jeśli kraje próbują zbyt daleko odejść od cyklu luzowania i zacieśniania polityki Fed, mają tendencję do popadania w kryzys inflacyjny, kryzys walutowy, kryzys zadłużenia lub wszystkie trzy naraz.

Globalne spowolnienie puka do drzwi

Warunki w gospodarkach peryferyjnych niekoniecznie są takie same jak w rdzeniu systemu finansowego. W tym przypadku Stany Zjednoczone przeżywają gwałtowną inflację i nadal mają bardzo wysokie zatrudnienie i stosunkowo dobrą koniunkturę.

Wielka Brytania i Unia Europejska również mają wysoką inflację, ale są bliskie lub są w już recesji ze względu na wysokie koszty energii i skutki uboczne inwazji Rosji na Ukrainę. Gwałtowne podwyżki stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji niekoniecznie są w tej chwili właściwe w gospodarkach peryferyjnych.

Jednak stopy procentowe wciąż rosną na peryferiach; banki centralne nie mają wyboru i muszą podążać za Fedem, ponieważ ich waluty tracą na wartości, zwiększając koszt importu denominowanego w dolarach i podnosząc stopy inflacji. Tym samym zwiększa to atrakcyjność amerykańskiej waluty, która dodatkowo jest postrzegana jako bezpieczne chronienie w czasach niepewności.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFunt szterling znalazł się w kryzysie. 7 sposobów na wyjście kursu GBP z opałów
Następny artykułZłoto naruszyło terytorium niedźwiedzi. Prognoza cen surowca na IV kw. 2022 r.
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here