whitebit

Siła dolara jest tylko chwilowa? Bank of America trzyma longi na parze EUR/USDAnalitycy Bank of America (BofA) przestrzegają inwestorów przed ponownym lekceważeniem dolara, jednak utrzymują swoją krótką pozycję na parze EUR/USD z celem przy 1,15. Najnowsza próba wybicia oporu 1,10 przekonuje ich w twierdzeniu, że rynek chciałby ujrzeć słabszą amerykańską walutę, jednak przyjdzie mu na to jeszcze poczekać do początku 2024 r. Dlaczego zdaniem analityków BofA dolar nie zbliża się do noworocznego radu?

  • Kurs EUR/USD z impetem odbił od bariery 1,10, jednak analitycy Bank of America utrzymują długą pozycję z celem przy 1,15
  • Według ekspertów rynkiem targa niezdecydowanie, jednak bazowym scenariuszem pozostają dalsze przygotowania pod pivot Fedu
  • Jakie czynniki kształtują obecny sentyment na rynku walutowym? Dlaczego inwestorzy nie powinni mimo wszystko bagatelizować odbicia dolara?
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Dolar odbija na krótko?

Odbicie dolara nabiera rozmachu, mimo iż dzisiejsze dane PCE Core z USA wypadły zgodnie z oczekiwaniami. Z drugiej strony na rynku rośnie niepokój w związku z tym, że kartel OPEC+ poinformował dziś o dodatkowym cięciu w wydobyciu surowca, co wyraźnie podbiło ceny ropy na światowych rynkach i wzbudziło obawy o spokojną końcówkę roku.Wynika to z faktu, iż cena paliw w ogromnym stopniu wpływa na inflacje we wszystkich gospodarkach świata. Tym samym rynki obawiają się, czy podwyżki na stacjach mogą stać się pretekstem dla Fedu, aby utrzymywać stopy procentowe na wyższym poziomie przed dłuższy czas.

Na ten moment rynek spodziewa się pierwszej obniżki stóp procentowych już w maju przyszłego roku i wiele wskazuje na to, że nie po raz pierwszy może się przeliczyć.

Oczekiwania inwestorów wobec dalszych decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej Źródło: CME Group
Oczekiwania inwestorów wobec dalszych decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej Źródło: CME Group

Niemniej najważniejsze w tej kwestii będą projekcje makroekonomiczne, którymi Fed podzieli się z inwestorami już 13 grudnia, wraz z kolejną decyzją w sprawie stóp procentowych.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Analitycy BofA wskazują, że jest to doskonałe pole do odbicia dolara, które właśnie obserwujemy.

– Spodziewaliśmy się osłabienia dolara amerykańskiego w tym roku, ale w mniejszym stopniu niż przewidywał konsensus. Naszym zdaniem kurs EUR/USD osiągnął już ekstremalne niskie poziomy w 2022 r. w wyniku gwałtownego wzrostu cen energii, agresywne polityki pieniężnej Fedu, czy wojny. Trudno będzie w najbliższym czasie o podobne paliwo do wzrostów dolara – napisali w najnowszej prognozie analitycy BofA.

Dolar wciąż nie obrał dalszego kierunku

Eksperci podkreślają jednak, że dolar nigdy nie jest tak silny, na jakiego wygląda, ani nie jest tak słaby, jak chciałyby go widzieć rynki. Tym samym notowania EUR/USD po nieudanej próbie wybicia oporu 1,10 z ostatnich dni mogą wrócić w okolice górnego ograniczenia kanału wzrostowego przy 1,08.

Z technicznego puntu widzenia możemy mieć zatem do czynienia z formacją “wybicia i powrotu”, która może skutkować przetestowaniem minimum w okolicach 1,0850.

Notowania EUR/USD Źródło: TradingView
Notowania EUR/USD Źródło: TradingView

BofA podtrzymuje jednak długą pozycję na głównej parze walutowej ze średnioterminowym celem przy 1,15 oraz stop lossem 1,04.

Aktualne zamieszanie na parze EUR/USD tłumaczą spekulacjami oraz niezdecydowaniem rynku, który po niższych odczytach inflacji ze strefy euro, zastanawia się nad dalszą polityką EBC w 2024 r

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem akcji oraz walut. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.