Naga MarketsKurs dolara (USD) wzrośnie od sierpnia do listopada w tle wyborów USANiektóre fundusze hedgingowe twierdzą, że wydłużona deprecjacja dolara amerykańskiego (USD) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska „short squeeze”. AMP Capital ograniczył swoje zwyżkowe prognozy dla walut rynków wschodzących, podczas gdy K2 Asset Management rezygnuje z pozycji krótkiej na USD, częściowo z powodu obaw o nagłe odbicie światowej waluty rezerwowej. Indeks dolara (DXY) nieznacznie spada w środę po trzech z rzędu sesjach wzrostowych.

  • Żaden z funduszy hedgingowych nie opowiada się za powrotem siły dolara, choć ryzyko krótkoterminowego odbicia znacząco rośnie
  • Nadmierne skoki zmienności mogą spowodować, że dolar gwałtownie odbije w krótkim okresie czasu
  • W ciągu ostatniej dekady USD miał tendencję do wzrostu od tego sierpnia do listopada oraz średnio o 3% w kwartale poprzedzającym siedem ostatnich wyborów prezydenckich

Sierpień to początek sezonowych przepływów, które faworyzują amerykańską walutę

Jeśli fundusze mają rację, inwestorzy, którzy zakumulowali pozycje krótkie na dolarze – obecnie ich wielkość jest na dwuletnim szczycie – mogą w krótkim czasie zobaczyć jak ich letnie zyski przynajmniej częściowo wyparowują.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomysł shortowania dolara wydaje się być rozgrywany przez coraz większą liczbę inwestorów. Obrót dolara staje się bardzo zatłoczony. To sprawia, że ryzyko silnego odbicia może się pojawić w dowolnym momencie wywołując short squeeze – powiedział Nader Naeimi, szef rynków w AMP w Sydney.

Spadek dolara amerykańskiego zbiega się z rosnącymi krótkimi pozycjami

Dolar był sprzedawany w stosunku do rówieśników z grupy G10 przez ostatnie cztery miesiące i zakłady na jego dalszą deprecjację nadal rosną. Chociaż żaden z funduszy hedgingowych nie opowiada się za powrotem siły dolara, zarzadzający zwracają uwagę, że ryzyko krótkoterminowego odbicia znacząco rośnie.

Nadmierne skoki zmienności mogą spowodować, że dolar gwałtownie odbije w krótkim okresie czasu. Może to okazać się bolesne, zwłaszcza w przypadku niektórych rynków wschodzących – napisał w notatce George Boubouras, szef działu badań w K2 Asset.

Jeden z czynników napędzających dolara może wynikać z ciągłej eskalacji sporu między Waszyngtonem, a Pekinem, który ma tendencję do pobudzania zmienności i zwiększania atrakcyjności bezpiecznych przystani.

Indeks dolara od Bloomberga odnotował w zeszły piątek największy jednodniowy wzrost od ponad miesiąca w wyniku silnego raportu o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych i ataku prezydenta Donalda Trumpa na dwie chińskie firmy technologiczne.

Sierpień może również oznaczać początek sezonowych przepływów, które zwykle faworyzują amerykańską walutę. Miara siły dolara pokazuje, że w ciągu ostatniej dekady miał tendencję do zyskiwania od tego miesiąca do listopada oraz średnio o 3% w kwartale poprzedzającym siedem ostatnich wyborów prezydenckich.

Jednak dla dolarowych niedźwiedzi każde odbicie będzie krótkoterminowe i okazją do zwiększenia pozycji przeciwko niemu.

Oczywistym ryzykiem dla odbicia dolara jest ostra korekta na Wall Street lub krytyczne wydarzenia geopolityczne – zauważył David Ward, dyrektor zarządzający w Golden Horse Fund Management w Singapurze.

Tymczasem Gauravjit Singh z JB Drax Honore twierdzi, że dolar pozostanie słabszy nawet w perspektywie najbliższych dwóch lat.

W ciągu jednego do dwóch lat uzyskamy znacznie słabszego dolara. Po prostu sierpień może być nieco trudny ze względu na wpływ sezonowości – podsumował Singh, który zajmuje się sprzedażą walut obcych funduszom hedgingowym.

Dolar (USD) zawraca w środę po dobrym początku tygodnia

Notowania indeksy dolara (DXY) po wyrysowaniu formacji podwójnego szczytu w okolicach 92,50 odbiły w kierunku sierpniowego maksimum 94,00. Jednak dzisiejsza sesja najprawdopodobniej przerwie pozytywną passę „greenbacka”, a dopiero przebicie ważnego oporu 94,65 mogłoby doprowadzić do większego odreagowania wzrostowego. Dopóki tak się nie stanie najbliższy cel dla sprzedających znajduje się w okolicach poziomu 92,00, gdzie przebiega główna wzrostowa linia trendu.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here