Naga Marketssiemens logo
Źródło: siemens.com

Druga pod względem wielkości spółka notowana na niemieckim indeksie DAX – Siemens AG, działająca w branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej podczas dzisiejszej sesji spada ponad 4,6 procent. Powodem spadków są rozczarowujące wyniki Q4, które spółka opublikowała podczas wczorajszej sesji. Spadek zysków giganta sięga 49 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Koncern za dramatyczny spadek wpływów obwinia głównie spadek wpływu z podatków oraz odejście zleceniodawców do źródeł odnawialnych.


Dramatyczny spadek zysków winą.. zielonych?

Siemens AG, będący największym przedsiębiorstwem przemysłowym w Europie, opublikował wczoraj wyniki na IV kw. 2018 r., w których odnotowuje ponad 49-procentowy spadek zysku. Wartość zamówień giganta wzrosła o 12% do 25,17 mld euro, jednak w ujęciu rozwodnionym zysk (EPS) na akcję spadł o 53% do 1,24 euro.

Tak dramatyczny spadek formy drugiej co do wielkości spółki notowanej w niemieckim indeksie (8,22% udziału w indeksie) spowodowany jest zmniejszonymi zyskami płynącymi z podatków oraz spadkiem zapotrzebowania na wielomilionowe turbiny energetyczne – w których m.in spółka się specjalizuje. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej uciekają się do energii odnawialnej – co coraz bardziej odbija się na producentach.

Zapotrzebowanie na turbiny do produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych znacznie spadło, w miarę jak kraje i przedsiębiorstwa przechodzą na wiatr, energię słoneczną i inne formy energii odnawialnej. Pion energetyczno-gazowy spółki zanotował o 50 procent niższe zyski operacyjne, co również w znacznym stopniu przełożyło się na finalny wynik zwieńczenia roku w tak słabym tonie. Dyrekcja Siemensa powiedziała niedawno również, że wydział energetyczny spółki nadal “rozczarowuje“, nawet po masowej restrukturyzacji w zeszłym roku, w wyniku której zlikwidowano 7.000 miejsc pracy.

Warto przypomnieć również, że w poprzednim roku podatkowym Siemens bardzo skorzystał na reformach podatkowych w USA – otrzymując spore wpływy z podatków. W tym roku jednak wpływy te prawie całkowicie odeszły.

Coś jeszcze?

Do niedawna zdawać by się mogło, że kondycja jednej z najważniejszych niemieckich spółek jest dobra, zważywszy na fakt, że spółka otrzymała spory zastrzyk finansowania poprzez sprzedaż akcji firmy oświetleniowej OSRAM Licht AG o wartości blisko 655 mln EUR. Jednak dużym kosztem dla firmy są też inne przedsięwzięcia – m.in trwająca już od jakiegoś czasu fuzja z francuską firmą Alstom SA. Siemens zapowiedział, że w pierwszej połowie roku planuje zakończenie fuzji z francuskim Alstom SA, kiedy obie firmy zaproponowały zmiany w umowie, aby spróbować przezwyciężyć zastrzeżenia unijnych organów ds. konkurencji, które przez długi czas blokowały możliwość złączenia sił obu firm.

Prezes Siemensa, Joe Kaeser obwiniał za słabe wyniki firmy Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji (DG-COMP) oraz Komisję Europejską w związku z powyższą kwestią, czyli narażaniem podmiotu na dodatkowe, trwające koszta i wstrzymywanie dalszych projektów inwestycyjnych.

Wpływ na niemiecki indeks?

Siemens tracący dziś 4,78% sprawia, że spółka staje się najbardziej tracącą spółką w składzie niemieckiego indeksu DAX. Gigant mający ponad 8,22 procent udziału w indeksie przekłada się na blisko 46 punktowy spadek – jako jedna spółka.

Siemens jest jedną z sześciu spółek posiadających łączną sumę 50 procent składu indeksu, co oznacza, że jest jedną z najistotniejszych spółek składających się na całość indeksu.

wykres Skład indeksu DAX 31.01.2019
Skład indeksu DAX 31.01.2019

Negatywne otoczenie spółki oraz opublikowane dane, sugerujące, że kondycja giganta jest zagrożona – sprawia, że wyprzedaż akcji trwa, choć do zakończenia sesji europejskiej brakuje ledwie półtorej godziny. W ciągu najbliższych kilku sesji handlowych Siemens będzie jedną z najbardziej obserwowanych spółek niemieckiego indeksu – w kontekście badania sentymentu otoczenia największych składowych indeksu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here