Naga MarketsSteve Nison - propagator wykresów i świec japońskich wśród zachodnich traderów
Steve Nison – propagator wykresów i świec japońskich wśród zachodnich traderów

Wykresy świecowe potrzebowały prawie 200 lat, aby trafić z Japonii na Zachód. W przeciągu kolejnych trzech dekad stały się jednymi z najpopularniejszych form przedstawiania oraz analizowania cen od warszawskiej GPW, przez londyńskie City, aż po nowojorskie Wall Street.

Pierwsze wykresy świecowe stworzone na początku XIX wieku miały służyć do przedstawiania zmian na giełdach ryżowych. Zachodni traderzy poznali je głównie dzięki pracy Steve’a Nisona, który pisał o nich po raz pierwszy w 1989 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Więcej o czytaniu wykresów świecowych według metodologii Steve’a Nisona możesz przeczytać tutaj.

Inwestorzy zakochali się w japońskich świecach gdyż w doskonały sposób potrafią obrazować zachowanie rynku w kluczykowych punktach odwrócenia trendu. Dodając do tego elastyczność (możliwość stosowania praktycznie na wszystkich rynkach i interwałach) oraz naprawdę oryginalne nazwy – wisielec, porzucone dziecko, czy też formacja niedźwiedziego objęcia – otrzymujemy przepis na wręcz idealny wykres jeżeli chodzi o potrzeby analizy technicznej.

Więcej formacji odwrócenia trendu w dziale Edukacja Comparic.pl >>

W poniższym artykule przyjrzymy się siedmiu najpopularniejszym świecowym formacjom odwrócenia, które zaproponowane zostały przez serwis Market Watch.

„Magiczne” doji

Od lewej świeca doji i nagrobek doji
Od lewej świeca doji i nagrobek doji

Doji w bezpośrednim tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza „w tym samym czasie”. Doji to świeca w przypadku której cena zamknięcia pokrywa się z ceną otwarcia lub też gdy są one od siebie niewiele oddalone.

Linie doji nalezą do jednych z najważniejszych jednoświecowych formacji według Nisona – dodatkowo mogą stanowić element formacji wieloświecowych.

Gdy doji pojawia się na szczycie trendu wzrostowego, szczególnie po świecy z długim białym korpusem, będzie reprezentowała niezdecydowanie rynkowe w momencie gdy byki nadal powinny znajdować się w przewadze. Może być odczytywana jako znak osiągnięcia stabilizacji pomiędzy popytem oraz podażą. Niezależnie od tego jak będziemy interpretowali świecę doji powinna ostrzegać nas o wygasaniu trendu wzrostowego (gdy pojawia się po długich spadkach, informuje natomiast o końcówce trendu spadkowego).

Nagrobek doji pojawia się gdy otwarcie oraz zamknięcie znajdują się na dnie świecy. Długonogie doji jest jednak zdecydowanie popularniejszą odmianą wspomnianej świecy, gdzie górny i dolny knot posiadają podobną długość.

O formacji porzuconego dziecka i innych przeczytasz na kolejnej stronieConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

4 KOMENTARZE

  1. Co ma na celu ta dziwna moda rodem z O2, czy Pudelka, żeby artykuł zamiast pisać w jednym ciągu, który się wygodnie scrolluje i przyjemnie czyta dzielić na 7 części?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here