Naga Markets
Steve Nison - propagator wykresów i świec japońskich wśród zachodnich traderów
Steve Nison – propagator wykresów i świec japońskich wśród zachodnich traderów

Wykresy świecowe potrzebowały prawie 200 lat, aby trafić z Japonii na Zachód. W przeciągu kolejnych trzech dekad stały się jednymi z najpopularniejszych form przedstawiania oraz analizowania cen od warszawskiej GPW, przez londyńskie City, aż po nowojorskie Wall Street.

Pierwsze wykresy świecowe stworzone na początku XIX wieku miały służyć do przedstawiania zmian na giełdach ryżowych. Zachodni traderzy poznali je głównie dzięki pracy Steve’a Nisona, który pisał o nich po raz pierwszy w 1989 roku.

Więcej o czytaniu wykresów świecowych według metodologii Steve’a Nisona możesz przeczytać tutaj.

Świecowe formacje odwrócenia

Inwestorzy zakochali się w japońskich świecach gdyż w doskonały sposób potrafią obrazować zachowanie rynku w kluczykowych punktach odwrócenia trendu. Dodając do tego elastyczność (możliwość stosowania praktycznie na wszystkich rynkach i interwałach) oraz naprawdę oryginalne nazwy – wisielec, porzucone dziecko, czy też formacja niedźwiedziego objęcia – otrzymujemy przepis na wręcz idealny wykres jeżeli chodzi o potrzeby analizy technicznej.

Więcej formacji odwrócenia trendu w dziale Edukacja Comparic.pl >>

W poniższym artykule przyjrzymy się siedmiu najpopularniejszym świecowym formacjom odwrócenia, które zaproponowane zostały przez serwis Market Watch.

Magiczne doji – formacja odwrócenia

Od lewej świeca doji i nagrobek doji
Od lewej świeca doji i nagrobek doji

Doji w bezpośrednim tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza „w tym samym czasie”. Doji to świeca w przypadku której cena zamknięcia pokrywa się z ceną otwarcia lub też gdy są one od siebie niewiele oddalone.

Linie doji nalezą do jednych z najważniejszych jednoświecowych formacji według Nisona – dodatkowo mogą stanowić element formacji wieloświecowych.

Bossa

Gdy doji pojawia się na szczycie trendu wzrostowego, szczególnie po świecy z długim białym korpusem, będzie reprezentowała niezdecydowanie rynkowe w momencie gdy byki nadal powinny znajdować się w przewadze. Może być odczytywana jako znak osiągnięcia stabilizacji pomiędzy popytem oraz podażą. Niezależnie od tego jak będziemy interpretowali świecę doji powinna ostrzegać nas o wygasaniu trendu wzrostowego (gdy pojawia się po długich spadkach, informuje natomiast o końcówce trendu spadkowego).Nagrobek doji pojawia się gdy otwarcie oraz zamknięcie znajdują się na dnie świecy. Długonogie doji jest jednak zdecydowanie popularniejszą odmianą wspomnianej świecy, gdzie górny i dolny knot posiadają podobną długość.

Porzucone dziecko – formacja odwrócenia

Formacja porzuconego dziecka
Formacja porzuconego dziecka

Formacja porzuconego dziecka to rzadki trzyświecowy układ odwrócenia – rysunek powyżej pozwoliłby zdefiniować rynkowy dołek.

W skład formacji wchodzi po pierwsze dosyć długa świeca wyznaczająca kierunek utrzymującego się trendu. Świeca kolejna otwiera się z luką powyżej lub poniżej zamknięcia wcześniejszej świecy (zgodnie z kierunkiem trendu) zamykając w formie doji. Świeca numer trzy otwiera się natomiast z luką w kierunku przeciwnym do trendu i posiada długi korpus.

Cienie drugiej świecy nie powinny pokrywać się z cieniami świec pierwszej oraz trzeciej.

Przyjrzyj się wykresowi powyżej i zastanów jak bardzo „porzucony” poczułbyś się przez rynek, gdybyś rozpoczął sprzedaż na wysokości drugiej świecy i jak bardzo chciałbyś „porzucić” tę pozycję. Zachodni analitycy czasami nazywają ten rodzaj formacji „wyspą odwrócenia”.

Formacje objęcia – formacja odwrócenia

Od lewej niedźwiedzie objęcie i bycze objęcie
Od lewej niedźwiedzie objęcie i bycze objęcie

„Objęcie” to formacja dwuświecowa, która może sygnalizować odwrócenia na wysokości rynkowych ekstremów.

W przypadku „niedźwiedziego objęcia” pierwsza ze świec posiada korpus wzrosty. Cena otwiera się wyżej w trakcie kolejnej świecy, rozrysowuje kolejny szczyt, jednak następnie osuwa się zamykając poniżej dna świecy wcześniejszej.Ma to sugerować, że byki wyczerpały swoje siły i niedźwiedzie rozpoczęły udany kontratak. „Bycze objęcie” działa dokładnie na tej samej zasadzie, obserwowane jest jednak na rynkowych dołkach i posiada odwrotny kolor świec.

Zachodni analitycy lubią stosować tutaj nazwę „kluczowego odwrócenia”.

Młot – formacja odwrócenia

Formacja młota
Formacja młota

„Młot” to według Nisona „niezwykle istotna formacja wyznaczająca dołki”. Po trendzie spadkowym pojawia się młot składający z niewielkiego korpusu, nieposiadający górnego knota (lub bardzo krótki) i z bardzo długim dolnym knotem rozrysowującym nowym dołek.

Kolor korpusu nie jest zazwyczaj istotny, jednak jeżeli będzie biały, to w przypadku jak na screenie powyżej dałoby to delikatnie bardziej byczy sygnał. Dolny cień powinien mieć długość co najmniej dwukrotnie przekraczającą długość korpusu.

Formacja wskazuje, że byki budują sobie bazę na dołkach, odrzuciły sporą część podaży i wybijają sobie ścieżkę w kierunku wzrostów.

Wisielec – formacja odwrócenia

Formacja wisielca
Formacja wisielca

Wisielec posiada dokładnie taki sam kształt jak młot. Pojawia się jednak po rajdzie wzrostowym i jest oznaką niedźwiedziego odwrócenia ceny.

Ponownie kolor nie odgrywa tutaj istotnej roli, jeżeli jednak świeca jest czarna (spadkowa), wtedy sygnał jest delikatnie silniejszy. Dolny cień powinien stanowić co najmniej dwukrotność korpusu – jest sygnałem, że cena stała się bardziej wrażliwa na nagłe wyprzedaże, co sugeruje możliwość załamywania się poziomów wsparć.

Zamknięcie poniżej korpusu wisielca w trakcie rysowania się kolejnej świecy potwierdza niedźwiedzią formację. Pattern został nazwany wisielcem, przypomina bowiem osobę z bezwładnie zwisającymi w dół stopami.

Harami – formacja odwrócenia

Od lewej formacja harami i krzyża harami
Od lewej formacja harami i krzyża harami

Harami to słowo wywodzące się ze starojapońskiego oznaczające ciążę. Formacja składa się z dwóch świec – druga jest relatywnie mała symbolizując płód mieszczący się w całości w zakresie dosyć długiego korpusu wcześniejszej świecy reprezentującej ciężarną kobietę. Krzyż harami to natomiast formacja, w przypadku której druga świeca przybiera formę doji.

Kolejna formacja odwrócenia, nie jest jednak tak istotna jak młot, wisielec, czy też objęcia. Sugeruje, że cena chce oddzielić się od trendu, który był wcześniej widoczny, co może doprowadzić między innymi do konsolidacji. Jeżeli harami pojawia się na szczytach, wtedy zazwyczaj daje skuteczniejsze sygnały.Wykres powyżej prezentuje niedźwiedzie układy harami w trendzie wzrostowym. W przypadku byczego harami pierwsza świeca powinna być czarna.

Gwiazdy – formacja odwrócenia

Od lewej formacji spadającej gwiazdy i gwiazdy porannej
Od lewej formacji spadającej gwiazdy i gwiazdy porannej

„Gwiazdy” to trzyświecowe formacje odwrócenia, które przypominają porzucone dzieci. W przypadku formacji niedźwiedziej mamy do czynienia ze spadającą gwiazdą, która rysuje się po trendzie wzrostowym – pierwsza świeca posiada długi biały korpus, druga niewielki korpus, a trzecia ponownie długie – tym razem jednak czarne ciało. Dolny cień drugiej świecy powinien pokrywać się z korpusem świecy trzeciej. Odwrotnością jest gwiazda poranna występująca w trendzie spadkowym, oznaczająca bycze odwrócenie.

Nison porównuje „gwiazdy” do sygnalizacji świetlnej. Zaczyna się od światła zielonego – długi korpus w kierunku trendu, następuje zmiana na światło zielone – mała druga świeca oznaczająca niezdecydowanie, ostatecznie światło czerwone – silny ruch w przeciwną stronę.

Przetestuj formacje świecowe w realnym handlu!

To również powinieneś wiedzieć o świecach japońskich:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułUSDCHF – w strefie podaży – 01/11/18
Następny artykułPoranny przegląd GPW – Police, AmRest, Vistula
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here