Naga MarketsBudynek Uniwersytetu w OtagoFrancis Xavier University of Nova Scotia (StFX) w Kanadzie tymczasowo wyłączył całą swoją sieć z powodu ataku kryptograficznego, ujawnia oficjalne oświadczenie opublikowane przez instytucję. Złośliwe oprogramowanie kryptograficzne skierowało moc obliczeniową komputerów i energię StFX na kopanie Bitcoinów (BTC).


Kolejne ofiary cryptojackingu

Uniwersytet dowiedział się o ataku w czwartek i natychmiast zdał sobie sprawę z jego skali, całkowicie wyłączając całą sieć, w tym połączenie Wi-Fi, system zarządzania nauką online Moodle, centrum danych (DCB) dla sieci zewnętrznej, narzędzia do obsługi transakcji debetowych, system informacyjny mesAmis oraz system samoobsługowy dla studentów Banner.

“Złośliwe oprogramowanie próbowało wykorzystać zbiorową moc obliczeniową StFX w celu wydobycia kryptowalut. W tym czasie nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek dane osobowe w naszej sieci zostały naruszone, jednak ITS [informatycy] będą nadal analizować i monitorować podejrzane działania w najbliższych dniach i tygodniach”stwierdziła instytucja w swoim oświadczeniu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Blockout sieciowy trwał prawie cztery dni, a niektóre z usług zostały przywrócone późno w weekend. Połączenie Wi-Fi, Moodle i DCB są już dostępne, podczas gdy mesAmis i Banner pozostawały online jeszcze w środę. Wszyscy studenci powinni zresetować swoje hasła, aby uzyskać dostęp do usług StFX, a uniwersytet zaleca, aby jego współpracownicy korzystali z połączeń zewnętrznych lub centrum kontaktowego uniwersytetu jako środków zapobiegawczych.

Mining, czyli tworzenie nowych wirtualnych monet, jest czynnością, w której procesory graficzne (GPU) lub jednostki centralne (CPU) wykonują złożone równania matematyczne w celu wirtualnego wygenerowania nowych e-walut. Proces ten wymaga dużej ilości energii elektrycznej i mocnych systemów komputerowych, co doprowadziło do narodzin cryptojackingu: ataku złośliwego oprogramowania, który polega na włamaniu się do przeglądarek w celu wykorzystania mocy obliczeniowej i kopania kryptowalut.

Zobacz również: Cryptojacking – nowy trend w hackingu, setki zainfekowanych stron

Kradzież mocy obliczeniowej rośnie w siłę

Pomimo tego, iż notowania kryptowalut przez większą cześć 2018 roku zmierzały na południe, liczba ataków związanych z nielegalnym wydobywaniem kryptowalut wzrasta w zastraszającym tempie. Straty poniesione przez użytkowników sprzętu komputerowego i sieci mogą osiągnąć w tym roku nawet 1,5 mld USD. Według danych przedstawionych przez firmę Trend Micro, specjalizującą się w zabezpieczeniach dla branży informatycznej, między obecnym a zeszłym rokiem nastąpił dramatyczny, blisko dziesięciokrotny wzrost tego typu praktyk.

Trend Micro zamieściła wyniki swoich badańŚródrocznym raporcie dot. zabezpieczeń, w którym podaje, iż w pierwszych 6 miesiącach roku 2018 wykryto prawie 790 tys. przypadków tzw. cryptojackingu, czyli infekowania stron internetowych lub sieci komputerowych nielegalnym oprogramowaniem do wydobywania kryptowalut. W analogicznym okresie zeszłego roku było ich zaledwie ponad 75 tys. Podczas gdy wcześniej popularne były ataki ransomware (blokada komputera i późniejsze żądanie okupu za odblokowanie), teraz dominuje wspomniany cryptojacking.

W celu walki z praktyką przeglądarka Firefox już na początku września zablokowała wszystkie aplikacje do kopania kryptowalut. Spółka zamierza w ten sposób rozprawić się ze stronami, które instalują kody do kopania kryptowalut na komputerach użytkowników oznajmiając, iż przyszłe wersje przeglądarki będą „z automatu blokować tego typu działania.” Początkowo funkcja ta zostanie uruchomiona w ramach Firefox Nightly w wersji testowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here