Naga MarketsSieć kawiarni zebrała 2,3 mld EUR w 10 dni. JDE Peet's z największym IPO od 2018 r.JDE Peet’s BV okazał się największym europejskim IPO tego roku gromadząc w przyspieszonym procesie opracowania prospektu emisyjnego trwającym jedynie 10 dni ponad 2,3 mld euro. Publikacja oferty publicznej będzie miałą miejsce na amsterdamskiej giełdzie Euronext.

  • JDE Peet’s jest właścicielem marek Douwe Egberts, Jacobs i Kenco.
  • Spółka jest kontrolowana przez JAB Holding Co.
  • Akcje zostały wycenione na 31,50 euro, co daje kapitalizację rynkową 15,6 mld euro.

JDE Peet’s: IPO niezwykle udane

Gigant rynku dystrybucji kawy działający pod egidą JAB Holding Co., wycenił swoje akcje na poziomie 31,50 euro, jak wynika z piątkowego sprawozdania. To górna część zakresu, po którym IPO było oferowane: między 30 a 32,35 euro. Daje to spółce kapitalizację rynkową o wartości 15,6 mld euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wycena akcji o wartości o 31,50 euro oznacza, że oferta publiczna JDE Peet’s jest największą w Europie od października 2018, gdy swoje IPO zakończył Knorr-Bremse AG pozyskując 3,9 mld euro.

JDE Peet’s w czwartek ogłosiło, że zamierza zakończyć zakończyć emisję w 3 dni po rozpoczęciu zbierania zamówień na IPO. Powodem jest postrzegany przez spółkę silny popyt. Akcje zaczną więc handel już w piątek.

[autorotate group=”86″]

Pandemia koronawirusa vs dotychczasowy biznes

Dzięki temu, że spółka zadbała o skrócenie etapu przygotowania prospektu emisyjnego do jedynie 10 dni z 4 tygodni, JDE Peet’s ma nadzieję uniknąć potencjalnych wahań cen na rynkach wywołanych zaburzeniami związanymi z pandemią Covid-19.

Pandemia rzecz jasna wpłynęła na przebieg procesu związanego z przygotowaniem IPO – skrócony został czas zapisów, zwiększony udział kluczowych inwestorów i większa ilość spotkań odbywa się obecnie online. W przypadku JDE Peet’s, kluczowi inwestorzy stanowić będą jedną trzecią udziałów. Wśród nich znajdują się m.in. fundusze kontrolowane przez George’a Sorosa.

Zobacz również: Kurs EUR/USD blisko 1,11

JDE Peet’s sprzedał 22,2 mln nowych akcji, pozyskując 700 mln euro. Swoje udziały wypuszczają takżę Mondelez International Inc. oraz Acorn Holdings, łącznie po 25,8 mln nowych akcji każdy.

Spółka w zeszłym roku uzyskała 6,9 mld euro przychodu i  zamierza wypłacać od 50% do 60% swoich rocznych zysków w postaci dywidendy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here