Naga Markets

Sieć Ethereum czeka na The Merge. Aktualizacja ETH już 15 września. Co musisz wiedzieć?The Merge to najbardziej znacząca aktualizacja w historii blockchaina Ethereum (ETH). Przeprowadzono szeroko zakrojone testy, aby zapewnić bezpieczne przejście do proof-of-stake. Aktualizacja ma nastąpić w dniach 14-15 września, a w tym artykule wyjaśniamy najważniejsza pojęcia związane ze zmianami, które czekają ETH.

Czym jest The Merge sieci Ethereum?

The Merge reprezentuje przejście sieci Ethereum na proof-of-stake (PoS), nowy system (zwany również “mechanizmem konsensusu”) do uwierzytelniania transakcji kryptowalutowych. Zastąpi on proof-of-work (PoW), czyli bardziej energochłonny mechanizm, którego pionierem był Bitcoin i który wykorzystuje pracę górników.Dlaczego aktualizacja nazywa się The Merge, czyli scalenie?

Ethereum posiada już sieć PoS o nazwie Beacon Chain (wprowadzoną w 2020 roku), ale nie jest ona jeszcze wykorzystywana do przetwarzania transakcji. Na razie jest to w zasadzie tylko obszar testowy dla komputerów obsługujących sieć Ethereum, aby przygotować się do modernizacji PoS.

Pełne przejście Ethereum na PoS wymaga scalenia Beacon Chain (zwanego warstwą konsensusu) z mainnetem Ethereum PoW (warstwą wykonawczą). Stąd też nazwa The Merge, oznaczająca z angielskiego połączenie, scalenie.

Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

Czym różni się proof-of-stake (PoS) od proof-of-work (PoW)?

Proof-of-stake (PoS) i proof-of-work (PoW) różnią się przede wszystkim zasadami ustalenia prawa do rejestrowania następnego “bloku” transakcji w sieci.

W dzisiejszym systemie PoW górnicy Ethereum rywalizują o publikację bloków, ścigając się w rozwiązywaniu zagadek kryptograficznych, podobnie jak w Bitcoinie. W nadchodzącym systemie PoS, walidatorzy, którzy stawiają (blokują) co najmniej 32 ETH w sieci, są losowo wybierani do tworzenia bloków. Im więcej ETH ktoś stawia, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrany.

W obu systemach, górnik oraz walidator, który wygrywa blok jest nagradzany mieszanką opłat transakcyjnych i nowo wybitych etherów (ETH). Walidatorzy PoS otrzymują również nagrody za wykonywanie innych czynności, które pomagają w zabezpieczeniu sieci.

XTB

Kiedy nastąpi The Merge sieci Ethereum?

The Merge odbędzie się w dniach 14-15 września. Dokładny czas zależy od tego, jak rozwinie się sieciowy hash rate i może być monitorowany na bordel.wtf. Merge zostanie uruchomiony, gdy sieć przekroczy próg skumulowanej trudności, znany jako TTD (terminal total difficulty), napisano na stronie ethereum.org.

Według obecnych prognoz, do The Merge dojdzie raczej 15 września w okolicach godziny 06:40 czasu polskiego.


W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czy opłaty za Ethereum zmniejszą się po połączeniu?

Nie. Nie oczekuje się, że opłaty za transakcje Ethereum zmienią się w wyniku połączenia. Przyszłe aktualizacje sieci, takie jak danksharding i proto-danksharding, mogą pomóc w rozwiązaniu problemu wysokich opłat sieciowych Ethereum, ale te aktualizacje nie są spodziewane przed 2023 rokiem.

Głównym sposobem na problemy z opłatami transakcyjnymi Ethereum pozostają rollupy – sieci stron trzecich, takie jak Arbitrum i Optimism, które łączą transakcje i przetwarzają je oddzielnie od głównej sieci Ethereum.

Czy prędkości transakcji Ethereum wzrosną po The Merge?

Tak, ale nieznacznie. W dzisiejszym systemie proof-of-work (PoW) bloki Ethereum są wydawane średnio raz na 13 lub 14 sekund. Po scaleniu, bloki proof-of-stake (PoS) będą wydawane w regularnych 12-sekundowych odstępach. Nie jest to poprawa, którą większość użytkowników zauważy, i nadal umieszcza Ethereum za konkurencyjnymi sieciami blockchain, takimi jak Solana i Avalanche (choć znacznie przed Bitcoinem, gdzie nowy blok jest wydobywany średnio co 10 minut).

Podobnie jak w przypadku opłat transakcyjnych, ci, którzy szukają lepszych prędkości transakcji, będą musieli spojrzeć na rozwiązania przygotowane dla Ethereum autorstwa stron trzecich.

Czy The Merge spowoduje wzrost ceny Ethereum (ETH)?

Trudno powiedzieć. Przy tak wielu zmiennych i niewiadomych, niemożliwe jest przewidzenie, co stanie się z ceną tokena Ethereum w wyniku scalenia.

Społeczność Ethereum od lat pozycjonuje The Merge jako ogromną aktualizację głównej technologii sieci. Wraz z rozwiązaniem obaw dotyczących wpływu sieci na środowisko, PoS wprowadzi nową formę użyteczności dla rodzimego tokena Ethereum w postaci stakingu.

Jednak The Merge nie gwarantuje wzrostu cen. The Merge wprowadzi również zmiany w tempie, w jakim ether jest emitowany i jak jest dystrybuowany. Zmiany te mogą być pozytywne lub negatywne w zależności od punktu widzenia ekpsertów. Istnieje również ryzyko (choć niewielkie), że The Merge się nie powiedzie, lub że PoS okaże się mniej bezpieczny niż PoW.

Istnieją również spekulacje, że The Merge został już wyceniony przez rynek.

Czy proof-of-stake jest lepszy niż proof-of-work?

Według Fundacji Ethereum, organizacji non-profit, która finansuje rozwój ekosystemu Ethereum, PoS zmniejszy zużycie energii przez Ethereum o około 99,95%. Zwolennicy PoS argumentują również, że górnictwo PoW centralizuje kontrolę w rękach tych, którzy mogą sobie pozwolić na zakup drogich maszyn do wydobywania kryptowalut, zwanych ASIC.

Mówią, że PoS – który przekazuje kontrolę nad siecią tym, którzy “stawiają” kryptowalutę w sieci – sprawia, że ataki są ekonomicznie niewykonalne i samobójcze.

Zwolennicy PoW odpowiadają, że PoS staking niesie ze sobą własne ryzyko centralizacji, umożliwiając bezpośrednie “kupowanie” kontroli nad siecią. Wskazują również, że PoS jest mniej sprawdzonym w boju systemem niż PoW, który okazał się odporny jako szkielet dwóch największych sieci blockchain.

Czy mogę zostać walidatorem Ethereum lub stakerem?

Tak, jeśli masz trochę ETH. Zablokowane ETH będą gromadzić nagrody sieciowe, ale nie będzie można ich wycofać do czasu aktualizacji, która ma nastąpić około 6 do 12 miesięcy po połączeniu.

Stakowanie wymaga pewnej wiedzy: jeśli wycofasz się lub przejdziesz w tryb offline, twoja stawka może zostać “obcięta” (tzn. zmniejszona). Osoby z mniejszą wiedzą na temat blockchain mogą stawiać stawki za pośrednictwem scentralizowanych usług, takich jak te oferowane przez Coinbase (COIN) lub Kraken. Oprócz obsługi technicznej nitty-gritty, usługi te – w zamian za część nagród użytkowników – otwierają staking dla tych, którzy posiadają mniej niż wymagane 32 ETH.

Czy użytkownicy Ethereum lub posiadacze ETH będą musieli podjąć jakieś działania po połączeniu?

Nie. Jeśli posiadasz ether (ETH) dzisiaj, nie będziesz musiał ubiegać się o nowe tokeny “PoS ETH” lub “ETH2”. Twoje saldo pozostanie dokładnie takie samo po The Merge i będziesz mógł wznowić korzystanie z sieci, tak jakby nic się nie zmieniło.

Podczas gdy użytkownicy Ethereum nie będą musieli podejmować żadnych działań po The Merge, dostawcy oprogramowania Ethereum i operatorzy węzłów (komputerów obsługujących sieć Ethereum) będą musieli zaktualizować swoje oprogramowanie, aby upewnić się, że komunikują się z najnowszą wersją sieci.

Czy The Merge sieci Ethereum może się nie udać?

Tak, ale jest to mało prawdopodobne. Przejście Ethereum z proof-of-work na proof-of-stake będzie pierwszym tego typu eksperymentem. Jeśli The Merge się powiedzie, będzie to ogromny wyczyn inżynierii i ludzkiej koordynacji. Jeśli się nie uda, grozi to utratą setek miliardów dolarów wartości (kapitalizacja rynkowa ethera wynosi blisko 200 miliardów dolarów, a wiele innych wartościowych tokenów zbudowanych jest na szczycie tej sieci).

The Merge kest wdrażany dopiero teraz, ponieważ jego rdzenni deweloperzy i inni interesariusze chcieli wcześniej przeprowadzić kilkanaście udanych testów i symulacji ostatecznej aktualizacji. Nadal istnieje szansa, że The Merge może się nie udać, ale taki wynik wydaje się niezwykle mało prawdopodobny.

Co czeka Ethereum po The Merge?

Po połączeniu, główni deweloperzy Ethereum będą kontynuować pracę nad siecią open-source, tak jak robili to wcześniej, z ulepszeniami opłat sieciowych, prędkości i bezpieczeństwa zaplanowanymi na najbliższe miesiące i lata.

Jednym z priorytetów dla deweloperów po połączeniu będzie sharding, który ma na celu zwiększenie przepustowości transakcji Ethereum i zmniejszenie opłat poprzez rozłożenie aktywności sieciowej na kilka “shardów” – czegoś w rodzaju pasów na autostradzie. (Aktualizacje tego rodzaju były początkowo planowane przy The Merge – pierwotnie znane jako “Ethereum 2.0” lub “ETH2” – ale zostały odsunięte w czasie.

Mapa droga mówi również o: separacji budowniczego proponenta (PBS), która będzie oddzielać “budowniczych”, które dodają transakcje do bloków od “wnioskodawców”, którzy przedstawili je do zatwierdzenia przez szerszą sieć. PBS jest przedstawiany jako sposób na rozwiązanie problemu Ethereum z maksymalną wartością możliwą do wydobycia (MEV).

Co stanie się z górnikami proof-of-work po scaleniu?

Po scaleniu, górnicy Ethereum – z których wielu zainwestowało w drogie komputery zoptymalizowane pod kątem wydobycia – nie będą w stanie wydobywać nowych bloków w sieci. Wielu górników porzuci wydobycie i “postawi” ethery, aby zarobić na nagrodach w sieci PoS.

Ci, którzy chcą nadal korzystać ze swojego sprzętu górniczego, będą musieli przenieść się do innej sieci proof-of-work, takiej jak na przykład Ethereum Classic.

Po Ethereum The Merge, niektórzy górnicy planują również stworzyć “rozwidloną” wersję proof-of-work blockchaina – w zasadzie jego klon, który nadal działać będzie przy użyciu starego systemu przyjaznego górnikom. Nie jest jasne, czy te łańcuchy zyskają wystarczające zainteresowanie, aby stać się lukratywnymi dla górników w dłuższej perspektywie.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRaport Portfel Studenta 2022: Rosną ceny, topnieją studenckie oszczędności
Następny artykułCzat inwestorski Comparic24.tv. Prezes Baked Games odpowiada na pytania live
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here