Naga Marketscanaan_Bitcoin_Mining_koparkiEmisja dwutlenku węgla generowana pośrednio przez sieć bitcoina (BTC) jest porównywalna z emisją całego Kansas City, a nawet małego kraju – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Joule 12 czerwca.

Christian Stoll, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, powiedział, że duże zużycie energii generowane przez wydobycie kryptowaluty przekłada się na znaczną emisję CO2. A ponieważ moc obliczeniowa potrzebna do kopania bitcoinów wzrosła ponad czterokrotnie od zeszłego roku, jest to problem, który stale się pogarsza. Badacz dodaje:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Wielkość tej emisji dwutlenku węgla, w połączeniu z ryzykiem zmowy i obaw o kontrolę nad systemem monetarnym, może uzasadniać interwencję regulacyjną w celu ochrony jednostek przed sobą i innymi przed ich działaniami”.

Naukowcy wykorzystali dane z adresów IP w celu dokonaniu swoich ustaleń. Przy rocznych emisjach CO2 szacowanych na od 22 do 22,9 megaton, bitcoin jest umiejscowiony gdzieś pomiędzy Jordanią a Sri Lanką w kategoriach międzynarodowych. Badanie sugeruje, że poziom ten podwoiłby się, jeśli uwzględni się także każdą inną kryptowalutę.

Stoll, naukowiec z Uniwersytetu w Monachium i MIT, ostrzegł, że:

„Nie kwestionujemy przyrostów wydajności, które technologia blockchain może w niektórych przypadkach zapewnić. Obecna debata koncentruje się jednak na przewidywanych korzyściach, a więcej uwagi należy poświęcić kosztom. ”

Koszty kopania

W listopadzie zeszłego roku badanie oceniające okres od stycznia 2016 r. do czerwca 2018 r. wykazało, że wydobycie części 1 BTC za 1 USD kosztowało cztery razy więcej energii niż wydobycie złota lub platyny za 1 USD.

Raport PwC z marca ostrzegł też, że energia odnawialna nie wystarczy do rozwiązania problemu zrównoważonego rozwoju bitcoina.

Z kolei firma analityczna CoinShares szacuje, że aż 74,1% wydobycia bitcoinów (BTC) jest obecnie zasilane energią odnawialną. Jej raport stwierdza również, że „przy obecnych cenach [praca] przeciętnego górnika jest wysoce rentowna, a nawet starsze koparki i górnicy z wysokimi kosztami są obecnie w stanie uzyskać dodatni zwrot z inwestycji”. Jesienią tez wskaźnik był jednak na trochę wyższym poziomie, tj. ok 78%.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here