Naga MarketsPonad 10 lat po powstaniu pierwszego bloku, najstarszej kryptowaluty – Bitcoina (BTC), wartość skumulowanych opłat transakcyjnych w jego sieci zbliża się do 1 miliarda dolarów.

Dane z CoinMetrics Network Data Pro wskazują, że 28 lipca, sieć Bitcoina w 439 mln transakcji wygenerował opłaty o wartości 955.797,817 dolarów. Łącznie przetransferowano Bitcoiny o wartości 1,9 biliona dolarów od czasu powstania bloku genesis w 2009 roku.

Zauważył to Nic Carter, który podzielił się wykresem skumulowanych opłat transakcyjnych na Twitterze. Powyższa kwota nieuchronnie zbliża się do miliarda dolarów.

Spadające opłaty za transakcje

Dla wielu kamień milowy będzie stanowił ostateczny wskaźnik ciągłej adopcji Bitcoina jako systemu płatności elektronicznych typu peer-to-peer i przekonujący cios dla odwiecznej krytyki, że sieć jest skazana na zagładę przez koszty transakcyjne.

Opłaty za bitcoinowe transakcje zdecydowanie spadły od czasu ich szczytowego poziomu 55,16 USD w czasie hossy z 2017 r. – statystyki, którą później wykorzystywał wybitny krypto-sceptyk Nouriel Roubini w swojej charakterystyce Bitcoina jako schematu Ponzi’ego.

Ta narracja straciła na sile po stopniowych obniżkach opłat – prawdopodobnie z powodu zwiększonego przyjęcia rozwiązań skalujących, takich jak Segregated Witness (SegWit) – jak również znaczących wolumenów warstwy bazowej przesyłanych przez BTC, które w zeszłym roku przekroczyły 1,3 biliona dolarów, przewyższając tym samym PayPal.

Tani transfer dużych kwot

Obecnie, zwolennicy Bitcoina mają tendencję do utrzymywania relatywnie niskich kosztów dużych transferów BTC jako zwycięstwa nad rzekomymi konkurentami kryptowaluty.

Dla przykładu, niesłychanie duży transfer BTC wynoszący prawie 1,3 mld USD, pochłonął 1321 USD w opłatach transakcyjnych, a jeśli zostałby wysłany za pośrednictwem TransferWise w pakietach po 1 mln USD (maksymalna kwota wolumenu na transakcję), ten sam transfer kosztowałaby około 4,7 mln USD.

Zobacz też: Kryptowaluty i blockchain ponownie pod ostrzałem amerykańskich senatorów

Jednak weźmiemy pod uwagę Bitcoina (BTC) jako narzędzie do mikropłatności wiadomo, że obecne, średnie opłaty stanowią barierę dla masowej adopcji, co od lat dzieli zwolenników kryptowaluty ponad jej przewidzianą użyteczność.

Przy koszcie 1,79 USD za transakcję, który pobierany jest obecnie, średnia prowizja Bitcoina byłaby czynnikiem znacznie zniechęcającym do korzystania z kryptowaluty w przypadku małych, codziennych płatności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here