Naga Markets

Shortują Ethereum, bo zabezpieczają się przed ryzykiem nieudanej aktualizacji sieci ETHCoraz więcej traderów kryptowalutowych shortuje Ethereum (ETH) na rynku instrumentów pochodnych, ponieważ sieć blockchain aktywa ma przejść największą techniczną aktualizację w tym tygodniu, pokazują dane tradingowe zebrane przez firmę Kaiko.

Stopy finansowania dla Bitcoina i Ethereum mocno się rozjechały

Zaangażowanie kapitałowe na rynku „perpetual futures” – kontraktów terminowych bez daty wygaśnięcia, wieczystych – dla Bitcoina (BTC) oraz Ethereum (ETH) gwałtownie rozjechało się w ciągu ostatniego weekendu, twierdzi firma Kaiko zajmująca się danymi kryptowalutowymi.Stopa finansowania dla Ethereum spadła do najbardziej negatywnego poziomu od lipca 2021 roku. Giełdy używają stopy finansowania – lub kosztu transakcyjnego – aby powiązać kontrakty z ich bazową ceną spot. Kiedy wskaźnik jest dodatni, posiadający długie pozycje płacą odsetki inwestorom, którzy grają na krótko i vice versa.

Traderzy kryptowalutowi mają tendencję do faworyzowania kontraktów wieczystych – które w przeciwieństwie do tradycyjnych kontraktów terminowych, nie wygasają – po części dlatego, że pozwala im to utrzymać wysoce lewarowane pozycje przez dłuższy czas. Ethereum spadł po raz pierwszy od sześciu sesji handlowych w poniedziałek, osuwając się o 3,7% do 1694 dolarów.

Rosnące krótkie zainteresowanie Ethereum ma miejsce, ponieważ The Merge, wysoce oczekiwana aktualizacja na blockchainie Ethereum, ma mieć miejsce już w czwartek. Aktualizacja ma na celu przeniesienie obecnego systemu Ethereum wykorzystującego górników na bardziej energooszczędny, wykorzystujący stakowanie monet do utrzymania płynności sieci.

– Z The Merge w tym tygodniu, wiele wskazuje na to, że traderzy zabezpieczają pozycje, ponieważ cena ETH wzrosła, podczas gdy stopy finansowania są ujemne – powiedział Andrew Tu z Efficient Frontier zajmującej się handlem algorytmicznym na kryptowalutach.

Shortują Ethereum, bo zabezpieczają się przed ryzykiem nieudanej aktualizacji sieci ETH
Stopy finansowania dla kontraktów wieczystych dla Bitcoina oraz Ethereum poruszają się obecnie w przeciwnych kierunkach. Źródło: Kaiko, Bloomberg

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

XTB

The Merge Ethereum będzie wydarzeniem “sprzedawania faktów”?

Według Zaheera Ebtikara, menedżera portfela w kryptowalutowym funduszu hedgingowym LedgerPrime wielu inwestorów zabezpiecza swoje długie pozycje spot na rynku Ethereum. Rozgrywanie Ethereum „na krótko” na rynku instrumentów pochodnych jest jednym ze sposobów zabezpieczenia ich ryzyka.

Tymczasem niektórzy zakładają również, że The Merge stanie się wydarzeniem “sprzedaży faktów” dla rynku. Ethereum wzrósł pięciokrotnie w zeszłym roku i osiągnął rekordowy poziom około 4866 dolarów w listopadzie. W tym roku spadł o około 50%.

– Inwestorzy na rynku wieczystych kontraktów terminowych szeroko zgadzają się, że większość pozytywnych fundamentalnych katalizatorów dla Ethereum została już wyceniona, z niewielkim dalszym wzrostem oczekiwanym po połączeniu – powiedział Gabriel Selby, główny analityk giełdy kryptowalut Kraken.

Skrajnie ujemna stopa finansowania oznacza, że shortujący traderzy płacą sporo, aby utrzymać swoje pozycje.

– Mentalność tradera jest również bardzo różna od długoterminowego inwestora – w tym przypadku po prostu myślą, że przez te dwa-trzy dni dobrze jest płacić, jeśli uważają, że ETH znacznie spadnie. Jeśli stawiają na „sprzedaż faktów” i spadek cen spot, to z pewnością jest to gra warta świeczki – wyjaśnił Ebtikar.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Co zmieni dzisiejszy odczyt inflacji CPI?
Następny artykułSDA i Codecool ogłosiły fuzję. Powstaje europejski potentat w branży szkoleń IT
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here