Naga MarketsZapraszam do lektury wywiadu z Traderem21 – twórcą portalu IndependentTrader.pl. Trader21 znany jest z szerokiego spojrzenia na wiele klas aktywów oraz implikacji jakie między nimi zachodzą. Opisuje mechanizmy rządzące pieniędzmi i światową gospodarką oraz ukazuje prawdziwe funkcjonowanie rynków finansowych. Będzie także prelegentem podczas tegorocznej edycji FxCuffs w Krakowie.


Od czasu ostatniej konferencji FxCuffs minął niemal rok. Dobrze pamiętam, że Twój wykład przyciągnął rzesze zaciekawionych słuchaczy. Co zmieniło się od tego czasu? 

Wykład na FxCuffs rzeczywiście przyciągnął mnóstwo uczestników, gdyż był on moim pierwszym publicznym wystąpieniem. Myślę, że wiele osób pojawiło się z czystej ciekawości. Od tego czasu zacząłem więcej udzielać się publicznie (wykłady, wywiady, sesje pytań – odpowiedzi). Efekt jest taki, że znacznie przybyło mi pracy. Absolutnie nie narzekam, gdyż w zimie zazwyczaj dużo więcej pracuję. Wraz z początkiem maja tradycyjnie ograniczam pracę. Ostatecznie z życia także trzeba korzystać.

Wiem, że specjalizujesz się w analizie fundamentalnej różnych aktywów. Jak zawierasz transakcje na rynku? Wspomagasz czasem analizą techniczną?
Analiza fundamentalna czy porównawcza pozwala mi na wyszukanie tanich aktywów, zanim zainteresuje się nimi szersze grono inwestorów. Bez znaczenia jest dla mnie czy są to akcje EM, metale czy surowce. Jeżeli już wybiorę dane aktywo, to muszę określić moment wejścia i w takich przypadkach posiłkuję się analizą techniczną.
Jaki rynek / instrument będzie według Ciebie najbardziej atrakcyjny dla inwestorów w 2017-tym roku jeśli chodzi o potencjalną stopę zwrotu?
Dziś bardzo ciężko jest znaleźć niedowartościowane aktywa o dużym potencjale do wzrostu. Ostatecznie 7 lat zerowych stóp procentowych, dodruku czy bezpośrednich zakupów przez banki centralne podniosło ceny większości aktywów.
Wąską grupę aktywów, do których kapitał jeszcze nie popłynął stanowią metale szlachetne, surowce (zwłaszcza rolne) oraz akcje na niektórych rynkach rozwijających się. Gdybym miał typować aktywa o największej potencjalnej stopie zwrotu postawiłbym na GDXJ (ETF na małe spółki zajmując się wydobyciem metali szlachetnych), wybitnie zdołowane spółki wydobywające uran oraz spółki produkujące nawozy jak Potash Corp. Nie zapominajmy jednak, że każdy z powyższych cechuje się ogromną zmiennością, więc nie są to aktywa dla każdego. Duży potencjał = duża zmienność. Tak to już działa.
Czy dobrze widzę, że ewidentnie celujesz w aktywa materialne / surowcowe?
Oczywiście, od 2008 roku (ostatnia mini hossa surowcowa) kapitał nieustannie płynął do aktywów finansowych czyli akcji i obligacji. Dziś aktywa materialne tj. surowce czy metale szlachetne są relatywnie tanie względem aktywów finansowych.
Początek nowej hossy, która może potrwać dekadę widzieliśmy już w 2016 roku, kiedy te dwie grupy aktywów dały zwroty dużo lepsze niż rynki akcji czy długu. Podobnie zresztą wygląda sytuacja na rykach akcji w krajach rozwijających się, które są silniej skorelowane z cenami surowców niż z S&P 500.
W ostatnim czasie rynek amerykański wyczulony jest na działania nowego prezydenta USA – Donalda Trumpa. Jaki Twoim zdaniem będzie jego wpływ na rynek akcyjny? S&P500 dalej będzie zwyżkował, czy może czas wybijania historycznych maksimów ma się ku końcowi?
Jeżeli S&P będzie nadal zwyżkował to wyłącznie w wyniku inflacji. CAPE mamy na poziome 25, czyli wyżej niż przez 95% czasu na przestrzeni ostatnich 100 lat. Wyższe poziomy mieliśmy tylko tuż przed pęknięciem bańki na Nasdaq’u w 2000 roku. Co więcej, giełda w USA jest także silnie przewartościowana względem innych rynków akcji. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 1969 roku, po którym ceny akcji w ujęciu nominalnym stały w miejscu przez kolejne 12 lat. Co ciekawe po uwzględnieniu inflacji zaliczyły spadek rzędu 72%. Jak dla mnie to nie jest rynek do inwestowania, chyba że po stronie short.
Grasz na spadki S&P 500?
Na S&P 500 nie. Shortuję jednak sektor nieruchomości komercyjnych oraz ekstremalnie drogie „modne” akcje, takie jak Tesla czy Netflix.
Jaki jest horyzont inwestycyjny zawieranych przez Ciebie transakcji? Możesz podać czytelnikom ile w przybliżeniu trwała najkrótsza zawarta transakcja, a ile najdłuższa?
Najkrótsza 1 dzień transakcyjny. Stosunkowo niedawno w piątek wieczorem zacząłem shortować miedź mając perspektywę tygodnia. Mimo, iż metal był krótkoterminowo przewartościowany pod każdym względem czasami poza wiedzą potrzebujesz szczęścia. To był jeden z tych nielicznych momentów, kiedy udało mi się idealnie trafić w szczyt. Zmienność na opcjach, które wykorzystałem do tej transakcji była ogromna, więc w poniedziałek (kolejny dzień transakcyjny) zamknąłem pozycję.
Najdłuższe pozycje możemy liczyć w latach. Dawno temu zacząłem kupować złoto i srebro widząc co się dzieje na rynku długu. Sytuacja do dziś się nie zmieniła i szybko się nie zmieni. Póki problem globalnego zadłużenia nie zostanie rozwiązany poprzez reset długów czy inflację, póki nie przejdziemy do nowego systemu monetarnego opartego na SDR’ach, póki nie wejdziemy znowu w okres pozytywnych rzeczywistych stóp procentowych (wyższych niż inflacja), nie mam powodów aby pozbywać się metali.
Czego słuchacze na konferencji FxCuffs mogą się spodziewać po prelekcji na tegorocznej edycji?

Czasu mam mało bo zaledwie 1,5 godziny. Postaram się jednak omówić najważniejsze aktywa oraz pokazać ich perspektywy w taki sposób, aby poza walorem edukacyjnym uczestnicy mogli przełożyć zdobytą wiedzę na konkretne decyzje inwestycyjne. Ostatecznie edukujemy się, aby pomnażać kapitał.

Dziękuję za rozmowę.
Jak już wiesz, Trader21 będzie prelegentem na FxCuffs 2017 w Krakowie. Jego wykład jest darmowy dla wszystkich zarejestrowanych uczestników. Zapraszamy do rejestracji >>
Zanim jednak będziesz mógł spotkać Tradera21 na żywo, możesz także zapoznać się z wykładem jaki poprowadził podczas konferencji XTB Trading MasterClass. Wideo do obejrzenia poniżej:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here