Naga MarketsShiba Inu w górę o YY% w 7 dni, a dogecoin (DOGE) tylko o XX%. Poznaj SHIB z Capital.comShiba Inu (SHIB) stał się w ostatnim czasie kryptowalutową gwiazdą nagłówków portali inwestycyjnych, przejmując to miano od krypto takich jak dogecoin (DOGE) czy bitcoin (BTC). Nic dziwnego, cena tego tokena wzrosła o ponad 300% w zaledwie 4 dni, przez co wcześniej w tym tygodniu otarł się on nawet o pierwsza dziesiątkę największych coinów pod względem wartości rynkowej. Czy stać go na więcej? Jego twórca twierdzi, że tak, nazywając Shiba Inu mianem „dogecoin killera”.

  • SHIB stworzony został w sierpniu 2020 roku przez anonimowego developera „Ryoshi”
  • Shiba Inu to japońska rasa psa. Jeden z piesków tej rasy jest twarzą kryptowaluty dogecoin (DOGE)
  • Na początku października notowania Shiba Inu zanotowały gigantyczną zwyżkę o setki procent, dzięki czemu kryptowaluta przeskoczyła dziesiątki miejsc w rankingu największych krypto
  • W oparciu o token Shiba Inu handlować można na platformie Capital.com

Shiba Inu (SHIB): od meme tokenu do dużego gracza krypto

Na pierwszy rzut oka Shiba Inu jest niczym więcej niż kolejnym memecoinem powstałym w oparciu o blockchain ethereum. Zewsząd słyszymy przecież, że kolejne znane bądź nieznane osoby stworzyły swoje tokeny i że wystarczy zaledwie kilka minut by samemu wyprodukować własne coiny nie posiadając żadnej wiedzy związanej z kryptowalutami.Jednak Shiba Inu to coś więcej niż kryptowalutowy żart. SHIB to obecnie domyślna/natywna kryptowaluta zdecentralizowanej giełdy ShibaSwap będącej jedną z największych platform tego rodzaju na świecie.

Zatem, SHIB w przeciwieństwie do całej rzeszy innych kryptowalut posiada już realne zastosowanie: na ShibaSwap wykorzystywany jest do obsługiwania transakcji, zapewniania płynności czy kupowania NFT. Łączna wartość zablokowana (total value locked) Shiba Inu na tej platformie to obecnie blisko 300 mln dol.

Twórca Shiba Inu starał się zaangażować w projekt także twórcę ethereum, Vitalika Buterina, przesyłając mu aż 50% wszystkich utworzonych SHIB. Jednak po ich otrzymaniu spalił on aż 90% z nich. Resztę, czyli 50 bln tokenów SHIB o ówczesnej równowartości 1 mld dol. przeznaczył dla India Covid-Crypto Relief Fund – funduszu wspierającego walkę z pandemią koronawirusa.

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O SHIB/USD NA CAPITAL.COM

Shiba Inu: lepszy niż dogecoin?

Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie Shiba Inu może zostać „dogecoinem drugiej generacji”. Taki zresztą był zamysł jego powstania: wykorzystać popularność DOGE do stworzenia nowej, lepszej memicznej kryptowaluty opartej na sieci ethereum, która obiektywnie oceniając jest po prostu sprawniejsza niż nieco przestarzały już blochchain oparty na skryptach i mechanizmie proof-of-work jak w przypadku dogecoina.

SHIB jest także bardziej użyteczny niż DOGE. Nic dziwnego biorąc pod uwagę, że dogecoin powstał jako żart (jak twierdza sami jego twórcy) i po prostu nie był stworzony z myślą o rzeczywistym zastosowaniu.

invest

Ryoshi, twórca SHIB, w woofpaperze, czyli dokumencie opisującym projekt kryptowaluty podkreślił, że Shiba Inu to nie tylko token, ale cały ekosystem, w skład którego wchodzi giełda ShibaSwap, a także Shib Army, w szeregach której są developerzy, posiadacze czy po prostu fani. Miał to być eksperyment „spontanicznego budowania społeczności”, jak stwierdził Ryoshi.

Zobacz również: Bitcoin to nie wszystko! Poznaj Ripple (XRP) z Capital.com

Mamy możliwość przegonić dogecoina i to w ujęciu wykładniczym, bez przekraczania nawet poziomu 0,01 dol. – stwierdził twórca SHIB, który zaznaczył, że nie posiada ani jednej sztuki tokena.

Wielki dzień w historii Shiba Inu miał miejsce przed kilkoma tygodniami, gdy 17 września 2021 roku pojawił się on finalnie na największej amerykańskiej giełdzie Coinbase. Informacja wywołała wzrost notowań o ponad 40% w ciągu kolejnych dwóch dni, a niektórzy twierdzą, że niedawna zwyżka jest wciąż pokłosiem tego listingu.

Shiba Inu: dlaczego drożeje?

Niektórzy twierdzą, że jednym z głównych czynników stojących za ostatnią zwyżką notowań kursu SHIB/USD jest tweet Elona Muska z jego nowym szczeniakiem Floki. Ale to nie jedyny powód, więcej pisaliśmy o tym tutaj: Shiba Inu zanotował sporą zwyżkę. Tweet Elona Muska może nie być powodem.

Po pierwsze, w ostatnich dniach wzrasta cały rynek krypto. Od początku października cena bitcoina wzrosła już o ponad 23%. Tak drogi BTC nie był od kwietnia.

Po drugie, Shiba Inu znalazł się już na wielu największych giełdach kryptowalutowych, m.in. Coinbase czy Binance.

Po trzecie, jak już wspomnieliśmy wcześniej, Shiba Inu jest natywnym tokenem giełdy ShibaSwap, która skupia się także m.in. na handlu tokenami NFT. Zatem, SHIB korzysta nie tylko na trendach kryptowalutowych, ale także tych związanych z NFT czy DeFi.

Po czwarte, potencjał dogecoina mógł się już wypalić, a wtedy potrzebny byłby następca. Gdy Shiba Inu od początku miesiąca podrożał o blisko 300%, DOGE zyskał zaledwie niecałe 20%.

Warto jednak pamiętać, że Shiba Inu jest jednak głównie aktywem spekulacyjnym, a większość zainteresowanych inwestuje w niego krótkoterminowo. Jego zalety, takie jak decentralizacja czy charakter oddolnej inicjatywy mogą być także jego wadami: nie ma przecież konkretnej osoby, która odpowiada za realizację projektu.

Czy w długim terminie SHIB przetrwa próbę czasu? W końcu istnieje wiele innych kryptowalut posiadających znacznie lepsze fundamenty, jak np. Ripple czy Cardano. Ale kto jest w stanie oprzeć się uroczemu pieskowi?

Wygodny handel w oparciu o Shiba Inu umożliwia platforma Capital.com:

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O SHIB/USD NA CAPITAL.COM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |
Capital.com nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here