Naga MarketsShiba inu (SHIB) wyprzedza dogecoina (DOGE). Kryptowaluta w gronie TOP10!W trakcie środowej sesji bitcoin (BTC) osuwa się poniżej poziomu 60 tys. dol. tracąc powyżej 6%, pociągając za sobą również inne kryptowaluty. Razem z innymi altcoinami traci między innymi dogecoin (DOGE), deprecjacji natomiast dzielnie opiera się inna „psia kryptowaluta”, a mianowicie token shiba inu (SHIB). W tym momencie rośnie o ponad 40%, testuje historyczne maksima i wyprzedza oryginalną walutę z „piesełem” na liście największych pod względem kapitalizacji.

  • SHIB jest podróbką oryginalnego DOGE, który powstał jako kryptowalutowy żart 8 lat temu
  • Historia shiba inu jest o wiele krótsza (zaczyna się w 2020 roku), twórcy od początku określali go jednak mianem „dogecoin killera”, czyli zabójcy dogecoina
  • Wystrzał październikowej popularności SHIB spowodował, że scenariusz ten zaczął się realizować
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Shiba inu wyprzedza kryptowalutę dogecoin. SHIB vs DOGE

Shiba inu, samozwańczy zabójca dogecoina, prześcignął DOGE w wartości rynkowej w środę, zgodnie z danymi portalu Coinpaprika. Obie monety mają obecnie kapitalizację rynkową wynoszącą ponad 33 miliardy dolarów, to jednak SHIB znajduje się obecnie na dziesiątej pozycji wśród największych tokenów pod względem łącznej wartości, wyprzedzając swojego starszego rywala o wiele bardziej ugruntowanej pozycji.Dane Blockchain pokazują, że podczas gdy SHIB nadal przyciąga inwestorów detalicznych na całym świecie, to traderzy o bardziej zasobnych portfelach napędzają najnowszy rajd „petcoina”, czyli psiej kryptowaluty.

Shiba inu (SHIB) wyprzedza dogecoina (DOGE). Kryptowaluta w gronie TOP10!
Shiba inu (SHIB) wyprzedza dogecoina (DOGE) na liście największych kryptowalut. Źródło: Coinpaprika.com

Od początku tego tygodnia, portfele kryptowalutowe “smart money” (czyli duzi inwestorzy z pokaźnym kapitałem) zaczęły skupować SHIB, według Daniela Khoo, analityka w firmie badawczej Nansen. Zakupy były głównie skoncentrowane na ostatnich siedmiu dniach, warte około 160 milionów dolarów.

Adresy oznaczone jako “smart money” obejmują traderów, którzy posiadają co najmniej 100 000 dolarów kapitału, zapewniając płynność w zdecentralizowanych protokołach finansowych (DeFi) i podmiotach publicznych, które inwestują w kryptowaluty.

– To było dla mnie szokujące – powiedział Khoo, dodając, że nie spodziewał się, że SHIB zostanie tak chętnie zaakceptowany przez kryptowalutowe wieloryby.

Dane z innej firmy zajmującej się analizą kryptowalutową, Santiment, również wspierają tę tezę. Transakcje SHIB o wartości co najmniej 1 miliona dolarów zaczęły rosnąć od początku października. Aktywność wielorybów rosła w ostatnich tygodniach, napędzając aprecjację notowań.

Warto zauważyć, że podczas gdy na scentralizowanych giełdach realizowano sporo transakcji SHIB, w chwili obecnej około 66% tokenów znajduje się na zdecentralizowanych platformach, a jedynie 13% na tych bardziej tradycyjnych.

Na scentralizowanych platformach, wolumeny obrotu SHIB pochodzą głównie z Binance, Coinbase i BKEX, według CoinGecko. W porównaniu z Binance i Coinbase, BKEX jest mało znaną giełdą uruchomioną w Chinach.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

SHIB kopiuje byczy rajd DOGE?

Shiba inu została wprowadzona na rynek w 2020 r. po tym, jak mocno zainspirowała się dogecoinem, kryptowalutą-memem z 2013 r. wzorowaną na japońskiej rasie psów o tej samej nazwie (Shiba Inu). Osiem lat po wprowadzeniu DOGE, jego popularność wzrosła dzięki wykorzystaniu go do płatności przez drużyny sportowe, kina sieci AMC i jako spekulacyjny instrument inwestycyjny dzięki poparciu prezesa Tesli Elona Muska w mediach społecznościowych.

Cena DOGE przeszła niesamowity boom wzrostowy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku, wzrastając o ponad 15 000% wśród szału zakupowego wśród inwestorów detalicznych. W ten sposób token osiągnął rekordowy poziom 0,76 w dniu 8 maja, po czym skorygował się o ponad 68% i w tym momencie jest warty około 23 centów.

Shiba inu (SHIB) wyprzedza dogecoina (DOGE). Kryptowaluta w gronie TOP10!
Dogecoin po silnych spadkach obecnie konsoliduje. Źródło: TradingView

Ogólnie rzecz biorąc, dogecoin przeszedł przez ekstremalne trendy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zaczynając od długiego okresu konsolidacji, ostatecznie po którym nastąpiło przedłużone bycze wybicie, a następnie ogromna korekta ceny.

Wygląda na to, że trendy cenowe SHIB w ostatnich miesiącach wzięły przykład z faz konsolidacji i wybicia DOGE, jak pokazuje poniższy wykres SHIB/USDT.

Shiba inu (SHIB) wyprzedza dogecoina (DOGE). Kryptowaluta w gronie TOP10!
SHIB po fazie konsolidacji i wybicia, czeka faza korekty? Źródło: TradingView

Podobny do dogecoina boom cenowy na rynku shiba inu stawia długoterminowy cel wzrostów w pobliżu 0,00013500. Niemniej jednak nie można wykluczyć po drodze silniejszych korekt, między innymi w kierunku średnich ruchomych.

Ogólna dominacja SHIB na rynku kryptowalutowym wzrosła z 0,16% do 0,91% od początku miesiąca. Z drugiej strony, udział DOGE zmniejszył się z 1,5% do 1,20% w tym samym okresie.

Powiązane: Shiba Inu (SHIB) najdroższy w historii! Petycja do Robinhood z 334 tys. podpisami

Cena shiba inu. Czy stoją za nią jakiekolwiek fundamenty?

Joe Wiesenthal, redaktor Bloomberg Markets, zauważył, że shiba inu ma “zaawansowane możliwości w zakresie inteligentnych kontraktów”, co czyni token lepszym od DOGE.

– Możesz sprawdzić Shibaswap, podobną do Uniswap zdecentralizowaną giełdę dla społeczności SHIB. Ma NFT, wydobywanie płynności. Wszystko. Tymczasem DOGE nie ma w tej chwili żadnego z tych elementów – komentował

Ostatni rajd cen SHIB mógł również bazować na uruchomieniu Shiboshis Social Club. Ta internetowa społeczność nagradza ludzi, którzy posiadają ekskluzywne, wygenerowane przez sieć SHIB, niezbywalne tokeny NFT, zwane Shiboshis.

W rezultacie, handel detaliczny wydaje się podążać za spekulacyjną hossą, z niedawnym badaniem przeprowadzonym przez Bacancy Technology, które wykazało, że w 2021 r. kryptowaluta otrzymywała średnio 2,8 miliona wyszukiwań w Google, co jest trzecim najwyższym wynikiem po BTC i ETH. Dla porównania, wolumen wyszukiwania dogecoina był szóstym co do wielkości.

Jednak według Bena Caselina, szefa badań i strategii na giełdzie kryptowalutowej AAX, traderzy SHIB powinni ostrożnie patrzeć w przyszłość ze względu na nadmierną spekulacje, powołując się na wcześniejsze schematy rynkowe, które wskazują, że token prawdopodobnie “zrzuci znaczną część swojej wartości”.

Podobnie jak powstał na fali popularności dogecoina, którego obecnie deklasuje, SHIB może ucierpieć na swoim własnym sukcesie i doprowadzić do pojawienia się kolejnego memicznego konkurenta.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułBitcoin spada poniżej 60 tys. dol. Euforia wokół BTC ETF została stłumiona
Następny artykułNasdaq wycofuje się z historycznych maksimów. Na Wall Street trwa sezon publikacji wyników kwartalnych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here