Miniony tydzień w USA był dość mieszany – rynek otrzymał kolejną porcję danych wskazujących na postępującą dezinflację oraz spowolnienie w gospodarce, jednak dane z amerykańskiego rynku pracy pozostały zaskakująco mocne. Zauważalny spadek indeksu inflacji producentów potwierdza, że niższe koszty energii oraz surowców stanowią impuls dezinflacyjny, tak jak wcześniej napędzały inflację.
Wall Street rozpędza się z sezonem wynikowym
Także dane o sprzedaży detalicznej w USA okazały się być słabsze, sugerując, że być może amerykańscy konsumenci obniżyli generowany przez siebie popyt, co dodatkowo powinno pomagać Fed w walce z inflacją. Rezerwa Federalna mogłaby w teorii przyznać, że zastosowana w 2022 roku polityka szybkich podwyżek stóp procentowych działa i pora myśleć o zakończeniu cyklu. Jednak silny rynek pracy oraz niskie bezrobocie wciąż może doprowadzić do nowej fali wzrostu cen.
W nieco innej sytuacji znajduje się Polska, gdzie dynamika płac w gospodarce zwolniła do +10,3%, co oznacza, że w ujęciu realnym fundusz płac spada najszybciej od globalnego kryzysu finansowego. Jeżeli kolejne miesiące pogłębią ten trend, wzrośnie ryzyko większego spowolnienia nad Wisłą. Tymczasem, inwestorzy z nadzieją czekają na środową publikację raportu kwartalnego Tesli. Spółka Elona Muska oczekuje wzrostu wolumenu sprzedaży o przeszło 50%, choć prognozy analityków są mniej optymistyczne.
Zapraszamy na poniedziałkowy webinar, w którym skupiamy się na kluczowym temacie tego tygodnia – sezon wyników nabiera tempa.
W dzisiejszym webinarze:
- Co dalej z rynkiem pracy w Polsce?
- Tesla zdominuje tydzień wyników?
- Jak wygląda aktualny sentyment uczestników rynku?
Oglądaj online na: https://pl.xtb.com/aktualnosci-rynkowe-wideo
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Redakcja poleca również:
- Dalsze zyski jena w 2023 r. Bank Japonii zrezygnuje z ultra-luźnej polityki pieniężnej
- Vitalik Buterin mówi o największym wyzwaniu, przed jakim stoi Ethereum
- Dolar skazany na spadki, złoty będzie powoli zyskiwać, twierdzą analitycy