Naga MarketsPewna jest tylko niepewność. Tak w czterech słowach można określić politykę amerykańską na przestrzeni kilku ostatnich tygodni. W poniedziałkowej analizie ropy wspominałem z resztą, że ocieplenie negocjacji nie może być przyjęte już jako gwarant zakończenia napięć na linii Pekin – Waszyngton. We wtorek ministerstwo finansów USA ogłosiło, że do 15 czerwca  zostanie opublikowana lista towarów chińskich o wartości 50 mld USD, na które zostaną nałożone 25% cła. Reakcją chińskich władz było natychmiastowe wezwanie USA do przestrzegania zawartego porozumienia w sprawie konfliktów handlowych. Taki zabieg Amerykanów kolejny raz daje impuls spadkowy cenom soi, które zanotowały drugą z rzędu spadkową sesję, zbliżając się do psychologicznej bariery 1000 USD. Abstrahując od cen zbóż, wydaje się, że sposób komunikacji i dynamika działania przedstawicieli Białego Domu jest czymś czego Chińczycy obawiają się najbardziej. Przed elekcją Donalda Trumpa, decyzje rządzących w Stanach Zjednoczonych były względnie łatwe do przewidzenia, ogłaszane z dużym wyprzedzeniem, natomiast po Pekinie mogliśmy się spodziewać roli nieprzewidywalnego gracza. Cóż, Stany walczą z Chinami ich własną bronią.

Wracając do ceny soi, chciałbym dziś przypomnieć o aspekcie sezonowości. Szerzej o tym zjawisku na podstawie kukurydzy pisałem tutaj: Jak zarabiać na seznowości rynków rolnych?

Rys.1 Sezonowość na rynku soi w ujęciu 10 letnim. Źródło: https://www.agriculture.com

Warto mieć na uwadze, że jesteśmy na przełomie miesięcy w których cena zwykle osiąga swój najwyższy poziom. Swoją drogą, jeśli porównasz załączoną grafikę z analogicznym wykresem sprzed kilku lat, zauważysz różnicę. Przede wszystkim w miejscu występowania „dołków” – wynika to z faktu, iż znacząco wzrosła ilość soi produkowanej w Brazylii, gdzie termin żniw jest inny niż w USA.

Wszystkie analizy mojego autorstwa możesz śledzić pod tagiem – raport surowcowy.

Z technicznego punktu widzenia dalej obowiązuje sygnał sprzedaży wymieniony w zeszłym tygodniu. Na zajęcie pozycji krótkiej jest już jednak zdecydowanie za późno. Według prawideł analizy technicznej należy oczekiwać testu wsparcia w rejonach strefy 994 – 1004 USD – tam powinna pojawić się szansa na zajęcie pozycji długiej.

Zarabiać na zmianach cen surowców rolnych możesz na platformie TMS Broker – wypróbuj już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here