Naga Markets

Sezon grzewczy 2021 2022 - Jak będzie wyglądała cena prądu i gazuGospodarstwa domowe płacą coraz więcej za podstawowe rachunki. Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego rosną bardzo dynamicznie, a budżety domowe pozostają niestety takie same. Jakie podwyżki są już za nami? Jakich kosztów możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

  • Taryfy prądu wzrastają ze względu na: politykę klimatyczną w Europie, duży popyt na prąd i większe ceny węgla.
  • Cena gazu jest coraz wyższa ze względu na rosnący popyt i braki surowca.
  • Prąd i gaz zdrożeje również w 2022 r.
  • W związku z wysokością podwyżek rząd wprowadzi wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Cena prądu, cena gazu – dlaczego rachunki rosną?

Sprzedawcy, prąd i gaz kupują głównie na Towarowej Giełdzie Energii. Ceny gazu i energii, które się tam pojawiają mają realny wpływ na rachunki dla gospodarstw domowych.Dlaczego cena energii wzrasta?

Koszt emisji CO2

Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek regulowania opłaty za emisję dwutlenku węgla, które ciągle wzrastają. Aktualnie można mówić o 60 euro za tonę, dla porównania w kwietniu 2020 roku było to 20 euro. Opłaty te muszą regulować wytwórcy energii elektrycznej, którzy wykorzystują tradycyjne elektrownie, napędzane węglem. Dodatkowe koszty dla większości wytwórców przekładają się na wyższe opłaty dla odbiorców indywidualnych i firmowych.

Duże zapotrzebowanie na prąd

Od początku pandemii notuje się coraz wyższe zapotrzebowanie na energię. Natomiast produkcja nie wzrasta tak szybko, jak byłoby to potrzebne.

Wzrost cen węgla

Elektrownie węglowe są podstawą polskiej energetyki. Odnawialne źródła energii w 2020 roku stanowiły jedynie 17%. Węgiel, surowiec, który zasila 83% polskich elektrowni jest coraz droższy. Oznacza to większe koszty dla wytwórców.

Skąd biorą się podwyżki cen gazu?

Aktualnie największym problemem wydaje się być coraz większy popyt na gaz . Podwyżka cen gazu wynika z jego braków. Wzrost kosztów powiązany jest między innymi z tym, że dużej ilości paliwa potrzebuje nie tylko Europa, ale również Azja. Większe zapotrzebowanie na rynku międzynarodowym sprawia, że kraje konkurują ze sobą o dostawy gazu, a ceny rosną.

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele państw traktuje gaz jako przejściowy element ekologicznej transformacji energetycznej. Wraz z rezygnacją z węgla, ilość wykorzystywanego gazu jest coraz większa.

Wzrost cen gazu

Największy sprzedawca gazu w Polsce PGNiG podniósł ceny gazu w 2021 r aż trzy razy:

  • Od początku roku obowiązywała cena 10,953 gr za 1 kWh
  • Od kwietnia było to 11,545 gr za 1 kWh
  • Od października gaz kosztuje 13,846 gr za 1 kWh

Warto zwrócić uwagę na to, że opłata abonamentowa nie zmieniła się i cały czas wynosi 6,64 zł.

Wzrost cen prądu

Ostatnia obniżka cen prądu miała miejsce w 2014 roku. Koszt energii elektrycznej w Polsce regularnie wzrasta. Aktualnie średnia cena 1 kWh u sprzedawców prądu wynosi 0,69-0,78 zł, w 2020 roku było to 0,64-0,73 zł, a w 2019 0,57-0,65 zł. Podane stawki są sumą energii czynnej (realnie zużywanej) i dystrybucji (dostarczenia tej energii do domu).

Sprzedawcy energii elektrycznej z urzędu, zanim podniosą ceny prądu, wysyłają wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki. Prezes URE musi zatwierdzić nowe cenniki. Stawki dla gospodarstw domowych zmieniają się raz na rok. Wnioski na 2022 r. zostały już wysłane, nowe taryfy mają zostać ogłoszone do 17 grudnia 2021 r. Dotyczy to głównie pięciu firm: Enea, Energa, Innogy, PGE i Tauron.

Zasady te nie obowiązują sprzedawców alternatywnych, którzy sami decydują o wysokości stawek. Zazwyczaj ustalają takie ceny, aby były korzystne dla odbiorców, zarówno indywidualnych jak i firmowych. Oferty te można sprawdzić w internetowej porównywarce Rachuneo.

Sprawdź oferty sprzedawców prądu dla firm i klientów indywidualnych: https://www.rachuneo.pl/

Ceny gazu i prądu wzrastają w całej Europie

Problem rosnących cen prądu i gazu dotyczy całej Europy. W pierwszej połowie 2021 roku, zgodnie z danymi Eurostatu koszt energii elektrycznej wzrósł w 16 krajach (z 27). Inne kraje w Europie, w których zaobserwować można podwyżki stawek zmagają się z podobnymi problemami (od zwiększonego popytu na surowce przez koszty emisji CO2 po wzrost cen węgla na rynku).

Koszt gazu i prądu dla gospodarstw domowych w 2022 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki mówi wprost – podwyżki cen w 2022 r. są nieuniknione. Dodał również to, czego spodziewaliśmy się już wcześniej, wzrost będzie dwucyfrowy. Aktualnie mówi się o wzroście od 10 proc do 20 proc. Wszystkie wyliczenia, które aktualnie widzimy są jedynie prognozami. Jak przekazało URE, dokładne taryfy zostaną pokazane dopiero po 17 grudnia 2021 r.

Jeżeli chodzi o ceny energii, w kolejnych latach również możemy przewidywać wzrost. Wynika to z tego, że polska energetyka opiera się na węglu i jest zależna od polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Eksperci z rachuneo.pl polecają zdecydować się na ofertę z gwarancją ceny lub gwarancją najniższej stawki. Pomoże to w uniknięciu przyszłego wzrostu cen. Niestety większość sprzedawców wycofuje się z ofert z takimi dodatkami (jest to dla nich nieopłacalne) – warto więc sprawdzić warunki umowy z różnymi firmami, np. w porównywarce sprzedawców prądu.

Prezes PGNiG przewiduje wyższe ceny gazu na początku 2022 r., a następnie możliwe obniżki. Są to jednak tylko prognozy, a dokładniejsze informacje uzyskamy obserwując TGE pod koniec sezonu grzewczego. W odróżnieniu od taryfy energii, zmiany cen gazu mogą odbyć się kilkukrotnie w ciągu 2022 r., niekoniecznie wzrosnąć. W przypadku tego surowca możemy mówić o większych wahaniach taryf, które w poprzednich latach również spadały.

Łagodzenie podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych

Rząd podejmuje działania, które mają zmniejszyć wpływ wzrostu cen paliw, prądu, gazu i ciepła na odbiorców. Szczególne wsparcie otrzymają gospodarstwa domowe, które są zagrożone ubóstwem energetycznym. W związku z tym, że rosną ceny, w życie mają wejść dwa dodatkowe kanały wsparcia: rekompensaty wysokich cen energii i bony energetyczne.

Artykuł partneraChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here