Naga MarketsSesja pytań i odpowiedzi z Głównym Ekonomistą XTB, Przemysławem Kwietniem na Invest Cuffs 2021Invest Cuffs 2021 już za nami: w tym roku z uwagi na pandemiczne ograniczenia odbył się on w formie online. Jednak taka forma miała jedną zaletę: wszystkie nagrania z konferencji są dostępne dla Państwa za darmo już teraz! Wystarczy rejestracja na stronie investcuffs.pl. Część z nich umieszczamy na kanałach Comparic Rynki i Comparic News i właśnie dzięki temu mogą Państwo bez rejestracji obejrzeć nagranie z sesji Q&A, w którym Przemysław Kwiecień z XTB odpowiedział na pytania widzów.

  • dr Przemysław Kwiecień jest głównym ekonomistą XTB
  • W tym roku zdobył on po raz kolejny nagrodę analityka roku kongresu Invest Cuffs
  • W ramach Invest Cuffs 2021 mieli Państwo szansę zadać mu pytania, a w nagraniu przedstawiliśmy odpowiedzi na najciekawsze z nich

Pytanie widza: Czy kryzys jest już za nami i czas na kolejną dekadę wzrostów?

Myślę, że to jest dobre pytanie o tyle, że ono często pokazuje jak intuicyjnie łączymy sytuację w gospodarce z koniunkturą rynkową, bo tak mówią książki. – rozpoczął Przemysław Kwiecień z XTB.

– Rzeczywistość ostatnich kilkunastu lat pokazywała coraz bardziej, że ten związek jest luźny. Rosnąca rola interwencjonizmu banków centralnych sprawiła, że już przed pandemią mieliśmy często sytuację, gdzie rynek nie chciał widzieć zbyt dobrych rynku, bo to by oznaczało zacieśnienie pieniężne. – dodał.

– Proszę zwrócić uwagę na 2018 rok. Rok, na początku którego mówiło się o wejściu na wyższy bieg gospodarek rozwiniętych. Był to rok najgorszy w ubiegłej dekadzie jeśli chodzi o stopy wzrostu z ryzykownych aktywów. W większości przypadków były one ujemne – z tego względu, że rentowności długu w USA wzrosły powyżej 3% jeśli chodzi o 10-latki czy rosły obawy o to, że Fed będzie (chcąc/nie chcąc) podnosić stopy procentowe. Ta sytuacja doprowadziła do największej korekty pomiędzy globalnym kryzysem finansowym pandemią. – stwierdził Główny Ekonomista XTB.

Zobacz również: Wykres Dogecoina w ostatnich tygodniach wyrysował twarz DOGE

– To nie jest tak, że dzisiaj, szczególnie po roku kiedy mieliśmy ten długi okres bardzo słabych danych a jednocześnie rosnących rynkach, to nie jest tak oczywiste. Dla nas jako uczestników życia gospodarczego chcemy widzieć powrót do normalności, silną gospodarkę, ale nie należy wyciągać takich wniosków, że to jest jednoznacznie dobre dla wycen. To są coraz bardziej dwa różne światy. Jeśli popatrzymy sobie dzisiaj na wiele wskaźników wycen giełd, to one w przypadku USA w większej części niż połowa są najwyższe w historii: wyższe niż w przypadku bańki dot-com sprzed 30 lat. To powinno po części odpowiadać na to pytanie. – podkreślił Przemysław Kwiecień.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here