CMC Markets

Komentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Ursus – kolejny duży kontrakt dla spółki 

Oferta konsorcjum Ursus Bus została uznana za najkorzystniejszą w przetargu zorganizowanym przez PKM Katowice i dotyczącym dostawy 5 sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym, poinformowała spółka. Wartość oferty brutto wynosi 10,33 mln zł, podano także.

Komentarz:  Przy wyborze oferty, zamawiający brał pod uwagę przedstawioną cenę oferty i ocenę właściwości techniczno-eksploatacyjnych. Dostawy będą realizowane w 2018 r. Jest to kolejny przetarg wygrany przez Ursusa. Poprzednie dotyczyły zamówień z miast: Zielona Góra i Szczecinek.

Auto Partner – przychody rosną, ale kurs pozostaje w korekcie 

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Auto Partner wyniosły 69,4 mln zł w grudniu 2017 r., co oznacza wzrost o 20,18% r/r, podała spółka.

Komentarz:  Auto Partner jest jedną z najszybciej rozwijających się spółek w branży. Systematycznie rośnie skala działalności Auto Partner. W 2017 r. spółka otworzyła 9 filii i zwiększyła powierzchnię magazynową o 20 tys. m2 do 75,5 m2. Obecnie sieć oddziałów liczby 80 placówek. Problemem branży są jednak niższe marże. Osłabienie kursu z połowy grudnia ub. r. to efekt otwartej księgi popytu, w której dwóch akcjonariuszy zaoferowało 9,27% akcji spółki.

Makroekonomia – Polska

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 4,6 pkt. proc. do 51,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł z kolei o 2,8 pkt. proc. i wyniósł 30,4 proc.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ocenia, że wynik finansowy sektora bankowego za cały 2017 rok 2017 r. może być lepszy niż pierwotnie zakładany przez banki, które oczekiwały spadku o ok. 10% w skali roku, podała Komisja.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w listopadzie o 6,7 proc. rdr, po wzroście o 10,0 proc. rdr w październiku – podał Eurostat.

Dynamika PKB w Polsce w IV kw. ’17 będzie zbliżona do tej z III kw. – powiedział w czwartek dziennikarzom minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. w ’18 to dosyć konserwatywne założenie i nie powinno być problemu z jego osiągnięciem.

Po trzech kwartałach 2017 roku wydatki na reklamę online wyniosły 2,69 mld zł, o 147 mln zł więcej niż rok wcześniej w porównywalnym okresie, co oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 5,8 proc. – wynika z badania AdEx realizowanego dla IAB Polska przez PwC. Największy wpływ na wzrost ma wideo online, social media oraz programmatic.

Makroekonomia – świat

Nadwyżka w handlu zagranicznym (towary i usługi) Chin wyniosła 54,7 mld USD w grudniu br. wobec 40,2 mld USD dodatniego salda odnotowanego miesiąc wcześniej, podała Główna Izba Ceł. Konsensus rynkowy wynosił 37 mld USD nadwyżki. Eksport wyrażony w USD wzrósł o 10,9% r/r w grudniu (po wzroście o 12,3% w poprzednim miesiącu), zaś import wzrósł o 4,5% r/r (po wzroście o 17,7% w poprzednim miesiącu). Konsensus zakładał wzrost eksportu o 9,1% r/r, zaś importu o 13%.

Wzrost gospodarczy Niemiec przyspieszył (w ujęciu wyrównanym cenowo) do 2,2% w całym 2017 roku z 1,9% odnotowanych rok wcześniej, podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), prezentując wstępne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 2,4% wzrostu.

Wskaźnik cen producentów (PPI) wyrównanych sezonowo w USA spadł o 0,1% m/m w grudniu 2017 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. Inflacja PPI w ujęciu rocznym wyniosła 2,6% (niewyrównana sezonowo). Konsensus rynkowy to wzrost o 0,2% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 3% w ujęciu rocznym.

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 261 tys. w tygodniu zakończonym 6 stycznia 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost o 11 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 245 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 250 750, tj. wzrosła o 9 000 wobec nieskorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także.

Analiza indeksów

WIG20

Po dwóch słabszych dniach na warszawski parkiet wróciły wzrosty. I to pomimo lekko korekcyjnych nastrojów panujących w otoczeniu. Europejscy inwestorzy negatywnie zareagowali na publikowany wczoraj protokół z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Dokument ujawnił, że w obliczu przyspieszającej gospodarki bank szykuje się do zmiany ultra luźnej polityki pieniężnej.

GPW nie bardzo się tym przejęła i WIG20 należał wczoraj do najsilniejszych indeksów na Starym Kontynencie. Popyt zdołał obronić pierwsze techniczne wsparcie na poziomie 2500pkt. Dzięki temu indeks utrzymał się wysoko i zachował szanse na ponowienie ataku na zeszłoroczne maksima (2550-2566pkt.). Pokonanie tego oporu otworzyłoby drogę dla dłuższej fali wzrostów. Sytuacja techniczna pogorszy się, jeśli kurs zejdzie poniżej 2500pkt. Trzeba byłoby się liczyć wtedy z odejściem w okolice 2460pkt., gdzie przebiega krótkoterminowa linia wzrostów.

sWIG80

Małe spółki były na przełomie roku zdecydowanie najmocniejszym segmentem GPW. I jak na razie sytuacja ta nie uległa zmianie. Wczoraj indeks sWIG80 zyskał kolejne 0,7% przebijając okrągły poziom 15 000pkt.

Widoczne pod wykresem oscylatory (RSI i MACD pod wykresem) pokazują, że po dwumiesięcznym rajdzie rynek małych spółek jest już mocno wykupiony. To zwiększa ryzyko pojawienia się przynajmniej chwilowej korekty. Niemniej w dłuższej perspektywie sytuacja techniczna wygląda bardzo pozytywnie. Zarysowana na dnie formacja oRGR (odwróconej głowy z ramionami) i przełamanie linii wielomiesięcznych spadków sygnalizują zmianę trendu na wzrostowy. sWIG80 ma największe szanse i potencjał, by być liderem wzrostów w pierwszej połowie roku.

S&P500

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami. Główne amerykańskie indeksy na wyraźnych plusach. Indeks S&P500 wzrósł 0,70 % do 2767 pkt.

Inwestorzy są optymistycznie nastawieni do rozpoczynającego się dzisiaj nowego sezonu publikacji wyników kwartalnych. Maraton wyników rozpoczyna się od dużych banków (Wells Fargo, JPMorgan Chase). Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysku spółek z S&P500 w IV kw. 2017 r. o 11,9% wobec 10,9% dla całego 2017 r. i 14,8% w 2018 r. Duże nadzieje wiąże się również z wprowadzoną od początku roku ustawą podatkową, która zwiększyć rentowność amerykańskich spółek. Tym samym hossa w Stanach jest niezagrożona, co oznaczałoby nowe historyczne rekordy za oceanem.

Z danych makro warto zwrócić uwagę na grudniowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz dane o inflacji CPI (godz. 14.30).

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here