Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Asseco Business Solutions

Backlog Asseco Business Solutions na 2018 r. wynosi 122,3 mln zł, co stanowi 66 proc. sprzedaży za 2017 r. – poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji. W połowie roku spółka może spłacić swoje zobowiązania. Asseco BS widzi wiele korzyści z przejęcia Macrologic, ale w najbliższym czasie nie planuje kolejnych akwizycji.

Komentarz:  Spółka zaskakuje pozytywnie poprawą wyników finansowych. W 4 kw. 2017 r. przychody ze sprzedaży okazały się o 9,0% wyższe od oczekiwań i 48,5% r/r. Z kolei zysk operacyjny okazał się wyższy od oczekiwań o 15,5% i jednocześnie był 44,0% wyższy rok do roku. Uwagę skupia także wysoki backlog, który zapewnia już 2/3 przychodów w 2018 r. Spółka znajduje się jednak pod presją spadku rentowności. Niemniej, 2018 rok zapowiada się pozytywnie dla całej branży, co związane jest z rosnącymi inwestycjami. Tym samym, dobra sytuacja finansowa spółki prawdopodobnie pozwoli spółce w połowie roku uregulować cały dług. Poza tym, zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1,30 na akcje, co może skutecznie zachęcić inwestorów do nabycia akcji.

Ronson

Łączna sprzedaż Ronsona w Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu w 2019 r. może zrównoważyć się ze sprzedażą w Warszawie lub ją przewyższyć – poinformował dyrektor sprzedaży i marketingu Andrzej Gutowski. Dodał, że spółka chce do końca roku wyprzedać mieszkania z ukończonych już inwestycji, a jego osobisty plan sprzedaży na ten rok to osiemset kilkadziesiąt lokali.

Komentarz:  Ronson to jeden z wiodących deweloperów w Polsce. W ostatnich latach spółka intensywnie zwiększała ofertę sprzedaży nowych lokali, ze względu na sprzyjającą koniunkturę rynkową ( rosnący popyt na mieszkania, dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń, niskie stopy procentowe, itd.). W tym roku spółka nie zamierza zwalniać tempa i planuje wprowadzić do sprzedaży porównywalną liczbę mieszkań co w roku poprzednim. W tym celu uruchamia 6 nowych projektów, z czego 3 są kontynuacja inwestycji z 2017 r. Dobrą sytuacje w branży potwierdza dwucyfrowa dynamika wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe (w lutym +13,4% r/r).

Makroekonomia – Polska

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 5,6 pkt. proc. do 29,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 3,9 pkt. proc. i wyniósł 52 proc.

Makroekonomia – świat

Rada Prezesów EBC zrezygnowała z możliwości zwiększenia skali QE jednomyślnie – powiedział na konferencji prasowej prezes banku Mario Draghi. EBC podwyższył prognozy PKB dla eurozony na 2018 r. do 2,4 proc. rdr, o 0,1 pkt. proc. Prognozy inflacji, również bazowej, pozostawiono bez większych zmian. Draghi ostrzegł przed “jednostronnymi” decyzjami w polityce handlowej.

Analiza indeksów

WIG20

Czwartek zapowiadał się spokojnie. Rano nastroje na światowych giełdach były lekko optymistyczne, a wyczekiwanie na najważniejsze wydarzenie dnia – decyzje Europejskiego Banku Centralnego – powinno skutecznie ograniczyć zmienność w pierwszej połowie sesji. Tak przebiegały notowania na większości europejskich parkietów, u nas było jednak inaczej. WIG20 po neutralnym początku gwałtownie zanurkował, ciągnięty w dół przez sektor bankowy. Powodem była środowa wypowiedź prezesa RPP Adama Glapińskiego, który znacząco odsunął w czasie termin planowanych podwyżek stóp procentowych, nawet poza 2020 r.! To osłabiło perspektywy banków i mocno uderzyło w ich akcje. WIG20 zamknął dzień z najgorszym wynikiem na kontynencie, 1,59% na minusie.

Układ wykresu nie uległ zmianie. Póki indeks notowany jest poniżej 2370pkt. (przełamane wsparcie na wysokości grudniowego dołka) bazowym scenariuszem jest kontynuacja spadków w kierunku 2260pkt. (minima z połowy zeszłego roku). Warunkiem poprawy sytuacji technicznej jest powrót ponad 2370pkt. Zeszłotygodniowy sygnał sprzedaży zostałby wtedy zanegowany i pojawi się szansa na zakończenie korekty spadkowej. Reakcja giełd na postanowienia EBC była pozytywna, co powinno dziś rano zachęcić kupujących do większej aktywności.

mWIG40

Słabość sektora bankowego mogła nieco zafałszować kondycję całego rynku. Widać to po zachowaniu mWIG40, w którym akcje banków mają już znikomy udział. Indeks spółek średnich zdołał zakończyć wczorajszą sesję niewielkim zyskiem (0,15%), a i obraz techniczny wygląda dużo lepiej.

Na początku tygodnia indeks zdołał powrócić w obszar rozległego układu bocznego, negując tym zeszłotygodniowe wyłamanie w dół z tej formacji i otwierając sobie przestrzeń dla kontrującego ruchu w górę wykresu. Wczorajsza sesja dobrze wpisuje się w ten scenariusz. Celem byków jest teraz konfrontacja z niedomknięta luką bessy z początku lutego (4860pkt.). W razie korekcyjnego cofnięcia wsparcia rynek szukać powinien w strefie 4660-4690pkt. (podstawa ruchu bocznego).

S&P500

Amerykańscy inwestorzy nie przestraszyli się ceł nakładanych przez Donalda Trumpa i ryzyka rozpętania wojny handlowej. Indeksy za oceanem wolno, ale konsekwentnie pną się w górę, systematycznie niwelując straty z lutowego załamania. S&P500 zyskał wczoraj 0,45% i do styczniowych szczytów hossy brakuje mu już niespełna 5%.

Wraz z coraz wyższymi poziomami maleje ryzyko rozwinięcia drugiej fali spadków, równie dynamicznej ja ta z lutego. Nie oznacza to jeszcze bynajmniej końca korekty spadkowej, dość prawdopodobnym scenariuszem wydaje się np. dłuższa konsolidacja notować w obszarze zmienności z ostatnich tygodni. Dziś wydarzeniem dnia będzie comiesięczny raport z rynku pracy w USA. Reakcja Wall Street jest przy tym trudna do przewidzenia. Mocne danie będą potwierdzeniem siły amerykańskiej gospodarki, ale równocześnie będą atutem za szybszym podnoszeniem stóp procentowych. A to był przecież główny pretekst lutowego złamania.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here