Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

CCC otwiera się na nowe rynki

CCC zawarło umowę franczyzową z firmą Apparel FZCO ze Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Umowa dotyczy sprzedaży obuwia i innych produktów na terytorium sześciu krajów regionu Bliskiego Wschodu: Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Omanu, Kataru i Bahrajnu – poinformowało CCC w komunikacie.

Komentarz:  CCC od dawna realizuje ekspansywną politykę rozwoju polegającą na wejściu na nowe rynki zbytu. Otwarcie się na Bliski Wschód jest dobrym pomysłem do poprawy wielkości przychodów oraz zyskowności. Umowa zakłada powstanie 60 sklepów o łącznej powierzchni handlowej ok. 40 tys. m2. Otwarcie pierwszych sklepów planowane jest w pierwszej połowie 2019 roku. Miesiąc wcześniej, w grudniu spółka informowała o wejściu z marką CCC do Rumunii, Kazachstanie i Gruzji.

Energa koryguje odpisy

Energa zdecydowała o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów w Segmencie Wytwarzania na łącznie 138 mln zł. Szacowany wpływ odwrócenia na skonsolidowany wynik netto Grupy Energa za 2017 r. wynosi 114,9 mln zł, podała spółka.

Komentarz:  Odpis związany jest z niedawno uchwaloną przez rząd ustawą o rynku mocy. Dotyczy aktualizacji na aktywa wiatrowe i Operacja ma charakter bezgotówkowy. Poprawi ona wynik operacyjny Energi, ale pozostanie bez wpływu na wynik EBITDA. Ostateczny wynik odwrócenia odpisów spółka przedstawi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2017 rok, które spółka planuje opublikować 15 marca 2018 r.

Makroekonomia – Polska

Poziom stóp procentowych w Polsce pozostanie na obecnym poziomie przez cały 2018 rok, przy założeniu, że nie wystąpią sygnały o wybujałej akcji kredytowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grażyna Ancyparowicz.

Potencjalna nierównowaga w polskiej gospodarce może się pojawić w budownictwie, gdyż popyt na mieszkania rośnie – powiedział prezes NBP Adam Glapiński, cytowany na Twitterze Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Reforma sądownictwa i jej potencjalne skutki – osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli i równowagi oraz praworządności – mogą wpłynąć na ocenę siły instytucjonalnej Polski przez agencję Moody’s – wynika z raportu agencji z 17 stycznia.

Sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych w grudniu wzrosła o 5 proc. rdr, a w ujęciu mdm wzrosła o 8,5 proc. – wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2017 roku wyniosło 4.973,73 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 7,3 proc. – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 4,6 proc.

Grudniowe dane z rynku pracy okazały się nieco wyższe od oczekiwań analityków w przypadku dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia. Ekonomiści zwracają uwagę, że w 2018 roku dynamika zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyhamuje, z uwagi na ograniczającą się podaż pracy. Natomiast nastąpi dalsze przyspieszenie w zakresie wzrostu wynagrodzeń.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła 1,7% r/r w grudniu 2017 r. wobec 2% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła we wrześniu 0,2%.

Makroekonomia – świat

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,9% w ujęciu miesięcznym w grudniu 2017 r., podał Fed. Konsensus rynkowy wynosił 0,5% wzrostu w ujęciu miesięcznym.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w USA wyniosło w grudniu br. 77,9% wobec 77,2% w poprzednim miesiącu, podał Fed w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 77,3%.

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,4% r/r w grudniu 2017 r. wobec 1,5% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg finalnych danych. Konsensus rynkowy wynosił 1,4% r/r.

Analiza indeksów

WIG20

Nastroje na warszawskiej giełdzie pozostają bardzo dobre. Indeks WIG20 zanotował wczoraj piątą wzrostową sesję z rzędu, zyskując kolejne 0,36%. I to pomimo nienajlepszego zachowania innych giełd w Europie.

Tempo podejścia tym razem nie było tak imponujące ja we środę, kiedy to rynek z impetem przebił zeszłoroczne maksima. Najważniejsze jednak, że środowy sygnał kupna został potwierdzony. Techniczny obraz rynku pozostaje zatem pozytywny i bazowym scenariuszem jest kontynuacja wzrostów. Potencjalny opór może ujawnić na wysokości 2625-2635pkt., gdzie leżą lokalne szczyty z początku i końca 2013 r. W przypadku korekcyjnego cofnięcia, większy popyt powinien pojawić się w strefie 2550-2560pkt.

mWIG40

Wczoraj najsilniejsze były średnie spółki. Reprezentujący je indeks mWIG40 zakończył dzień 0,8% ponad kreską i zbliżył się ponownie do okrągłego poziomu 5000pkt.

W tym rejonie przebiega górna granica rozległego ruchu bocznego, który trzymał indeks w ryzach przez cały zeszły rok.. Dziś czeka nas prawdopodobnie tego technicznego oporu. Jeżeli popytowi uda się go przełamać i wybić wyżej, również na wykresie mWIG40 pojawi się sygnał kupna. Otwarta zostanie tym samym przestrzeń dla większej fali wzrostów. Jej minimalny potencjał szacować można na okolice 5250pkt.

S&P500

Jeszcze wczoraj obawialiśmy się, że Wall Street może nieco wyhamować i przejść w łagodną korektę. Tymczasem Amerykanie odpoczywali tylko jeden dzień i szybko wrócili na ścieżkę wzrostów. S&P500 wzrósł o 0,94%, osiągając najwyższe zamknięcie w historii.

Hossa na amerykańskiej giełdzie trwa w najlepsze. Podstawowe pytanie brzmi: jak długo Wall Street uda się utrzymać dotychczasowe tempo? Sygnałów do zwrotu i głębszej korekty wciąż nie widać. W najbliższym czasie dużo zależeć od wyników spółek w IV w 2017r. W USA trwa właśnie sezon publikacji raportów i jak na razie wypadają one pozytywnie Wczoraj raport podało Citigroup. Bank zanotował wprawdzie sporą stratę, która była efektem wprowadzonej reformy podatkowej. Po wyłączeniu wpływu reformy, wynik był jednak wyższy od rynkowych oczekiwań i akcje banku zyskały ponad 2%.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here