Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Stalexport – Wyższa dywidenda dla akcjonariuszy

Zarząd Stalexportu Autostrady zdecydował o rekomendowaniu przeznaczenia na dywidendę 71,71 mln zł z zysku netto za 2017 r., tj. 0,29 zł na akcję, podała spółka.

Komentarz:  Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,29 zł na akcję. Przy cenie zamknięcia z piątku stopa dywidendy wynosi 6,7%. W zeszłym roku akcjonariusze otrzymali 0,18 zł na akcję (4,2% stopa dywidendy). Informacja pozytywna dla inwestorów, ponieważ odpowiada ona poprawie sytuacji fundamentalnej spółki. Spółka raportuje rekordowe przychody oraz zyski z tytułu opłat za zarządzanie odcinkiem autostrady Katowice-Kraków. Spółkę wyróżniają solidne fundamenty oraz perspektywa dalszej poprawy wyników finansowych, co powinno znaleźć uznanie wśród inwestorów.

Quercus – Poprawa wyniku netto

Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych odnotowało 34,03 mln zł jednostkowego zysku netto w 2017 r. wobec 28,49 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz:  Dobra koniunktura giełdowa na naszym rynku spowodowała napływ kapitału na rynki akcji. Beneficjentem poprawy sentymentu na rynkach został m.in. Quercus, który regularnie chwali się dodatnim saldem napływu kapitałów do funduszy zarządzanych przez spółkę. Hossa na rynkach powoduje, że aktywa spółki systematycznie rosną. W rezultacie wyniki finansowe są lepsze rok do roku.

Makroekonomia – Polska

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu br. wzrosła do 6,9 proc. z 6,6 proc. w grudniu ubiegłego roku – wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

GUS skorygował dane o produkcji przemysłowej w grudniu rdr do 2,8 proc. z 2,7 proc. wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Makroekonomia – świat

Rynek pracy USA znajduje się blisko poziomu pełnego zatrudnienia lub lekko poniżej – wynika z półrocznego sprawozdania Rezerwy Federalnej, przygotowanego na potrzeby Kongresu.

Analiza indeksów

WIG20

Piątkowa sesja na GPW upłynęła stosunkowo spokojnie. WIG20 oscylował wokół poziomów neutralnych, by ostatecznie zakończyć dzień 0,19% pod kreską.

W obrazie rynku nic się nie zmieniło. Po silnej przecenie z początku miesiąca i nieudanej próbie odreagowania w górę, indeks utknął w płaskiej konsolidacji w pomiędzy wsparciem na 2370pkt. (dołek z początku grudnia), a oporem przy 2483pkt. (luka bessy). Wyjście z tego zakresu zmienności powinno wskazać kierunek kolejnego ruchu. Wyłamanie w dół byłoby sygnałem do pogłębienia korekty spadkowej, wybicie w górę odtworzy natomiast drogę do powrotu pod zeszłoroczne maksima przy 2560pkt. Dzięki dobrym nastrojom globalnym można oczekiwać udanego początku sesji i byki staną przed szansą na rozstrzygnięcie tej próby po swojej myśli.

sWIG80

Piątkową sesję sWIG80 zakończył z symbolicznym, 0,05% zyskiem, ale małe spółki nadal są najsilniejszym segmentem na GPW. Przed dwoma tygodniami indeks mocno odbił w górę i odrobił już ponad połowę strat z początku miesiąca. Od kilku dni popyt mierzy się z widoczną na wykresie luką bessy (14 820 – 14 870pkt.). Dziś rano kupujący powinni zaatakować z większą determinacją. Jeżeli lukę uda się domknąć, realny będzie szybkie podejście pod szczyt z połowy stycznia (15 150pkt.).

S&P500

Wydarzeniem zeszłego tygodnia była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego ds. Rynku (FOMC), który prowadzi amerykańską politykę pieniężną. Jastrzębia wymowa dokumentu (możliwe przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych) zostało przyjęte przez inwestorów z pewnymi obawami i wywołała zawahanie na Wall Street. Jednak już w piątek indeksy efektownie powróciły na ścieżkę wzrostu. S&P500 zyskał w ostatni dzień tygodnia 1,6%.

Układ wykresu wygląda coraz bardziej optymistycznie. Odreagowanie w górę jest niemal tak samo dynamiczne, jak wcześniejsze spadki. W zeszłym tygodniu indeks pokonał też techniczny opór przy okrągłym poziomie 2700pkt. Maleje tym samym ryzyko zainicjowanie drugiej fali spadków, rosną natomiast szanse na wyciszenie nastrojów i uspokojenie sytuacji. Kolejnym ważnym krokiem w górę byłoby wyjście ponad 2750pkt. W razie korekcyjnego cofnięcia, wsparcia rynek szukać powinien przy 2700pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here