Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

PKN Orlen

Modelowa marża rafineryjna grupy PKN Orlen wyniosła 4,1 USD/b w lutym br. w porównaniu do 3,8 USD/b miesiąc wcześniej. W lutym ub.r. marża wynosiła 5,6 USD/b, podała spółka.

Komentarz:  Spółki paliwowe notowały bardzo wysokie marże rafineryjne w 2016 r. W ubiegłym roku z powodu istotnego wzrostu notowań ropy naftowej, marże były zdecydowanie niższe. PKN Orlen, jak i Lotos korzystały natomiast ograniczenia szarej strefy i wyższej sprzedaży paliw. Ze względu na podpisany list intencyjny w sprawie przejęcia pakietu akcji Lotosu, czynnik ten jest obecnie bardziej istotny dla kursu spółki, niż poziom uzyskiwanych aktualnie marż.

Auto PartnerSkonsolidowane przychody ze sprzedaży Auto Partner wyniosły 78,15 mln zł w lutym br., co oznacza wzrost o 25,42% r/r, podała spółka. Narastająco do lutego 2018 roku włącznie Auto Partner odnotował 33,19% wzrostu sprzedaży do 163,81 mln zł, podano w komunikacie.

Komentarz:  Importer i dystrybutor części do samochodów osobowych i dostawczych jest dynamicznie rozwijającą się spółką. Zarówno Auto Partner, jak i Inter Cars powinny w tym roku odnotować dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów. Jednak Auto Partner będzie szybciej zwiększać swój udział w rynku.

Makroekonomia – Polska

Pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce – o 0,25 pb – może nastąpić w IV kw. 2019 roku, wynika z raportu Glodman Sachs. Wcześniej bank inwestycyjny oczekiwał rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w I kw. 2019 r.

Makroekonomia – świat

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 55,3 pkt w lutym br. wobec 57,3 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,3 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 56, pkt w lutym br. wobec 58 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,3 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usług w USA wyniósł 55,9 pkt w lutym wobec 53,3 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wyniósł 55,9 pkt.

Analiza indeksów

WIG20

Zapowiedź wprowadzenia ceł na metale importowane do USA oraz wyniki wyborów we Włoszech budziły sporo obaw o początek nowego tygodnia. I rzeczywiście, europejskie giełdy rozpoczęły wczorajszą sesję od spadków. Był to jednak najsłabszy moment dnia. Nie dość, że początkowe straty szybko zostały odrobione, to na zamknięciu większość indeksów zanotowała całkiem solidne zyski. Dużo w tym zasługa Amerykanów – mimo niekorzystnych informacji indeksy z Wall Street rosły wczoraj drugi dzień z rzędu.

WIG20 zyskał o 0,69%, przerywając serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Na razie jest to jednak tylko chwilowe odreagowanie. Rynek był mocno wyprzedany i podatny na kontrujący ruch w górę, na co zwracaliśmy uwagę we wczorajszym komentarzu. Obraz techniczny nadal pozostaje negatywny i ryzyko nawrotu przeceny jest bardzo wysokie. Poprawa sytuacji technicznej wymaga powrotu ponad przełamany w zeszłym tygodniu poziom 2370pkt. (lokalny dołek z początku grudnia). Sygnał sprzedaży zostałby wtedy zmyty z wykresu, co znacząco wzmocniłoby pozycję giełdowych byków.

sWIG80

Małe spółki w ostatnich tygodniach zachowywały się stosunkowo najlepiej. Wczoraj indeks sWIG80 stracił wprawdzie 0,39%, ale pod względem technicznym nadal wygląda zdecydowanie najlepiej. Przecena z początku lutego przebiegała tutaj najłagodniej, a obecnie indeks notowany jest wyraźnie powyżej wyznaczonych wtedy minimów. Skuteczną przeszkodą dla byków górę okazała się luka bessy 14 820 – 14 870pkt. popyt nie dał rady pokonać tego oporu i rynek odbił w dół. Dziś można jednak oczekiwać kontry ze strony kupujących i próby zwrotu w górę. Celem na najbliższe dni będzie ponowny test luki. Jej domknięcie otworzyłoby przestrzeń do powrotu pod szczyt z połowy lutego (ok. 15 150pkt.).

S&P500

Pierwsza sesja tygodnia na Wall Street zakończyła się pozytywnym akcentem. Indeks S&P500 wzrósł 1,10% do 2720 pkt. Jest to efekt publikacji pozytywnych danych z USA. Finalny odczyt indeksu PMI dla sektora usług potwierdził wzrost tego wskaźnika w lutym do poziomu 55,9 z 53,3 miesiąc wcześniej. Powodów do optymizmu dostarczył także najnowszy raport ISM dla usług.

Dzisiaj powinny być podtrzymane pozytywne nastroje inwestorów. To oznaczałoby, że rynek nie zejdzie poniżej ostatniego dołka na poziomie 2650 pkt. Wydaje się, że inwestorzy otrząsnęli się już po jastrzębich wypowiedziach prezesa Fedu J. Powell’a w sprawie podwyżek stóp, dlatego jest szansa na poprawę klimatu inwestycyjnego na świecie.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here