Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Bank Handlowy – utrzymana polityka dywidendowa i ambitne cele

Bank Handlowy liczy, że w bieżącym roku utrzyma poziom marży odsetkowej netto, odnotowany w 2017 roku, powiedział prezes Sławomir Sikora.

Komentarz: Handlowy podał również wstępne wyniki finansowe za 2017 r. Zysk netto szacuje się na 535,6 mln zł, co oznacza spadek o 11 proc. r/r. Zysk brutto obniżył się o 7,5 proc. Z najświeższych informacji wynika również, że Bank Handlowy oczekuje wzrostu kredytów korporacyjnych o 5-6% r/r, a kredytów detalicznych o ok. 1 pkt proc. więcej w 2018 r. Inwestorzy mogą liczyć na kontynuację dotychczasowej polityki dywidendowej. Z zysku za 2016 r. bank wypłacił 4,53 zł, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie nieco ponad 5 proc.

Komputronik – rynek mógł oczekiwać wyższych wyników

Komputronik odnotował 4,57 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. roku obrotowego (trwającego od 1 października do 31 grudnia 2017 r.) wobec 4,18 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz: Obroty uzyskane w III kw. roku obrotowego wyniosły 639 mln zł, wobec 568 mln zł analogicznego okresu poprzedniego roku. Spółka odnotowała natomiast spadek zysku operacyjnego, który wyniósł 6,4 mln zł wobec 8,8 mln zł rok wcześniej. Akcje spółki pozostają w tendencji bocznej ograniczonej strefą 5,6-6,0 zł.

Makroekonomia – Polska

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2018 roku sięgnie 4,6% r/r (wobec poprzedniej prognozy 4,3% r/r) dzięki silnej dynamice inwestycji, konsumpcji i rosnącemu eksportowi, uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego. “Tempo wzrostu gospodarczego w IV kw. wyniosło ponad 5% r/r i w naszej ocenie tak dobre tendencje mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach tego roku. Nie mamy nierównowag makroekonomicznych w polskiej gospodarce, za wyjątkiem rynku pracy” – powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak podczas konferencji prasowej.

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,1% r/r w IV kw. 2017 r. wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. “W IV kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3%” – czytamy w komunikacie.

Makroekonomia – świat

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł o 0,5% m/m w styczniu 2017 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. W ujęciu wyrównanym sezonowo ceny konsumenckie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 2,1%. Konsensus rynkowy wynosił 0,3% wzrostu w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa CPI (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii) wzrosła w grudniu o 0,3% m/m. Konsensus wynosił 0,2% m/m.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson nakreślił w środę argumenty za “liberalnym Brexitem” i zaapelował do Brytyjczyków o wybicie się ponad podziały polityczne z kampanii referendalnej ws. członkostwa w Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku.

Analiza indeksów

WIG20

Komentarz: Krytycznym momentem wczorajszej sesji była publikacja danych o amerykańskiej inflacji. Wzrost cen okazał się szybszy niż oczekiwano, co wzbudziło obawy o nawrót spadków na Wall Street. Europejskie giełdy początkowo tąpnęły, ale Amerykanie tym razem zareagowali bardzo spokojnie. Dzięki temu sesja zamknęła się pozytywnie. WIG20 wzrósł o 0,75%.

Giełdowe indeksy powoli, ale konsekwentnie odrabiają straty z zeszłego tygodnia. WIG20 dotarł wczoraj do luki bessy z ostatniego wtorku (2450-2483pkt.). Konfrontacja z tym technicznym oporem może rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z definitywnym końcem korekty, czy jedynie chwilowym odreagowaniem. Domknięcie luki byłoby sygnałem pozytywnym, przemawiającym za pierwszym scenariuszem. Porażka popytu grozić będzie zwrotem w dół i kontynuacją spadkowej korekty.

sWIG80

Komentarz: W segmencie małych spółek odbicie jest dużo bardziej dynamicznie. sWIG80 zyskał wczoraj 1,2%. Co więcej, indeks domknął pierwszą lukę bessy na wykresie. Następnym krokiem powinna być konfrontacja z drugą taką przeszkodą (14817-14868pkt.). Jeżeli popyt okaże się zwycięski również tym razem, bardzo realny będzie szybki powrót na poziomy sprzed zeszłotygodniowego załamania (15 150pkt.).

S&P500

Komentarz: Ostatnia sesja na WallStreet miała burzliwy przebieg. Zamieszanie na rynku wywołał raport o inflacji. W styczniu ceny na poziomie konsumenta wzrosły 2,1% r/r, tymczasem spodziewano się wzrostu na poziomie 1,9% r/r. Tym samym wzrosły obawy inwestorów, że Fed bardziej agresywnie przystąpi do podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Giełda zareagowała nerwowo. Niemal w jednej chwili notowania kontraktów S&P500 spadały ponad 1%. Na szczęście w kolejnych godzinach handlu sytuacja wróciła do normy. Na koniec sesji udało się indeksowi S&P500 wrócić na zieloną stronę rynku. W ostateczności indeks S&P500 zyskał 1,34% do 2698 pkt.

Z technicznego punktu widzenia jest jeszcze potencjał do dalszego umocnienia w rejon 2730 pkt., tym bardziej, ze rano kontrakty amerykańskie są na plusie.

Z ważniejszych danych makro warto zwrócić uwagę na godz. 14.30, gdzie ukaże się raport o inflacji PPI, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei o godz. 15.15 pojawią się wyniki produkcji przemysłowej.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here