Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Amika

Amica odnotowała 27,35 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2017 r. wobec 23,84 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz:  Całoroczne wyniki wiodącego w regionie producenta sprzętu AGD przedstawiają się pozytywnie. W tym czasie spółka miała 146,31 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 108,55 mln zł zysku rok wcześniej, przy rekordowych przychodach ze sprzedaży w wysokości 2 653,85 mln zł w porównaniu z 2 474,89 mln zł rok wcześniej. W najbliższych okresach dynamiki wzrostu powinny być utrzymane.

LiveChat

LiveChat Software miał 23 691 klientów korzystających z płatnej wersji produktu LiveChat według stanu na 1 marca 2018 r. wobec 18 747 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 26,4% r/r, podała spółka. W styczniu liczba klientów wzrosła o 321 firm netto, dodano.

Komentarz:  LiveChat zaskakuje pozytywnym saldem netto przyrostu nowych klientów. Celem spółki się zwiększenie bazy klientów do 30 tys. W tym celu spółka wprowadziła kolejną wersję komunikatora dla podmiotów gospodarczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bariery wejścia w segment, gdzie LiveChat jest liderem są niskie. W związku z tym pojawienie się nowego konkurenta w branży jest największym zagrożeniem dla spółki.

Makroekonomia – Polska

Eksport zwiększy się w tym roku o ok. 7% do ok. 218 mld euro, przy wzroście importu o ok. 8,5%, do ok. 220,5 mld euro, prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Podkreślili, że oznacza to przekształcenie niewielkiej nadwyżki w wysokości ok. 0,4 mld euro w deficyt na poziomie ok. 2,5 mld euro.

Makroekonomia – świat

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w styczniu spadła o 2,0 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,3 proc., po korekcie z -1,9 proc. – poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu wskaźnika o 0,7 proc. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. – podali statystycy. W XII sprzedaż spadła o 1,9 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 3,0 proc.

Analiza indeksów

WIG20

Piątkowa sesja nie przyniosła pozytywnego przełomu. Tak w całej Europie, jak i na GPW znowu dominowali sprzedający. Indeks WIG20 i zamknął dzień na poziomie 2314pkt, z 0,89% pod kreską.

Wydźwięk całego tygodnia jest jednoznacznie negatywny. Nie dość, że indeks stracił aż 3,8%, to wyraźnie pogorszył się obraz techniczny rynku. Kurs wyłamał się poniżej grudniowego dołka (2370pkt.), rozpoczynając drugą falę przeceny w ramach spadkowej korekty. Następne potencjalne wsparcia leżą przy 2260-2280pkt. (minima z maja-lipca 2017 r.), ale nie można wykluczyć, że spadki sięgną nawet w okolice 2200pkt. (zasada równości fal). Ze względu na skrajne wyprzedanie (RSI pod wykresem) w najbliższym czasie może jednak dojść do wzrostowego odreagowania w górę, ale poprawa sytuacji technicznej wymaga szybkiego powrotu ponad 2370pkt.

mWIG40

Równie słabo zachowują się średnie spółki. Reprezentujący je mWIG40 spadł w piątek o 0,98%. Indeks przełamał ważne wsparcia w strefie 4660-4720pkt. i wyszedł dołem z rozległego ruchu bocznego. Pojawił się tym samym średnioterminowy sygnał sprzedaży, który podnosi ryzyko rozwinięcia co najmniej głębszej i dłuższej korekty spadkowej. Najbliższym punktem obrony są okolice 4590pkt, ale potencjał spadkowy jest znacznie większy. By uniknąć korekcyjnego scenariusza, rynek musiałby zanegować sygnał sprzedaży, czyli powrócić ponad 4660pkt.

S&P500

W zeszłym tygodniu amerykańscy inwestorzy otrzymali dwa negatywne impulsy: pierwszym były jastrzębie wypowiedzi nowego prezesa Fed Jerome Powella, drugim wprowadzenie przez Donalda Trumpa ceł na import metali. Mimo to w piątek S&P500 zyskał 0,51%.

Bilans całego tygodnia jest jednak wyraźnie ujemny. Po dwóch tygodniach wzrostowego odreagowania indeksy z Wall Street zaczęły zawracać w dół. To grozi rozwinięciem się drugiej fali przeceny i nawrotem do korekty spadkowej. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, rynek może szukać dna dużo poniżej minimów z poprzedniego miesiąca 2533pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here