Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Skarbiec Holding – Ambitna strategia spółki

Skarbiec Holding planuje podwoić aktywa w zarządzanych funduszach detalicznych do 2020 roku – podała spółka w komunikacie. Grupa zamierza ponadto wejść w nowe segmenty produktowe oraz zwiększyć liczbę kanałów dotarcia do klienta. Skarbiec nie wyklucza akwizycji i podtrzymuje politykę dywidendową.

W ostatnim czasie doszło do roszad kadrowych w Skarbcu. Główni zarządzający portfelami odeszli z firmy, co spowodowało tymczasowy odpływ kapitału z funduszy zarządzanych przez Skarbiec. Jednak obecnie sytuacja się ustabilizowała, w ich miejsce pojawili się nowi zarządzający portfelami. W opublikowanej strategii spółki wynika, że Skarbiec zamierza zwiększyć swoje udziały w rynku funduszy inwestycyjnych. Spółka zakłada, że uda się jej do 2020 roku podwoić aktywa w zarządzanych funduszach detalicznych poprzez zwiększenie oferty produktowej i pozyskanie nowych klientów. Cel wydaje się ambitny, ale nie oznacza to, że nieosiągalny. Koniunktura giełdowa sprzyja inwestycjom, dlatego plany zarządu mogą ulec realizacji.

Forte – Mocny spadek zysków

Zysk netto Fabryki Mebli Forte, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w III kwartale 2017 r. do 11,3 mln zł z 28,3 mln zł przed rokiem – poinformowała spółka w raporcie.

Spadek zyskowności spowodowany jest m.in. przez rosnące koszty surowców. Ceny płyty wiórowej mocno wzrosły, szczególnie u dostawców z którymi Forte ma zawarte kontrakty krótkoterminowe. Do tego dochodzą braki kadrowe, które powodują wzrost kosztów wynagrodzeń. Negatywnym czynnikiem są także relacje walutowe, w tym spadek kursu euro do złotego, co obniża wysokość przychodów pochodzących z eksportu.

WIG20

Mocne wzrosty na Wall Street sprawiły, że wczorajszą sesję rozpoczynaliśmy w optymistycznych nastrojach. Większość europejskich indeksów na starcie wyraźnie zyskała. WIG20 od początku wyróżniał się jednak na ich tle relatywną słabością i na plusie byliśmy tylko w pierwszej godzinie notowań. Później kurs zszedł pod kreskę, a wczesnym popołudniem wyłamał się z kilkudniowej konsolidacji i rozpoczął regularny zjazd w dół.

Sytuacja techniczna uległa pogorszeniu. Jak widać na wykresie, indeks naruszył linię trendu wzrostowego i zmierza w kierunku podstawy  trzymiesięcznego układu bocznego (2410-2420pkt.). Obrona tych wsparć jest warunkiem utrzymania rynku wysoko i zachowania szans na ponowny atak na szczyty trendu przy 2560pkt. Ich przełamanie grozić będzie rozwinięciem głębszej korekty.

sWIG80

Mniejsze spółki jako jedyne zdołały wczoraj uniknąć przeceny. sWIG80 wyróżnia się pozytywnie już od dwóch tygodni. Indeks zaliczył serię 10 wzrostowych sesji z rzędu i małe spółki są w tej chwili najsilniejszym segmentem na GPW.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

sWIG80 zawrócił w pobliżu lini trendu, która definiuje długoterminowy rynek byka. W tym miejscu można więc było oczekiwać ożywienia popytu i tak też się stało. Tym bardziej, że po 7 miesiącach spadjków rynek był mocno wyprzedany. Na RSI zarysowała się też pozytywna dywergencja, a MACD wysłał już sygnał kupna. Jak na razie mamy do czynienia jedynie ze wzrostowym odreagowaniem, choć docelowo może być to początek zmiany kierunku. Sanse na pozytywny scenariusz wzrosną po pokonaniu oporów przy 14350-14500pkt.

S&P500

Senacka komisja budżetowa zaakceptowała plany reformy podatkowej, co dało amerykańskiej giełdzie nowy impuls. S&P500 zareagował we wtorek silnymi wzrostami i nowymi rekordami wieloletniej hossy. Wczoraj główne indeksy stały w miejscu, negatywnie zaskoczyły natomiast spółki technologicznie, które zanotowały dość mocny spadek. Inwestorzy czekają teraz na głosowanie nad reformą w Senacie i podpis przez Donalda Trumpa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dobre nastroje na Wall Street powinny się utrzymać. Ewentualne fiasko reformy nieść będzie ze sobą ryzyko mocnej przeceny akcji.

Maciej Szmigel, Analityk Inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here