Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Wielton

Wielton odnotował 77,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 55,13 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz:  Wyniki spółki za IV 2017 r. wypadły wyraźnie od rynkowych oczekiwań. Zysk netto wyniósł 34,0 mln zł wobec konsensusu na poziomie 13,1 mln zł. Wyższe od prognoz były również pozycje przychodów i zysku operacyjnego. Wielton w ub. r. sprzedał 15,1 tys. jednostek, czyli o 17,5% więcej niż w poprzednim roku. Spółka utrzymała wysoki poziom marży. Marża EBITDA wyniosła 7,3%, czyli była znacznie wyższa niż średnia w branży.

Selvita

Selvita odnotowała 6,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 roku wobec 2,72 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz:  Zarząd spółki przyznaje, że w ub. r. Selvita odnotowała znaczący postęp w prowadzonych aktualnie projektach innowacyjnych. Kontynuowane były badania kliniczne SEL24 w trzech renomowanych ośrodkach onkologicznych w USA. Za duży sukces uznać należy zawarcie umowy z Leukemia & Lymphoma Society, największą na świecie fundacją wspierającą walkę z nowotworami krwi. O dynamicznym wzroście spółki świadczy również przyrost liczby zatrudnionych w 2017 r. z 364 osób do 431, co oznacza wzrost zatrudnienia o 18% r/r.

Makroekonomia – Polska

Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc. (ostatnie prognozy z września) – wynika z raportu agencji z 27 marca. Szacunki dla deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w tym roku zrewidowano w dół do 1,8 proc. PKB i 51,6 proc PKB.

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych trwa faza wysokiej aktywności i obserwowane są wysokie poziomy popytu i podaży na nowe nieruchomości na największych rynkach – informuje NBP w raporcie o sytuacji na rynku mieszkaniowym w IV kwartale 2017 r.

Makroekonomia – świat

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 2,9% kw/kw w IV kw. 2017 r., podał Departament Handlu, prezentując finalne dane. W III kwartale wzrost wyniósł 3,2%. Konsensus rynkowy wynosił 2,7% wzrostu w ujęciu kwartalnym.

Indeks zaufania niemieckich konsumentów Gfk na kwiecień 2018 r. wyniósł 10,9 pkt wobec 10,8 w poprzednim miesiącu br., podał Instytut Badania Opinii i Rynku Gfk. Konsensus rynkowy dotyczący indeksu wynosił 10,7 pkt.

Analiza indeksów

WIG20

Wczoraj rano sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie niż w środę. Dzień wcześniej Wall Street mocno spadła, co praktycznie ustawiło niskie otwarcie w Europie. WIG20 rozpoczął notowania tylko 0,3% pod kreską, ale był to zaledwie wstęp do większych spadków. Ostatecznie zamknął dzień ze stratą 1,9%.

Obraz techniczny nie uległ zmianie. Kierunek wyznacza spadkowa korekta zainicjowana pod koniec stycznia i jak nie widać żadnych pozytywnych sygnałów, które zwiastowałyby osiągnięcie dnia i zwrot górę. Dziś ostatnia sesja miesiąca i kwartału, a to sprzyja podbijaniu cen akcji (tzw. window dressing), szansa na uspokojenie i odbicie w górę jest więc nieco większa. Poprawa sytuacji technicznej wymaga przełamania spadkowej linii trendu, która przebiega w tej chwili w pobliżu poziomu 2290pkt. Ten cel jest raczej poza zasięgiem byków.

mWIG40

mWIG40 zanotował wczoraj dużo mniejszą stratę (0,76%), ale na wykresie też nie sposób doszukać się pozytywów. Kurs indeksu podąża posłusznie za sygnałem sprzedaży wygenerowanym pod koniec zeszłego tygodnia, po wyłamaniu z rozległego układu bocznego. Perspektywy pozostają zatem negatywne. Celem podaży są okolice 4320pkt. (odmierzona w dół szerokość ruchu bocznego). Jak pokazuje RSI (pod wykresem) rynek jest skrajnie wyprzedany, a więc podatny na przynajmniej chwilowe, wzrostowe odreagowanie. Szanse na szybki powrót ponad 4640-4660pkt. i negację sygnału sprzedaży maleją jednak z każdym dniem.

S&P500

Na Wall Street kolejny dzień spadku notowań giełdowych indeksów. Najbardziej na wartości traciły spółki sektora technologicznego, co wzmacnia awersję do ryzyka na całym rynku. Wcześniej spółki wysokich technologii były koniem pociągowym amerykańskiej giełdy. Teraz role się odwróciły, co wpływa na pogorszenie klimatu inwestycyjnego. Poza tym, sektor ten jest papierkiem lakmusowym kondycji amerykańskiej gospodarki, dlatego spadek wartości rynkowej tych podmiotów może wywoływać niepokój wśród inwestorów. Póki, co twarde dane makro nie potwierdzają tego. W środę raport o PKB wskazał, że gospodarka w USA rozwijała się w tempie 2,9%, tj. o 0,2 pp. powyżej oczekiwań. Tym samym, wydaje się, ze jastrzębia retoryka Fedu ws. podwyżek stóp pozostanie w najbliższym czasie niezmieniona. Dla giełdy jest to czynnik opóźniający powrót notowań indeksu S&P500 na ścieżkę wzrostu.

W czwartek uwaga inwestorów powinna skupiać się na serii raportów z USA, które pojawią się o godz. 14.30. W tym czasie poznamy dynamikę zmian dochodów i wydatków Amerykanów za luty oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O 15.45 nastąpi odczyt indeksu PMI dla regionu Chicago, a o 16.00 światło dzienne ujrzy raport Uniwersytetu Michigan. Z technicznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na wsparcie w rejonie 2580 pkt, które będzie chronić rynek przed głębszą korektą spadkową.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here