Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Pfleiderer Group – Kara od UOKiKPrezes UOKIK nałożył w Decyzji karę w wysokości 15.957.741,83 zł na Pfleiderer Group S.A. oraz w wysokości 19.804.706,50 zł na Pfleiderer Wieruszów sp. z o.o. Decyzja nie jest prawomocna.

Komentarz:  Po tej informacji akcje Pfleiderer straciły 5% wartości. Grupa planuje złożenie odwołania od tej decyzji. Spółka zwraca uwagę, że kary określone w decyzji płatne są po uprawomocnieniu się decyzji, to jest po wyczerpaniu dwuinstancyjnej sądowej procedury odwoławczej. Spółka może zawiązać rezerwę na tą karę, co obniży wynik za 2017 rok.

Action – Oddalenie skargi przez US

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 101/2017 z dnia 21 grudnia 2017 r., Zarząd ACTION S.A. w restrukturyzacji (Spółka, Emitent), informuje, iż w dniu dzisiejszym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24.10.2016 r.

Komentarz:  Spory z Urzędem Skarbowym to jeden z głównych powodów obecnej, trudnej sytuacji spółki Action. Wartość przedmiotu sporu w powyższej sprawie wynosiła 29 115 tys. zł. Powyższy wyrok nie jest prawomocny i przysługuje od niego odwołanie. Jeszcze w 2015 roku za akcje Action płacono ponad 46zł obecnie są warte nieco ponad 3 zł.

Makroekonomia – Polska

Żyżyński z RPP: Wzrost PKB nadal silny w 2018 r., jeśli ruszą inwestycje firm

UTK: Kolejowe przewozy pasażerskie wzrosły o 1,08% r/r w listopadzie

UTK: Kolejowe przewozy towarowe wzrosły wg masy o 6,22% r/r w listopadzie

Złoty umocnił się wobec euro o niemal 5% na przestrzeni 2017 r.

Makroekonomia – świat

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 245 tys. w tygodniu zakończonym 23 grudnia 2017 roku, podał Departament Pracy. Oznacza brak zmian wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 240 tys. wniosków.

Cena ropy osiągnęła poziom najwyższy od 2,5 roku

Podczas przedostatniej sesji w tym roku na giełdach w Nowym Jorku przeważał optymizm. Indeks Dow Jones ustanowił nowe historyczne maksimum. Mocno rosły notowania spółek technologicznych, a także deweloperzy i telekomy.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Analiza indeksów

WIG20

Bez większych zmian zakończyła się przedostatnia sesja w wykonaniu największych spółek warszawskiego parkietu. Przez cały dzień handlu indeks WIG20 dryfował bez wyraźnego kierunku w okolicy 2460-2480 pkt. Tym samym aprecjacja blue chipów uległa zahamowaniu. Na razie trudno wytłumaczyć pasywną rolę byków w pojedynczej sesji, tym bardziej, że otoczenie sprzyjało wzrostom. Na najważniejszych parkietach świata dominują kupujący. Wydaje się, że jest to tymczasowy przystanek do dalszej drogi na północ. W trakcie dnia pozytywnie wyróżniało się PZU z wynikiem +3,24%. Po przeciwnej stronie był PKN Orlen (-3,19%). Z technicznego punktu widzenia uwagę skupia przełamana niedawno linia trendu wzrostowego. Obecnie rynek próbuje powrócić do głównego kanału wzrostowego, ale opór w okolicy 2500 pkt. może chwilowo przeszkodzić bykom w realizacji tego planu.

mWIG40

Większym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się mniejsze spółki z indeksu mWIG40 (+0,50%). Na parkiecie brylowały spółki sektora detalicznego (Amica +4,91%, Amrest +4,46%, Dino +2,51%). Po głębokiej korekcie spadkowej od dna odbija Ciech +2,65%, GPW +2,81%, oraz Wawel +2,36%. Do łask wracają spółki kolejowe, m.in. Trakcja +3,95%. Mocnym spadkiem sesję zakończył CD Project -2,94% oraz Pfleiderer -3,38% po informacji o nałożeniu kary przez UOKiK. Z technicznego punktu widzenia, notowania mWIG40 znajdują się obecnie pośrodku kanału bocznego.

sWIG80

Najsilniejsze wzrosty wystąpiły jednak w segmencie spółek najmniejszej kapitalizacji. Indeks sWIG80 wzrósł w czwartek 1,40%. Wydaje się, że „maluchy” mogą w końcówce roku sprawić największą niespodziankę inwestorom. Z ważnych danych makro warto wspomnieć o kolejnych dobrych danych makro z USA, gdzie odczyt chicagowskiego indeksu PMI okazał się wyższy od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczyły również dane o zapasach ropy, które zmniejszyły się bardziej od prognoz za sprawą większej aktywności amerykańskich rafinerii. W piątek najważniejszą publikacją dnia będzie odczyt inflacji w Niemczech (godz.14.00).

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here